به گزارش ترجمان صبح به نقل از  ایسنا، طبق گفته های زنگنه  نمی توان برای امضای قراردادها تعداد دقیقی اعلام کرد اما براساس مذاکرات جدی انجام شده با طرفین قراردادها، پیش بینی می‌شود که حدود ۱۰ قرارداد تا پایان سال ۹۶ امضا شود.همه مذاکرات به خوبی پیش می‌روند و هیچ مذاکره ای مانع مذاکرات دیگری نیست.

وزیر نفت در پاسخ به این سوال که مهم‌ترین قرارداد پس از امضای قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی چیست؟ پاسخ داد: طرح توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی، میدان مشترک آذر، میدان های سهراب، آب تیمور، منصوری و آزادگان در اولویت قرار دارند .متن اصلی و پیوست همه قراردادها نهایی شده است. نمی‌توان مذاکراتی که برای یک میدان انجام می‌شود در میدان دیگری اعمال شود.ابتدا باید بحث فنی هر میدان انجام شود تا بتوان میزان، نحوه و مراحل سرمایه گذاری را مشخص کرد.

وی در تشریح چگونگی انجام مذاکره برای توسعه میدانهای نفتی اظهار گفت: مذاکرات نفتی به این صورت است که نخست، اطلاعات میدان از سوی ایران در اختیار شرکت متقاضی قرار داده می‌شود و این شرکت در یک دوره ۳ تا ۶ ماهه این اطلاعات را بررسی می کند و نتایج مطالعات خود را در اختیار شرکت ملی نفت قرار می‌دهد، که هم‌اکنون  در این مرحله هستیم و شرکت‌ها در حال ارائه نتیجه مطالعات خود هستند. پس از ارائه مطالعه توسعه میدان، این اطلاعات در شورای مشاوران مخزن که بهترین متخصصان کشور در آن حضور دارند، مطرح شده و مورد بررسی قرار می‌گیرد. در برخی مواقع برای توسعه یک میدان سه پیشنهاد وجود دارد که در این شورا هر سه پیشنهاد بررسی و بهترین آن انتخاب می شود.  پس از سپری شدن این مرحله، مباحث مربوط به تامین مالی و هزینه توسعه مورد بررسی قرار می گیرد؛ این که کدامیک اقتصادی تر است.

وزیر نفت درحالی از امضای ۱۰ قرارداد تا پایان سال خبر داده است که  طی یک سال اخیر تفاهم‌نامه‌هایی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های خارجی برای توسعه میادین مختلف امضا شده است، تفاهم‌نامه‌هایی که طبق آن‌ها اطلاعات میادین به صورت محرمانه در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گرفت و به آن‌ها یک فرصت ۶ تا ۹ ماهه برای بررسی اطلاعات و ارائه پیشنهاد فنی داده می‌شد. اکنون با به پایان رسیدن فرصت  بسیاری از شرکت‌ها، نتایج مطالعات اولیه خود را به شرکت ملی نفت ارائه کرده اند.

تا کنون نتایج مطالعات شرکت ملی نفت تایلند (PTTEP) روی میدانهای بلال، چنگوله و دالپری، در نشست مشترک میان نمایندگان این شرکت و شرکت ملی نفت ایران تشریح شده است. شرکت ملی نفت تایلند که اواسط آذرماه پارسال برای مطالعه این سه میدان، با شرکت ملی نفت ایران تفاهمنامه همکاری امضا کرده بود، پس از گذشت ۶ ماه، در خرداد ماه امسال نتایج مطالعات خود را به شرکت ملی نفت ارائه داد .

شرکت ملی نفت علاوه بر امضای تفاهمنامه با شرکت ملی نفت تایلند، پیش از این برای مطالعه میدان بلال با شرکت گاز کره جنوبی، برای میدان دالپری با شرکت اواموی اتریش و برای میدان چنگوله با شرکتهای گازپرومنفت روسیه و دیاناو نروژ هم تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده است.

همچنین شرکت گازپروم‌نفت نتایج مطالعات خود را برای میدان‌های چنگوله و چشمه خوش ارائه کرده است. گازپروم نفت برای مطالعه میدان چنگوله با شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و میدان چشمه خوش با شرکت نفت مناطق مرکزی تفاهم‌نامه امضا کرده بود.

طرح‌های توسعه مخزن بنگستان میدان منصوری را که از سوی شرکتهای لوک اویل روسیه و شرکت دولتی نفت اندونزی (پرتامینا) ارائه شده است نیز ارائه شده و در یکصد و چهل و یکمین جلسه کمیته مشاوران مدیریت مخازن مورد بررسی قرار گرفته است.

از سوی دیگر اسامی شرکت‌های متقاضی برای حضور در مناقصه میدان نفتی آزادگان مشخص شده و قرار است شرکت رس‌نفت از روسیه، شرکت‌های CNPC و ساینوپک از چین، شرکت انی از ایتالیا، شرکت مرسک از دانمارک، شرکت OMV از اتریش، شرکت ONGC از هند، شرکت پرتامینا از اندونزی، شرکت پتروناس از مالزی، شرکت شل از هلند، شرکت وینتر شال از آلمان، شرکت توتال از فرانسه و یک شرکت تایلندی در مناقصه میدان نفتی آزادگان حضور داشته باشند. البته طبق گفته مسئولان از آنجایی که برگزاری مناقصه این میدان زمان‌بر است این که کدام شرکت یا کنسرسیوم عهده دار توسعه این میدان شود طی ۶ ماه آینده مشخص خواهد شد.