به گزارش ترجمان صبح به نقل از فارس ، داروسازی در کنار رشته پزشکی سلامت جامعه را در هر شرایطی تضمین می‌کند. نیاز به دارو وقتی اهمیت می‌یابد که دارویی بنا به هر دلیلی در داروخانه پیدا نشود و بیمار برای تامین دارو مجبور به مراجعه به بازار سیاه که هیچ نظارتی بر روی دارو وجود ندارد باشد. خوشبختانه اخیراً به دلیل رفع بسیاری از تحریم‌ها مشکل کمبود دارو در جامعه حل شده است و بیماران می‌توانند داروی مورد نیاز خود را تامین کند.

در این میان توجه به اوضاع اقتصادی داروخانه‌ها با توجه به تاثیرگذاری در بخش سلامت ضروری است چرا که امنیت دارویی در جامعه بسیار مهم است چراکه به صورت مستقیم با زندگی انسان‌ها در ارتباط است. در این میان افزایش استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی در کشور موجب شده تا بسیاری از داروخانه‌ها با ورود به این بخش، این اطمینان را به مشتریان بدهند که محصولی مطمئن و بهداشتی را خریداری می‌کنند.

عدم وجود موضوعیت پرداخت بیمه در مورد کالاهای آرایشی و به تبع آن وجود گردش مالی سالم و به موقع سبب شده تا داروخانه‌ها به سمت فروش محصولات آرایشی سوق پیدا کنند.

طی سال‌های اخیر نظام سلامت کشور همواره با مشکلات گوناگونی همراه بوده که سبب بروز نارضایتی مردم و بخش‌های مختلف نظام سلامت شده است که پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، وزارت بهداشت طرح تحول نظام سلامت را در راستای حفاظت مالی از مردم در قبال هزینه‌های سلامت، ارتقای کیفیت و افزایش دسترسی به خدمات درمانی تدوین و اجرایی کرد.

اجرای این طرح گرچه تا حدود زیادی توانست رضایت مردم را در مراجعه به مراکز درمانی دولتی تامین کند، اما تداوم آن همچنین مشکلاتی که در حین اجرا برای ارائه‌دهندگان خدمات درپی داشت، سبب شد تا برخی از گروه‌های پزشکی از جمله داروسازان گلایه‌هایی نسبت به نادیده گرفتن شدن جایگاهشان در این طرح و مشکلات مالی که به دنبال عدم گردش نقدینگی برایشان ایجاد شد؛ داشته باشند.

عدم گردش نقدینگی داروخانه‌ها تا جایی پیش رفت که سید ابراهیم هاشمی عضو هیات مدیره صنعت پخش ایران اظهار داشت: گردش مالی داروخانه‌ها و به تبع آن شرکت‌های تولید و پخش دارو در حد فاجعه است و اگر فکر اساسی برای تامین نقدینگی نشود با ورشکستگی داروخانه‌ها و شرکت‌های پخش مواجه می‌شویم.

از سوی دیگر باید به این نکته توجه شود که طبق بند ۲ ماده ۲ قانون دارویی، داروخانه‌ها مجاز به فروش محصولات آرایشی و بهداشتی مورد تایید وزارت بهداشت هستند و داروخانه‌ها می‌توانند در کنار فروش دارو، مکمل‌های غذایی و لوازم پزشکی، لوازم و مواد آرایشی و بهداشتی نیز بفروشند.

وحید مجیدی مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی گفت: جمع کل هزینه‌های درمانی پرداخت شده به مؤسسات درمانی استان در سال‌ گذشته ۷هزار میلیارد و ۸۷۵ میلیون ریال بوده و که از ۳٫۳ برابر نسبت به سال ۹۲ برخوردار بوده است.

وی ادامه داد: هزینه بیماران سرپایی شامل داروخانه‌ها، درمانگاه‌ها و مطب‌ها تا آخر دی ماه سال گذشته و در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی نیز پرداخت‌ها تا پایان مهر سال گذشته پرداخت شده است.

مجیدی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۳۰۰ میلیارد تومان بیمه سلامت به بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها در آذربایجان‌شرقی بدهی دارد.

