به گزارش ترجمان صبح، مدتی زیادی نیست که از موعد امتحان کنکور دانش اموزان و روزهایی که بازار انتخاب رشته حسابی داغ بود، می گذرد.

اما نکته جالبی که هرسال شاهد هستیم و روند آن سال به سال با افزایش روبه رواست تعداد شرکت کنندگان رشته تجربی است که بیش از نیمی از درصد شرکت کنندگان آزمون را به خود اختصاص می دهد و زمانی که علت و هدف انتخاب رشته تجربی را جویا می شویم تنها پاسخی که بارها به گوش میخورد رشته ای نیست جز پزشکی.

پزشکی، رشته ای که از زمان های قدیم در عقیده و باور مردم ما به عنوان شغلی مقدس یاد می شود و پزشکان همواره در ذهن مردم و بیماران افراد محترم و با ارزشی شمرده می شوند.

مقام و احترامی که مردم برای این قشر از جامعه مان قائل هستند  موجب ترغیب افراد برای انتخاب رشته پزشکی به عنوان هدف آینده شان می شود و باوری که هیچ وقت نمی توان آن را کتمان کرد این است که پزشکی جزو شغل های پر درآمد جامعه  بوده و این علت شاید درجامعه ای که اطرافیان تا پول داری رفیقت هستند مهم ترین علت ترغیب جوانان جویای نام کشور به این رشته باشد.

اما واقعیت نهفته ای که درپس داستان پزشکی وجود دارد شرح از سختی ها و مشکلات فراوان جامعه پزشکی دارد و پزشکانی که در صورت بروز خطا برخی ها برایشان شمشیر را از رو می بندند اما در زمان تقدیر و تجلیل از زحمات با جای خالی همان مسئولان مواجه می شوند.

شاید  اگر مردم کمی با دید بازتر با مشکلات عرصه پزشکی آشنا شوند در هنگام انتخاب رشته بیشتر از علاقه به توانایی و کشش خود دقت کنند یا بهتر بگویم به اینکه از نظر روانی و جسمانی چند مرده حلاجند؟

شاید فرارسیدن روز پزشک بهانه ی خوبی باشد تا به پای صبحت پزشکان بنشینیم و تعریف پزشکی را از زبان خود این قشر بشنویم.

 

تحمل سختی برای ۱۵ سال یا یک عمر

یکی از پزشکان متخصص در توصیف طول دوران و سختی های رشته پزشکی به خبرنگار ترجمان صبح اظهار کرد: داوطلبین رشته پزشکی بعد از رد کردن سد دشوار کنکور و قبولی در آن که مستلزم اخذ رتبه بالایی است دوران پزشکی عمومی را به مدت ۷سال طی می کنند که ۲سال پایانی آن شامل دوران کارورزی(انترنی) می شود که باید در بیمارستان ها سپری شود.

وی ادامه داد:پس از آن بسته به شرایط حداقل دوسال دوران طرح پزشکی عمومی و بعد از طی آن بسته به علاقه افراد مراحل ادامه تحصیل در رشته های تخصصی طی می شود که بعد از زمان چهارساله آموزش بسته به نوع تعهد افراد به سازمان متبوع دوران طرح پزشکی تخصصی (ضریبK) شروع می شود که حداقل دوسال است و مجموع این دوران را از لحظه ورود به پزشکی تا اتمام تعهدات آن را به حداقل ۱۵سال دشوار تبدیل می کند.

پزشک تبریزی در بیان مشکلات و دشواری های این رشته تصریح کرد:سختی های رشته پزشکی از همان ابتدا با دروس دشوار نظری و عملی و امتحانات متعدد برای امکان ورود به مقاطع بالاتر گریبان دانشجویان را گرفته و با استرس های مادام العمر دنبال می شود.

وی اضافه کرد:دوران طرح نیز یکی از دیگر مشکلات این قشر است که اولا اجباری بوده و ثانیا در مواردی به علت دوری بیش از حد پزشک از شهر و خانواده خود منجر به بروز مشکلات عدیده ی مالی و عاطفی برای خود و خانوادشان می شود.

این پزشک با اشاره براینکه پزشکان جدا از وظیفه کاری در قبال خانواده و فرزندان خود نیز مسئول هستند،افزود: حقیقتی که وجود دارد این است که این قشر دربرابر خانئاده خود نیز مسئول اند اما متاسفانه  به علت شرایط کنونی دوران طرح پزشکان،بسیاری از آنها دوراز فرزندان خود به سر می برند که صدمات ناشی از غیبت های طولانی مدت پدر یا مادربی شک دامن گیر کودکان آنها خواهد شد.

