به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایسنا، دکتر سروش صادق‌نژاد، رئیس کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران (فیرا) با اعلام این خبر اظهار کرد: مسابقات جهانی رباتیک فیرا امسال، برای بیست و یکمین سال متوالی، به همت فدراسیون جهانی رباتیک فیرا، در شهر گائوشونگ تایوان برگزار می‌شود. این مسابقات در دو بخش دانش‌آموزی و دانشجویی و در تاریخ‌های ۱ الی ۵ شهریور ماه برگزار می‌شود. ایران نیز در هر دو بخش دانش‌آموزی و دانشجویی نمایندگانی برای حضور در این رقابت‌ها داشته که از روز شنبه این تیم‌ها به این شهر اعزام شده‌اند.

رئیس انجمن رباتیک و هوش مصنوعی در ورزش دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: هدف این مسابقات اشاعه دانش رباتیک و هوش مصنوعی در بین نسل جوان و تربیت نیرویی متخصص در جهت تقویت خلاقیت و نوآوری دانش‌آموزان و دانشجویان و همچنین توسعه این دانش در کشورهای مختلف است.

وی افزود: با برگزاری مسابقاتی از این دست می‌توان امید داشت تا با ترویج این دانش در آینده‌ای نه چندان دور، دانش‌آموزان و دانشجویان به عنوان کارآفرینانی موفق در این حوزه، کشور را از دستاوردهای خود بهره‌مند سازند.

صادق‌نژاد تصریح کرد: امسال در کنار برگزاری مسابقات، مدرسه رباتیک بین‌المللی فیرا نیز در روزهای پیش از مسابقات برگزار می‌شود که کشورها در یک برنامه بین‌المللی هماهنگ به آموختن آخرین دستاوردهای روز دنیا می‌پردازند. همگام با این فرایند، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران (فیرا) بنا دارد تا در این راستا به برگزاری دوره‌های آموزشی با روش‌های جدید و مبتنی بر برنامه‌های فدراسیون جهانی در قالب مدرسه رباتیک امیرکبیر برای ترم جاری مهرماه و همچنین برگزاری مسابقات بین‌المللی رباتیک امیرکبیر (فیراکاپ آزاد ایران) در اسفندماه امسال اقدام کند.

وی یادآور شد: این مسابقات در سال آینده، به عنوان مسابقات انتخابی برای سال آینده مسابقات جهانی رباتیک فیرا که قرار است در کشور دانمارک برگزار شود، تلقی می‌شود.

صادق‌نژاد خاطرنشان کرد: در سال جاری تیم‌هایی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه آزاد اسلامی و مدارس دانش، رشد و موسسه رباتیک صدرا و چیستا و موسسه آموزشی آرمان بعثت در مسابقات جهانی تایوان حضور خواهند داشت.