داروسازان بیشترین توانایی را برای تولید محصولات آرایشی و بهداشتی دارند

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: از نظر دانشگاه علوم پزشکی و معاونت غذا و دارو، داروخانه بهترین محل عرضه لوازم آرایشی و بهداشتی است.

محبوب نعمتی با بیان اینکه داروسازان بالاترین اشراف را برای تولید محصولات آرایشی و بهداشتی دارند، افزود: داروسازان بهترین تولیدکننده کالای‌های بهداشتی و آرایشی مانند کرم، شامپو و صابون است چراکه تولید محصولات در کارخانه‌ها از ابتدا زیر نظر داروسازان بوده و یا داروسازان به عنوان مسؤول فنی در کارخانه‌ها حضور دارند.

وی ادامه داد: صنفی که در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی بالاترین توانایی را داشته باشد بنابراین داروخانه نیز بهترین مکان برای عرضه این محصولات خواهد بود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه داروخانه‌ها نمی‌توانند مطالبه خود را از بیمه‌ها بگیرند و سرمایه‌ داروخانه‌ها در بیمه می‌ماند، تصریح کرد: چون در فعالیت دارو نقدینگی و سرمایه وجود ندارد بنابراین داروخانه مجبور می‌شود با کالاهای آرایشی و بهداشتی اقتصاد خود را بگرداند.

داروخانه به هیچ‌وجه حق گرانفروشی ندارد/ آذربایجان‌شرقی ۶۰۰ داروخانه دارد

نعمتی در خصوص تفاوت قیمت درج شده بر روی محصول با قیمت پرداختی از سوی مشتری گفت: داروخانه‌ها برای همه موارد فاکتور شفاف می‌دهند و مردم قیمت نوشته شده بر روی دارو را مشاهده می‌کنند در این میان تفاوت در قیمت زمانی اتفاق می‌افتد که برای مثال بسته یک دارو پنج سال پیش چاپ شده و قیمتی که بر روی جعبه دارو وجود دارد با فاکتوری که اکنون به داروخانه داده شده تغییر کرده است ولی خریدار در زمان خرید دارو قیمت قدیمی را می‌بیند.

وی با بیان اینکه داروخانه به هیچ‌وجه حق گرانفروشی ندارد، تاکید کرد: در این زمینه مردم خیالشان راحت باشد چراکه این موارد به صورت کامل نظارت می‌شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه حدود ۶۰۰ داروخانه در استان وجود دارد، گفت: از این تعداد ۳۰۷ داروخانه در تبریز و بقیه در شهرستان‌ها فعالیت می‌کنند.

اعتماد با برچسب اصالت کالا بر روی محصولات خارجی

نعمتی در خصوص تشخیص کالای تقلبی از کالای اصل اظهار کرد: محصولات تولید داخل پروانه ساخت دارند و سیب سازمان غذا و دارو و پروانه ساخت وزارت بهداشت بر روی محصول حک شده است به طوریکه باوجود این موارد می‌توان اصالت کالا را تشخیص داد.

وی به نحوه تشخیص کالاهای وارداتی اشاره کرد و افزود: بر روی این کالاها برچسب اصالت کالا چسبانده شده یعنی خریدار وقتی محصولی را از داروخانه و یا مغازه آرایشی و بهداشتی می‌خرد برچسب زرد رنگی تحت عنوان برچسب اصالت کالا چسبانده شده که این نشان می‌دهد کالا مجوز دارد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز اضافه کرد: راهنمایی لازم برای کنترل اصالت محصول بر روی برچسب وجود دارد تا خریدار از قاچاق نبودن محصول مطمئن شود.

نعمتی ادامه داد: طرح برچسب اصالت و سلامت کالا اقدام جدیدی برای مبارزه با قاچاق و تقلب است که با به کارگیری توانمندی‌های حوزه فناوری اطلاعات گام موثری در ارتقاء سلامت جامعه برداشته شده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود: پس از اجرای موفقیت‌آمیز این طرح، کلیه کالاهای وارداتی حوزه سلامت از جمله انواع دارو و فرآورده‌های آرایشی، بهداشتی به لیست محصولات مشمول طرح اضافه شده است.

