به گزارش ترجمان صبح، رقابت های کشتی خردسالان قهرمانی کشور در حالی به میزبانی شهر تبریز برگزار شد که حضور بانوان در سالن محل برگزاری مسابقات و قضاوت داوران خانم این رقابت ها را به شدت مورد توجه قرار داده بود. کمی آن طرف تر و در استان همجوار، شهر اردبیل از هفته گذشته تا اوایل هفته جاری میزبان رقابت های والیبال انتخابی جهان بود که با قهرمانی مقتدرانه تیم ملی والیبال کشورمان به پایان رسید. نقطه قوت اساسی این رقابت ها در کنار میزبانی خوب و آبرومندانه شهر اردبیل، حضور بانوان ورزش دوست در سالن محل برگزاری مسابقات بود که البته این حضور همانند برخی حضور بانوان در ورزشگاهها از جمله بازی های لیگ جهانی، حالت فرمالیته و جهت فرار از محرومیت های فدراسیون جهانی نبود بلکه به صورت کاملا واقعی و در شرایطی بی نظیر و قابل تحسین انجام گرفت. بازی های والیبال انتخابی جهان به میزبانی شهر اردبیل بی شک برای همیشه در ذهن مردم ایران خواهد ماند چرا که اتفاقی بی نهایت خوشحال کننده و رو به جلو برای ورزش کشور بود.

بحث حضور بانوان در ورزشگاه، بحثی است که سال هاست در ورزش ایران به یک بحث ویژه و پرحاشیه تبدیل شده است. موافقان و مخالفان بسیاری دارد این موضوع اما همه می دانیم که بی تردید حضور این قشر در ورزشگاه ها می تواند سر منشا بسیاری از اتفاقات خوب باشد فقط اگر چشم ها را شسته و جور دیگر ببینیم! بانوان ورزش دوست در پایتخت سال هاست که در حسرت حضور در سالن محل برگزاری بازی های والیبال لیگ جهانی می باشند، مسابقات یاد شده مسابقاتی هستند که فدارسیون جهانی والیبال به شدت پیگیر حضور بانوان ایرانی در آن است و پیوسته در آغاز بازی ها به فدارسیون فوتبال ایران اعلام می دارد که در صورت محرومیت حضور بانوان از حضور در سالن، محرومیت هایی شامل حال این فدارسیون خواهد شد. متاسفانه فدراسیون والیبال کشور برای این موضوع راه حلی را اندیشیده که بیشتر به اسپری بی حس کننده ای می باشد که در حین بازی به محل مصدومیت بازیکنان زده می شود؛ این راه حل، درمان نمی کند بلکه از یاد می برد، دردی که به قوت خود باقیست… بی شک نیاز نیست در این مورد بیش از این صحبت به میان آوریم و از چند و چون این راه حل سخن بگوییم چرا که هیچ تردیدی وجود ندارد که همگان به خوبی از آن اطلاع دارند و می دانند که این راه حل هیچ دردی را دوا نخواهد کرد و فقط جهت فرار از محرومیت می باشد!

حضور بانوان ورزش دوست در ورزشگاهها در سال های اخیر محدود به حضور آنها در مراسم تشییع جناره ستاره های ورزش کشور بوده است. خواندن این متن را در که مربوط به روز تشییع جناره مرحوم منصور پورحیدری می باشد در این قسمت برای روشن شدن موضوع به شما پیشنهاد می کنیم:

“بانوان عزیز، تا تشییع جنازه ای دیگر به درود!