پزشک متخصص بحث پرداخت حق الزحمه را یادآور شد واظهار کرد:مشکل دیگری که معیشت را برای این قشر دشوار می کند پرداخت حق الزحمه آنهاست که اغلب با تاخیر و کسری بسیار به دستمان می رسد.

وی ادامه داد:باتوجه به شرایط پر استرس محیط کاری و ساعت کاری طولانی مدت که گاهی با۴۸ساعت بی خوابی هم همراه می شود و دراین میان عدم دریافت به موقع و عادلانه حق الزحمه تمام خستگی کار را بر تنمان باقی می گذارد.

این پزشک با ابراز نارضایتی از کم لطفی برخی مسئولین و رسانه ها نسبت به فعالیت قشرپزشک، خاطر نشان کرد: در شرایط سختی که پزشکان مجبور به تحمل آن هستند کم لطفی برخی از مسئولین و رسانه ها که گاها بی حرمتی از جانب بیماران و همراهانشان به آن اضافه می شود همان مقدار اندکی از انگیزه را که ناشی از وجدان کاری است ازبین برده و تحمل این شرایط را سخت تر از پیش می کند.

وی درمورد تغییر نگرش مردم نسبت به جامعه پزشکی و ارتباط این موضوع با عملکرد رسانه ها دراین مورد ، ابراز کرد: واقعیت این است که دراین حرفه هم هستند کسانی که با عملکرشان تقدس این رشته را زیر سوال برده و حاضرند بخاطر مسائل مالی دست به هرکاری بزنند.

وی اضافه کرد: وجود این موارد در سایر مشاغل نیز به چشم می خورد، اما اخیرا عملکرد منفی و تند رسانه ها در برخورد با جامعه پزشکی  موجب تغییر نگرش جامعه نسبت به این قشر زحمتکش شده است.

پزشک تبریزی اعتماد بین بیمار و پزشک را لازمه درمان دانسته و افزود:آنچه حائز اهمیت است لزوم وجود اعتماد بین بیمار و پزشک است که لازمه موفقیت درمان به حساب می آید اما در این میان بزرگ نمایی خطاهای تعداد محدودی از پزشکان  نتیجه مخربی به دنبال خواهد داشت و آن سلب اعتماد بیمار از پزشک معالجش است که آسیب های دو طرفه آن هم دامن بیمار را می گیرد و هم پزشک.

نوش داروی سیستم بعد از مرگ سهراب

وی در بیان انتظارات پزشکان از سازمان مربوطه اذعان کرد: حال کوچکترین انتظاری که من پزشک می توانم در قبال زحمات و تحمل سختی های طولانی مدت از سازمان مربوطه داشته باشم این است که حداقل زمانی که پزشک ، خود در جایگاه یک بیمار قرار می گیرد از حمایت های همه جانبه برخوردار باشد.

وی با ابراز ناراحتی ادامه داد: اما بی مهری سیستم زمانی که من به علت ابتلا به بیماری صعب العلاج که بنا به تحقیقات، استرس های محیطی و فشار های کار موثرترین عامل بروز آن بود ناچار به استفاده از مرخصی استعلاجی شدم درد بیماری را برایم دوچندان کرد.

پزشکی که اکنون با بیماری دست و پنجه نرم می کند،افزود: بی مهری ها زمانی به اوج خود رسید که من در صورت داشتن نیاز مبرم مالی برای ادامه درمان، با قطع حقوق و بیمه ام مواجه شدم.

وی اشاره کرد: آنچه که تا امروز برایم سوال بوده این است که چرا من پزشک که ساکن غرب کشور هستم صرفا به علت تجرد مجبور به گذراندن دوران طرح در شرق کشور هستم ، کیلومتر ها دور از خانه و خانواده وازهمه مهمتر با وجود داشتن شغل پر استرسی که حمایت عاطفی خانواده را می طلبد،آیا این مسئله خود نمی تواند عاملی برای بروز بیماری من بوده باشد.

پزشک متخصص حمایت به موقع مسئولین را خواستار شد و گفت: شاید همین امروز هم باشند پزشکانی که در شرایط مشابه من یا حتی بدتر از من به سر می برند و هیچگونه حمایت یا همکاری ازسوی سیستم دریافت نمی کنند اما حقیقتی که وجود داشته و دارد این است که نوش دارو بعد از مرگ سهراب به چه کار خواهد آمد.

