به گزارش ترجمان صبح به نقل از دفتر ارتباطات مردمی نماینده مردم بستان‌آباد، محمد وحدتی‌هلان،  از بی‌توجهی نسبت به رعایت نکات ایمنی در معادن انتقاد کرد و اظهار داشت: متاسفانه کارفرمایان به دلیل مسائل اقتصادی از رعایت نکات ایمنی در معادن سرباز می‌زنند و در واقع استانداردهای ایمنی معادن در کشور رعایت نمی‌شود این در حالی است که کارگران تاوان این بی توجهی را می‌دهند.

نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه بخش عمده‌ای از معادن کشور مسئول ایمنی ندارند، افزود: بر اساس قانون کار وجود مسؤول ایمنی در کارگاه‌های بالای ۲۵ نفر کارگر الزامی است اما متاسفانه این موضوع مورد غفلت واقع شده است.

وی با یادآوری اینکه بی‌توجهی کارفرمایان به ایمن‌سازی کارگاه‌ها  و کاستن از هزینه‌های ایمنی برای افزایش سود، جان کارگران را در معرض خطر قرار داده است، تصریح کرد: باید سازوکاری اتخاذ و تشدید نظارت بر عملکرد کارگاه‌ها و معادن از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دستور کار قرار گیرد تا کارفرمایان مجبور به رعایت نکات ایمنی شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: متاسفانه آن چنان‌که باید و شاید به موضوع ایمنی در کارگاه‌ها و معادن توجه نشده و این موضوع تنها در مواقع بروز بحران و به‌صورت مقطعی مورد توجه قرار می‌گیرد، وزارت تعاون و وزارت صنعت در این رابطه باید پاسخگو باشند زیرا کارگران چرخ اقتصادی کشور را می‌چرخانند و نباید جان آنها در پی بی‌توجهی عد‌ ای سودجو به خطر بیافتد.

موضوع رعایت نکات ایمنی در معادن و کارگاه‌ها را در کمیسیون اجتماعی بررسی خواهیم کرد

وحدتی با بیان اینکه موضوع رعایت نکات ایمنی در معادن و کارگاه‌ها را در کمیسیون اجتماعی بررسی خواهیم کرد، گفت: در این رابطه اگر خلاء قانونی وجود داشته باشد لازم است دولت لایحه به مجلس ارائه کند.

کارفرمایان نباید برای سود بیشتر با بی‌توجهی نسبت به رعایت نکات ایمنی در کارگاه‌ها و معادن با جان کارگران بازی کنند

نماینده مردم بستان آباد در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه کارفرمایان نباید برای سود بیشتر با بی‌توجهی نسبت به رعایت نکات ایمنی در کارگاه‌ها و معادن با جان کارگران بازی کنند، افزود: باید با کارفرمایان متخلف به صورت جدی و قاطع برخورد کرد زیرا پرداخت دیه به هیچ وجه جای فرد را برای خانواده پر نمی‌کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه رعایت نکات ایمنی در معادن و کارگاه‌ها نباید در حاشیه باشد، گفت: این موضوع باید به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار گیرد.