مراسم تشییع پیکر و وداع با منصور پورحیدری، پیشکسوت پر افتخار فوتبال ایران و باشگاه استقلال تهران، صبح امروز با حضور خیل عظیمی از چهره های سرشناس ورزش کشور و هواداران فوتبال در ورزشگاه شهید شیرودی تهران برگزار شد. در مراسم امروز نیز همانند مراسم های مشابهی که در سال های اخیر شاهد برگزاری آن بودیم، بانوان فوتبالدوست نیز پا به پای آقایان در ورزشگاه شیرودی حضور به عمل آورده بودند که این موضوع می تواند یک ابهام جدی در پی داشته باشد و آن این است که تماشای یک بازی فوتبال چه تفاوت هایی با برگزاری چنین مراسم هایی دارد که در مورد اول بانوان حق حضور در ورزشگاه را ندارند اما در مورد دوم هیچ گونه ممنوعیتی برای حضورشان در ورزشگاه وجود نداشته و شاهد حضور آنها در کنار مردان فوتبالدوست هستیم، بدون اینکه مشکلی به وجود آمده یا حاشیه ای درست شود.
در مراسم هایی نظیر، مراسم تشییع پیکر ناصر حجازی، هادی نوروزی و مهرداد اولادی هم به مانند مراسم امروز که جهت وداع با پدر آبی ها برگزار شد، بانوان فوتبالدوست در ورزشگاه حضور داشتند و بی هیچ حاشیه ای مراسم برگزار شد و در انتها نیز هر کسی راه منزل خویش در پیش گرفته و ورزشگاه را ترک کرد! به همین سادگی و بدون رخ دادن هر گونه اتفاقی که حضور بانوان در ورزشگاهها را ممنوع کرده است.
به ابهامی که در پاراگراف اول به آن اشاره کردیم باز می گردیم و بازهم از خودمان و نه کس دیگری این سوال را می پرسیم که “تماشای یک بازی فوتبال چه تفاوت هایی با برگزاری چنین مراسم هایی دارد که در مورد اول بانوان حق حضور در ورزشگاه را ندارند اما در مورد دوم هیچ گونه ممنوعیتی برای حضورشان در ورزشگاه وجود نداشته و شاهد حضور آنها در کنار مردان فوتبالدوست هستیم، بدون اینکه مشکلی به وجود آمده یا حاشیه ای درست شود؟” بدون شک حضور بانوان در چنین مراسم هایی می تواند یک کلید راه گشا برای معضل حضور آنها در ورزشگاهها باشد و این موضوع را به اثبات برساند که حضور این قشر در ورزشگاه و در میان مردان و البته با رعایت برخی مسائل نه تنها نمی تواند مشکل ساز باشد بلکه می تواند فرهنگ غالب در ورزشگاهها را نیز رو به بهبودی سوق دهد.
بانوانی که در حسرت حضور در ورزشگاه و تماشای بازی های فوتبالی هستند که از ابتدای کودکی تا به سنی که در آن قرار دارند فقط آن را از قاب شیشه ای تلویزیون مشاهده کرده اند، تجربه ناب و دست نیافتنی نشستن روی سکوهای ورزشگاه را تنها و تنها می توانند در مراسم هایی نظیر مراسم امروز حس نمایند و سپس منتظر بمانند تا دوباره اتفاقی تلخ رخ داده و تشییع جنازه ای در ورزشگاه برگزار شود تا اینکه بتوانند بار دیگر در ورزشگاه حضور داشته باشند و حقیقتا چه تلخ است که خطاب به این بانوان عزیز بگوییم: “تا تشییع جنازه ای دیگر بدرود…”

به نظر می رسد که با خواندن این متن به خوبی می توانید شرایط فعلی بانوان ورزش دوست را در کشورمان درک نمایید. در طول سال های اخیر حتی محرومیت فدراسیون ها هم نتوانست این تابو را شکسته و ورود بانوان را به ورزشگاهها آزاد نماید. رشته خاصی هم در این جا مطرح نیست و هیچ تفاوتی هم نمی کند که کدام رشته در حال برگزاری باشد، ورود بانوان محترم به مانند ورود بسیاری از اشیا همچون سلاح های سرد و گرم، مواد محترقه، بطری های آب و … به محل برگزاری بازی ها ممنوع می باشد! در تبریز و اردبیل اما اتفاقات بسیار خوبی رخ داد، بانوان ورزش دوست وارد سالن محل برگزاری بازی ها شده و همانند آقایان به تماشای بازی ها پرداختند، مشکلی هم رخ نداد، چون قرار هم نیست در چنین شرایطی مشکل خاصی رخ دهد، بازی ها به خوبی و خوشی و به بهترین نحو برگزار گردید، حتی بهتر از همیشه! جای خالی هیچ کسی هم احساس نشد، دیگر از عکس هایی که در آن بانوی ورزش دوستی با حسرت کنار درب سالن محل برگزاری بازی ایستاده خبری نبود، بانوان این بار داخل سالن و در حال تماشای بازی بودند با حقوقی برابر و در کنار آقایان ورزش دوست…