حقیقت این است که در همه جای دنیا مشکل وجود دارد اما نحوه برخورد  و مدیریت مشکلات است که تفاوت هارا رقم می زند. شاید مردم تصور کنند که پزشکان یک زندگی کاملا مرفه دارند اما این باور تنها در حد یک تصور فرضی بوده و مشکلاتی که برای این قشر وجود دارد نیازمند مدیریت است اما دراین میان نقطه حائز اهمیت اینجاست که ما زمانی می توانیم مشکلات را شکلات کنیم که وقتی از وجود آنها اطلاع داریم به جای حرف مرد عمل باشیم.

در رابطه با مشکلات جامعه پزشکی، صحبت های عده ای از مسئولان در نشست خبری اخیر خودقابل تامل بود و سوالی که ایجاد می شود این است چرا باتوجه به آگاه بودن از مشکلات چاره ای برای حل آن سراغ ندارند.

دکتر علیرضا رحیمی مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز و عضو هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی تبریز درنشست اخیری که باخبرنگاران داشت مطالبی را به جهت بیان مشکلات پزشکان عنوان کرده و درمورد تاثیر هجمه های شدیدی که در سال های اخیر از طرف رسانه ها برعلیه پزشکان صورت گرفته است، اذعان کرد:صدا و سیما با سریال ها، فیلم ها و برنامه های طنزی که تهیه کرده است به اعتماد مردم نسبت به سیستم درمان و پزشکی آسیب رسانده است.این جفا به صنف زحمت کش پزشکان به حساب می آید چراکه آنان تمام تلاش خود را برای تامین سلامت جامعه بکار می گیرند ولی مورد هجمه سنگین ترین انتقادات از طرف اقشار مختلف هستند.

وی با بیان اینکه شغل پزشکی یکی از سخت ترین و پراسترس ترین کارها است، افزود: همچون سایر مشاغل و اصناف شاید یک درصد پزشکان هم اخلاق کاری را رعایت نکنند و دنبال منافع خویش باشند اما این دلیل نمی شود تا بر علیه کل جامعه پزشکی اقدام کرد چراکه این جفا به صنف زحمت کش پزشکان به حساب می آیدباتوجه به اینکه آنان تمام تلاش خود را برای تامین سلامت جامعه بکار می گیرند ولی مورد هجمه سنگین ترین انتقادات از طرف اقشار مختلف هستند.

بهرام صمدی،مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی نیزدر همان نشست در تصدیق صحبت های علیرضا رحیمی با اشاره به این که در سال های اخیر بنا به دلایلی اطمینان میان مردم و پزشک خدشه دار شده است،افزود: افرادی هستند که نمی خواهند این رابطه و اعتماد ترمیم شود چون از این وضعیت سوء استفاده می کنند و بهره می برند، ما باید به سمت ترمیم این بی اعتمادی و کسب اطمینان بیماران به جامعه پزشکی برویم .

همچنین علیرضا رحیمی در پایان صحبت های خود دررابطه با مبحث زیرمیزی گرفتن پزشکان خاطرنشان کرد:با تلاش های صورت گرفته بحث زیرمیزی گرفتن پزشکان به طور کامل برطرف شده و در سه سال گذشته شاهد توقیف پزشکی بخاطر دریافت زیر میزی نبوده ایم .

جیب های پر پول سهم همه ی پزشکان نیست

شهرام دبیری، عضو هیات رئیسه نظام پزشکی نیز در جمع خبرنگاران در مورد شایعات مبتنی بر حقوق نجومی  پزشکان و همچنین مشکلات گریبان گیر این قشر اظهار کرد:تنها ۵ درصد پزشکان درآمدهای میلیاردی دارند که پس از سال ها تلاش و مطالعه و تجربه به این جایگاه رسیده اند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال رزیدنت ها ۴ سال مسئولیت برعهده می گیرند وحتی بیمه هم نیستند وما باید تلاش کنیم تا از آنها حمایت شود.

دبیری پزشکان را جزو مظلوم ترین اقشار و صنوف جامعه قلمداد نمود و افزود: پزشکان از جمله اقشاری هستند که همواره مجبورند خودشان را با  اطلاعات علمی روز دنیا بروز نگه دارند که این امر مستلزم تلاش زیاد این قشر است.

وی اضافه کرد:امامتاسفانه گاهاً نگاه برخی از مردم به جامعه پزشکی نگاه منصفانه ای نبوده و این مسئله تلاش این قشر را برای کاهش درد جامعه زیر سوال می برد.

در راستای کسب اطلاعات و نظرات بیشتر در رابطه با مشکلات این قشر دکتر رضایت پرویزی عضو هیات مدیره نظام پزشکی تبریز در گفت و گویی که با خبرنگار ترجمان صبح داشت جایگاه پزشکان را در جامعه بالا دانسته و گفت: در تمام کشور های پیشرفته پزشکان جزو اقشار مورد احترام و مورد وثوق اجتماعی هستند که در کشور مانیز پزشکان قشر مورد اعتماد مردم هستند.

