به گزارش ترجمان صبح،  رحیم‌شهرتی‌فر، فرماندار تبریز در این آیین گفت:نظام شورا در نظام جمهورى اسلامى نشات گرفته از قرآن کریم و تاکیدات ائمه علیهم السلام مبنى بر اهمیت شور و مشورت است و در قانون نیز بر اهمیت این موضوع تاکید شده است. 

  وی با بیان اینکه اولین دوره‌ی شورای اسلامی شهر از سال ۷۸ شروع شد، اظهار کرد: در زمان دولت اصلاحات شورا آغاز به کار کرد و توانست به عنوان یک قوه مقننه جایگاهش را بین سایر نهادهای حکومتی پیدا کند.
وی با اشاره به همزمانی آغاز فعالیت شوراها با هفته دولت، اعلام کرد: این تقارن را به فال نیک گرفته و امیدواریم تمامی اجزای نظام در راستای پیشبرد اهداف یکدیگر را یاری کنند.
شهرتی‌فر با بیان اینکه انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تبریز در نهایت صحت و سقم برگزار شد، گفت: مشارکت مردم در این دوره از انتخابات چشمگیر بود؛ به ‌ طوری که میزان مشارکت مردم ۶۰.۹۲ درصد بود و میزان مشارکت در دوره چهارم شورا ۵۷.۱۲ درصد بود.
وی تصریح کرد: از نظر مدرک تحصیلی نیز شورا در این دوره رشد داشته است، به طوری که ۶۳ نفر با مدرک دکتری ثبت نام کرده بودند.
فرماندار تبریز خاطرنشان کرد: در آستانه‌ی رویداد بزرگ “تبریز ۲۰۱۸” قرار داریم و نقش شهرداری و شورای شهر تبریز در نشان دادن جایگاه تبریز به جهانیان موثر است.
در ادامه محمدباقر بهشتی به عنوان رئیس سنی جلسه سوگندنامه را قرائت کرد و سایر اعضا نیز این سوگندنامه را بعد از او تکرار کرده و در پایان امضاء کردند.
بهشتی بعد از آیین تحلیف، گفت: از تمامی اعضای خدمتگذار و پاک‌دستی که در طول ۱۸ سال گذشته به عنوان عضو شورای شهر تبریز تلاش کردند، سپاس و قدردانی دارم.
وی افزود: در بین اعضای پنجمین دوره شورای شهر تبریز افرادی با سابقه نمایندگی مجلس شورای اسلامی، پزشک، گزارشگر، اساتید دانشگاه، فعال بخش خصوصی، کار آفرین و … وجود دارد.
بهشتی تاکید کرد: در ادامه‌ی جلسه انتخابات هیات رئیسه برگزار می‌شود و کاندیداها باید اسامی خود را برای هریک از پست‌های هیات رئیسه اعلام کنند.
“شکور اکبرنژاد رئیس شورا شد”
شکور اکبرنژاد تنها نفری بود که برای ریاست شورای شهر تبریز در سال اول، اعلام آمادگی کرد و با ۱۲ رای به عنوان رئیس شورای شهر تبریز انتخاب شد.
سونیا اندیش نیز برای نائب رئیسی شورا اعلام آمادگی کرد و با ۱۱ رای به عنوان نائب رئیس شورا برای سال اول انتخاب شد.
همچنین علی آجودان‌زاده با ۱۳ رای به عنوان دبیر اول، کریم صادق‌زاده تبریزی با  ۱۲ رای به عنوان دبیر دوم و سخنگوی شورا  و محرم محمدزاده به عنوان خزانه‌دار انتخاب شد.
قانون شهرداری‌ها اصلاح شود
بهشتی، رئیس سنی جلسه بعد از این انتخابات با آرزوی موفقیت برای هیات رئیسه انتخاب شده، گفت: در این جلسه نمایندگان مجلس هم حضور دارند و از آنان می‌خواهم بعد از مشورت با اعضای شورای کلان‌شهرها در خصوص اصلاح قانون شهرداری‌ها اقدام کنند.
وی افزود: مجلس باید با اصلاح قانون، درآمدهای پایدار برای شهرداری‌ها تعریف کند تا شهرداران به جای شهرفروشی، شهر را مدیریت کنند.