نعمتی به روش‌های استعلام برچسب اصالت و سلامت کالا اشاره کرد و افزود: با ارسال اعداد پشت قسمت پوشیده شده به ترتیب از قسمت اول تا چهارم بدون فاصله به شماره پیامکی ۲۰۰۰۸۸۲۲ همچنین با وارد کردن اعداد فوق در سامانه الکترونیکی www.ttac.ir و یا با استفاده از نرم‌افزار ویژه گوشی موبایل می‌توان از اصالت کالا مطمئن شد.

وی ادامه داد: در صورت مغایرت جواب استعلام‌های اخذ شده با جنس خریداری شده و یا تقلبی بودن محصول به معاونت غذا و دارو استان مراجعه کنید.

اوضاع نامناسب اقتصادی داروخانه‌ها

یک عضو کادر فنی داروخانه نیز با اشاره به وضعیت نامناسب اقتصادی داروخانه‌ها گفت: ۳ هزار و ۵۰۰ تومان حق فنی برای نسخه‌های بالای ۱۰ هزار تومان در نظر گرفته شده این در حالی است که همه به این موضوع معترض هستند.

لیلا رحمانی به هزینه‌های زیاد داروخانه‌ها اشاره کرد و افزود: در یک داروخانه شبانه‌روزی علاوه بر دکتر داروساز که موسس داروخانه است یک عضو کادر فنی نیز باید ۱۲ ساعت حضور داشته باشد که حداقل باید ماهانه ۵ میلیون تومان حقوق داده شود در حالی که هزینه اجاره محل و سرمایه برای دارو نیز باید تامین شود.

وی ادامه داد: هزینه جاری یک داروخانه در ماه حداقل ۱۶ میلیون تومان است این در حالی است که سرمایه داروخانه‌ها به مدت ۶ ماه در بیمه می‌خواهد.

این عضو کادر فنی داروخانه گفت: اگر بیمه بدهی‌ها را به موقع پرداخت کند و یا سوبسید داروها افزایش یابد شاید مقداری اوضاع داروخانه‌ها بهبود یابد.

فروش لوازم آرایشی و بهداشتی سود زیادی ندارد

در همین زمینه یکی دیگر از پزشکان داروساز گفت: اوضاع به گونه‌ای شده که اگر حریم جغرافیایی داروخانه‌ها رعایت شود، داروسازان جدید بیکار خواهند ماند اگر رعایت نشود دو داروخانه در کنار هم ضرر می‌کنند.

علی اصغری با بیان این که مالیات نوشته شده با میزان درآمد داروخانه‌ها همخوانی ندارد، ادامه داد: سال گذشته برای داروخانه ۲۵ میلیون تومان مالیات نوشته شده در حالی که چنین درآمدی نداریم و در حال حاضر این شرایط موجب شده تا هیچ‌کس کار نکند چرا که در صورت فعالیت باید تمام درآمد خود را به دارایی بدهد.

وی با بیان این که فروش لوازم آرایشی و بهداشتی سود زیادی ندارد، گفت: فروش این محصولات تنها از لحاظ این که پول نقد بوده و سرمایه در بیمه نمی‌خوابد، خوب است که حتی برای فروش لوازم بهداشتی و آرایشی یک نفر متخصص نیاز است.

از فروش صندل تا لوازم آرایشی و بهداشتی

فروش دارو به بیماران، فرآیندی است که فقط زمانی برای داروخانه‌ها صرفه اقتصادی دارد که بیمه‌ها سر موعد مقرر، بدهی‌شان را به داروخانه‌ها پرداخت کنند. در غیاب چنین شرایطی، خیلی از داروخانه‌ها مجبور شده‌اند به سمت فروش اقلامی بروند که ربطی به‌ فعالیت واقعی داروخانه‌ها ندارد.

فروش انواع و اقسام لوازم آرایشی و بهداشتی و حتی صندل و آدامس، فقط یک چشمه از اقلامی است که در داروخانه‌ها به‌فروش می‌رسد. فروش این اقلام به صورت نقدی انجام می‌شود و همین موضوع باعث شده تا داروخانه‌ها برای جبران نسیه‌فروشی به بیمه‌ها، به دنبال نقدفروشی در داروخانه‌ها باشند.