وی بیان اینکه مشکلات و سختی های پزشکی گریبان فرزندان و خانواده ی پزشکان را نیز می گیرد تصریح کرد:غیبت طولانی پدر یا مادر پزشک، قطعا صدمات و آسیب های روانی و عاطفی به فرزندان و خانواده آنها وارد می سازد و باید تعادل کاری بگونه ای باشد که این عارضه به حداقل برسد. هرچند گاها لازم است برای اصلاح بیشتر امور حرفه ای یا پیشرفت و نو آوری افراد هزینه های مختلفی پرداخت نمایند و عدم رسیدگی به امور کودکان و خانواده هم ممکن است بخشی از این هزینه ها باشد.

متخصص قلب و عروق ادامه داد:موضوع پرداخت حق الزحمه پزشکان با تاخیر و وجود کسری علی رغم ایجاد مشکل برای پزشک از دید دیگری نیز حائز اهمیت است چراکه افزایش فشار های مالی و عدم دریافت عادلانه حق الزحمه ممکن است از سوی پزشکان موجب بروز اختلالاتی مانند اختلال در خدمت رسانی ویا توسل به کار ها و راه های تامین مالی غیر معمول هم بشود که برای جلوگیری از این مسائل باید این امور به تناسب مدیریت گردد.

پرویزی در ادامه با بیان اینکه رسانه ها و دستگاه های زیرربط مسئولیت مهمی در انتقال آگاهی و اطلاعات امور طب به بیماران دارند،اشاره کرد:جامعه باید در تمام امور به آرامی از آگاهی برخوردار باشد که امور طب نیز از این قاعده مستثنی نیست.مردم محرم تمام امورات مربوط به خود هستند وما نیز در این میان وظیفه داریم که در حوزه طب و درمان اطلاعات درستی را در اختیار مردم قرار دهیم چراکه هرچقدر اطلاعات و سطح آگاهی مردم پایین باشد بیشتر در حیطه گمراهی و انحراف و باور شایعات غیرعلمی قرار می گیرند.

وی اضافه کرد:بااین وجود دستگاه های زیر ربط ورسانه ها باید به صورت مداوم اطلاعات درست را در اختیار مردم بگذارند اما در عین حال بزرگ نمایی خطاها نه تنها در حوزه سلامت بلکه در تمام حوزه ها به نفع کسی نخواهد بود چراکه جامعه ترکیبی از اقشار و حرفه های مختلف است و آنها باید به یکدیگر اعتماد کنند تا امور مختلف به صورت درست و منطقی و همچنین علمی پیش برود و بدیهی است که اگر روزی این اعتماد بشکندجامعه دچار هرج و مرج و سردرگمی خواهد شد.

عضو هیات مدیره نظام پزشکی استان در پایان این گفت وگو ضمن تبریک روز پزشک و یادآوری زحمات و ارزش این قشر زحمتکش عنوان کرد:در این میان و به مناسبت روز پزشک انتظاری که از مسئولان داریم این است که نگاه منصفانه و عادلانه و مدیرانه ای بر این صنف زحمتکش داشته باشند.

وی ادامه داد:من نیز به شخصه به عنوان یک پزشک فرارسیدن روز پزشک را به همه ی همکاران زحمتکش خود تبریک عرض می کنم وبه این قشر که با جان و دل و باوجود اینکه حق و حقوقشان-به صورت عام- رعایت نمی گردد و زیر بار فشار ها و بی مهری ها قرار می گیرند دست مریزاد گفته و بیتی را  به پاس زحماتشان گلچین می کنم؛

ملا مت کشیم و خوش باشیم          که در طریقت ما، کافری است رنجیدن

برای حسن ختام این مطلب در ابتدا قصدم براین بود که نتیجه گیری و برداشت از نوشته را برعهده خواننده گذاشته و پایان گزارش را در قالب پایانی باز به اتمام رسانم اما شاید بد نباشد در پایان با یادآوری این حقیقت که پزشکان حتی در صورت داشتن تبحر و تجربه و علم بسیار بالا نیز فاقد دم مسیحایی هستند پس نباید انتظار رقم زدن معجزه را ازآنان داشته باشیم چون انسان ممکن الخطا است اگرچه خطای یک پزشک رنج وناراحتی مضاعفی برای بیمار و خانواده ی او به دنبال خواهد داشت اما ضرورتی ندارد که این مسائل را در بوق و کرنا کنیم.

 

گزارش از فاطمه مرتضوی