به گزارش ترجمان صبح به نقل از فارس، هرچند که نسبت به گذشته تفاوت‌های زیادی به ورزش بانوان در رده‌ها و رشته‌های مختلف صورت گرفته است ولی بااین‌حال شنیدن عبارت «زنان غواص» عبارت نام آشنایی نیست و هنوز هم بسیاری از افراد تصور می‌کنند زنان نمی‌توانند در برخی رشته‌های ورزشی ازجمله رشته غواصی فعالیت کنند.

اما زنان این سرزمین پهناور هرچند که تعدادشان نیز کم باشد ولی به‌هرحال از پس‌کارهای بزرگ برمی‌آیند و رشته غواصی نیز یکی از همان رشته‌های ورزشی است که طرفداران به خصوصی نیز در بین جامعه زنان دارد.

فکرهای زیبا در چهارچوبی زیباتر

مینا حیدری یکی از همان زنان غواص است که فکرها، نقاشی‌ها و رؤیاهای کودکی خود را رنگ واقعیت داده است. او معتقد است اگر فکرهای زیبا در چهارچوب زیباتری قاب گرفته شوند و کمی هم تلاش و پشتکار چاشنی این قاب زیبا شود رؤیاهای کودکی دیگر در حد رؤیا باقی نمی‌مانند و کم‌کم بزرگ و بزرگ‌تر شده و سرانجام باعث می‌شوند موفقیت یک انسان در هر رشته‌ای که دوست دارد به وقوع بپیوندد.

رؤیاهای کودکی رنگ واقعیت گرفت

همه ما از کودکی به خیلی چیزها علاقمند هستیم ولی کم‌کم که بزرگ می‌شویم دامنه علاقمندی‌های ما بیشتر شده و برخی از آنها را فراموش می‌کنیم و شاید این موضوع اقتضای سن است ولی مینا حیدری از همان دوران کودکی که مستندهای زیرآب را دیده، واله و شیفته غواصانی شده که در دنیای زیرآب به کشف شگفتی‌ها و ناشناخته‌ها مشغولند بنابراین او نیز تصمیم می‌گیرد تا غواصی را یاد بگیرد.

همین علاقمندی‌ها باعث می‌شود تا از همان کودکی به یادگیری شنا بپردازد و سپس درصدد برمی‌آید تا وارد دنیای شگفت‌انگیز غواصی شود. دنیای شگفت‌انگیز و زیبای زیرآب که ناخودآگاه زبان به تحسین خالق چنین زیبایی‌هایی گشوده می‌شود. مینا حیدرى متولد ١٣۶۴ تبریز بوده و تحصیلات خود را در مقطع کارشناسى تربیت‌بدنی ادامه داده است.

آموزش غواصی در قشم

او در مدرسه غواصى قشم آموزش غواصی را به اتمام رسانده و آن‌چنان‌که خودش می‌گوید یادگرفتن غواصی را مدیون استادش آقاى حاج محمدى است. مینا حیدری در سن ٩ و ١٢ سالگى مقام کشورى رشته شنا را کسب کرده ولی با توجه به اینکه فدراسیون نجات‌غریق و غواصى براى آقایان مسابقه غواصى برگزار کرده ولى براى بانوان مسابقات غواصی برگزار نکرده است بنابراین او نیز در مسابقات غواصی شرکت نکرده است.

 او در سایه تلاش‌ها و زحمت‌هایی که کشیده ١۴ سال تجربه نجات‌غریق و مربیگرى شنا را دارد و یک‌سال است که مدرک مدرسى غواصى را اخذ کرده است.

غواصی یک واژه نیست، یک دنیای دیگر است

مینا حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تعریف دنیای غواصی می‌گوید: غواصى یک واژه نیست یک دنیاى دیگر است، دنیاى زیرآب دنیاى شگفتی‌ها و خارق‌العاده‌ها است، حتماً باید تجربه کنید تا بدانید چه لذتى دارد دنیاى غواصى دنیاى ماجراجویانه و هیجان است.

وی در تفاوت شنا و غواصی می‌گوید: شنا در سطح آب انجام می‌گیرد ولى غواصى رفتن به عمق آب است.

این بانوی غواص تبریزی در ادامه با اشاره به اینکه رشته غواصی رشته موردعلاقه او از همان کودکی است افزود: از دوران کودکی به رشته شنا و غواصی علاقه داشتم ولى نمی‌دانستم براى بانوان نیز آموزش داده می‌شود تا اخیراً بعد از مدت‌ها متوجه شدم آموزش غواصی برای دختران نیز ثبت‌نام می‌کنند سریعاً برای آموزش اقدام کردم.

وی ادامه داد: غواصى هیچ محدودیتى براى بانوان ندارد با لباس کاملاً پوشیده و اسلامى هم می‌توان به‌راحتی غواصى کرد

در هرجایی که آب وجود داشته باشد، در دریا، استخر، سد، دریاچه، غار، قله کوه سبلان هم می‌توان غواصى کرد به شرطى که به علم غواصى آشنا باشید و امنیت و سلامت غواص را به خطر نیندازید.

۳۰ مدرس غواصی فعال در کشور

بنا به گفته حیدری در حال حاضر تقریباً ٢٠ الی ۳۰ نفر مدرس غواصى بانوان در کشور فعالیت می‌کنند.

آب حکم زندگی

برای مینا حیدری آب حکم زندگی را دارد او انگار حکم ماهی کوچکی را دارد که اگر خود را بیرون از آب ببیند زندگی برایش تمام‌شده است، او لابه‌لای حرف‌هایش از قوانین غواصی حرف می‌زند و ادامه می‌دهد: قوانین غواصى تا عمق ۴٠ مترى را برای غواصى اجازه می‌دهد.

غواصی صرفاً رشته مردانه‌ای نیست

حیدری از اینکه برخی افراد رشته غواصی را یک کار مردانه تلقی می‌کنند دل‌خوشی نداشته و با صراحت می‌گوید: رشته غواصی کار مردانه‌ای نیست و بانوان نیز با کسب مهارت‌ها و تخصص‌های لازم و رعایت کردن ایمنی و آشنا بودن به علم غواصى و رعایت کامل امنیت و سلامت غواص به‌راحتی می‌توانند در این رشته فعالیت کنند.

کتاب دوست خوب در اوقات فراغت

هرچند که او تمام‌وقت خود را برای آموزش و نجات‌غریق  سپری می‌کند اما هر وقت که اوقات فراغتی داشته باشد مطالعه کتاب یکی از اولویت‌های او برای پر کردن اوقات فراغت بوده و ورزش‌های شنا، غواصى، قایق‌رانی و ورزش در آب جزو علاقه‌مندی‌های این بانوی غواص و شناگر تبریزی است.