به گزارش ترجمان صبح، مراسم آغاز نمایش “پاشا” با حضور جمعی از فرهیختگان و اهالی فرهنگ و هنر، راس ساعت ۱۹ اول شهریور ماه در سالن استاد صادقی تئاتر شهر تبریز برگزار می شود.

در این آئین، علاوه بر اساتید و صاحبان اندیشه و قلم تبریز، دکتر مینو امیرقاسمی، یکی از بانوان موفق این خطه حضور خواهند داشت.

مینو امیرقاسمی متولد ۱۳۲۹ تبریز بوده و از سال ۱۳۴۸ تا کنون به صورت مستمر در فضای فرهنگی و ادبی تبریز و کشور حضوری موثر و نقش آفرین داشته است.

وی دارای مدرک کار‌شناسی ارشد در رشته فرهنگ و زبان‌های باستانی ایران از پژوهشکده فرهنگ ایران و مدرک دکترا در رشته جامعه‌شناسی ادبیات از دانشگاه تبریز می‌باشد و طی سالهای ۱۳۵۵تا ۱۳۶۲ به عنوان عضو هیئت علمی فرهنگستان زبان ایران و از سال ۱۳۶۲ تا سال ۱۳۹۰ به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در گروه زبان و ادبیات فارسی دانشکده زبان و ادبیات و موسسه تحقیقات اجتماعی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی به تحقیق و تدریس اشتغال داشته است.

کتاب‌های: «درباره قصه‌های اسطوره‌ای»، «نشانه‌شناسی مناسک گذر»، «کتاب‌شناسی توصیفی علوم اجتماعی»، «کتاب‌شناسی علوم اجتماعی»، «نگاهی به مسایل اجتماعی فرهنگی سیاستنامه و قابوسنامه»، «تیشه در سنگ» و «سوگ اسفندیار» از جمله آثار منتشر شده از این نویسنده مطرح تبریزی است.

همچنین کتابهای «فرهنگ فارسی کودک و نوجوان»، «فیل کوچولو دماغت کو؟»، «هر کاری راهی دارد»، «کی از همه بزرگتره؟»، «پیرزن مو پنبه‌ای» و «باران خوشبو» از جمله آثار وی در زمینه ادبیات کودک و نوجوان است.

همکاری با دایره المعارف بزرگ اسلامی و تألیف بخش مربوط به انسان‌شناسی آذربایجان برای کتاب «آذربایجان، تاریخ و فرهنگ»، انجام طرح‌های پژوهشی موسسه تحقیقات اجتماعی دانشگاه تبریز و نیز تالیف حدود ۱۵ مقاله تحقیقی چاپ شده در مجلات علمی، پژوهشی و ترویجی، بخشی از سوابق علمی و کارنامه فعالیت مینو امیرقاسمی است.

وی تاکنون ۱۴ کتاب را تالیف و منتشر کرده و صاحب چندین مقاله ی علمی در حوزه های ادبیات و جامعه شناسی است.