به گزارش ترجمان صبح، سال گذشته در چنین روزهایی، چمن ورزشگاه یادگار امام شهر تبریز یکی از داغ ترین سوژه های محافل ورزشی شهر تبریز بود. چمن این ورزشگاه با وعده تبدیل به یکی از بهترین چمن های ایران که قابلیت برابری با چمن ورزشگاههای بزرگی چون نیوکمپ تعویض شد حواشی بسیاری داشت که نهایت این حواشی بهره برداری از چمنی بود که طبق ادعای اکثر بازیکنان شهر تبریز که در این ورزشگاه پیش و پس از تعویض چمن بازی کرده بودند، کیفت آن به مراتب پایین تر از چمن قبلی بود.

تاخیر در تحویل ورزشگاه که قرار بود در ابتدای لیگ پانزدهم باشد اما در ابتدای نیم فصل دوم لیگ پانزدهم قابل استفاده شد مورد دیگری بود که به شدت مورد انتقاد قرار گرفت اما موردی که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم چمن ورزشگاه یادگار امام و کیفیت ناامید کننده آن پس از تعویض می باشد که سال گذشته پیمانکار آن در واکنش به انتقادات اعلام کرده بود که چمن با گذشت زمان بهتر شده و به اصطلاح جا افتاده خواهد شد که این صحبت وی بیشتر ما را به یاد آشپزخانه و قورمه سبزی می انداخت که مادر خانه زیر قابلمه آن را کم می کرد تا قورمه سبزی آرام آرام جا افتاده و خوشمزه شود!

در آغاز لیگ شانزدهم ورزشگاه یادگار امام شهر تبریز بدون هیچ تغییر خاصی در چمن آن به استقبال بازی های خانگی تیم تراکتورسازی تبریز رفت. در حالی که همه اهالی فوتبال می پنداشتند که در مدت زمان تعطیلی بازی ها بین دو لیگ شانزدهم و هفدهم، مسئولین ورزش استان آذربایجان شرقی فکری به حال چمن یادگار کنند تا تیم تراکتورسازی با شرایطی بهتر بازی های خانگی خود را در این ورزشگاه برگزار نماید اما این اتفاق رخ نداد و چمن همان چمنی بود که در نیم فصل دوم لیگ فصل گذشته از آن بهره برداری شد؛ در حالی که مدت زیادی از بهره برداری از این چمن می گذشت، به یک باره به یاد صحبت پیمان کار افتادیم که گذر زمان را عامل جا افتادن و بهتر شدن کیفیت چمن دانسته بود اما زمان گذشت، قابلمه سوخت اما قورمه سبزی جا نیفتاد!

بازیکنان تراکتورسازی پس از انجام چند بازی در ورزشگاه یادگار امام در فصل جدید در صحبت هایی که با رسانه های مختلف داشتند به شدت از کیفیت چمن ورزشگاه انتقاد کرده و آن را عاملی برای پایین آمدن کیفیت بازی هایشان معرفی کردند و این در حالی بود که یحیی گل محمدی، سرمربی سرخ پوشان تبریزی در عین ناباوری بسیار خونسرد و آرام نظر مثبتی نسبت به کیفیت چمن ورزشگاه داشته و در پاسخ به سوالات مکرر خبرنگاران در مورد این موضوع سیاست محافه کارانه ای را در پیش گرفته و تا کنون هیچ انتقادی در مورد چمن نکرده است.

با یک جست و جوی ساده در اینترنت می توانید به مصاحبه های بازیکنان تراکتورسازی در این فصل دست پیدا کرده و با مطالعه متن این مصاحبه ها به میزان اشاره به کیفیت چمن ورزشگاه در این مصاحبه ها پی ببرید تا متوجه اهمیت آن برای بازیکنان تیم تراکتورسازی شوید. هر چقدر که گل محمدی نظری در مورد چمن ورزشگاه یادگار نداشته به همان اندازه بازیکنان تیم تراکتورسازی در مورد کیفیت چمن ورزشگاه یادگار امام مصاحبه کرده و خواستار رسیدگی به این موضوع شده اند که البته به نظر نمی رسد که این انتقادات و درخواست ها با توجه به شرایط فعلی و موضع مسئولین ورزش استان راه به جایی ببرد!

حال در شرایطی که بازی های لیگ برتر به خاطر بازی تیم ملی فوتبال کشورمان با تیم های کره جنوبی و سوریه در چارچوب دور نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در قاره آسیا تعطیل می باشد، جمشید نظمی، مدیر اداره کل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی در واکنش به انتقادات بازیکنان تیم تراکتورسازی تبریز از کیفیت چمن ورزشگاه یادگار امام با از رو بستن شمشیر، موضع قابل تاملی را از خود نشان داده که بایستی منتظر عواقب آن در طی روزهای آینده باشیم.

نظمی در مصاحبه ای که در تاریخ ۰۸ شهریور ۱۳۹۶ در خبرگزاری تسنیم منتشر شده، با ابراز نارضایتی از موضع بازیکنان تیم تراکتورسازی در مورد کیفیت چمن ورزشگاه یادگار امام شهر تبریز گفته است: “هر کس ناراحت است، در این زمین (ورزشگاه یادگار) بازی نکند. چمن از این بهتر؟ ما دیگر باید چه کار کنیم که بازیکنان تراکتورسازی راضی باشند؟! چمن ما این است و نمی‌توانیم بیشتر از آن کاری انجام دهیم. بازیکنان تراکتورسازی نتیجه نمی‌گیرند، از چمن ایراد می‌گیرند. این ایراد گرفتن‌ها بیشتر سرپوش گذاشتن روی نتایج ضعیف تراکتورسازی است، اما این‌ کارها درست نیست. گل‌محمدی خودش جواب بازیکنان را داد و گفت که کیفیت چمن خوب است.”

بی شک بیان این صحبت ها از  سوی مدیر اداره کل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی می تواند حواشی بسیاری در پی داشته باشد که مطمئنا یک طرف آن نیز هواداران تراکتورسازی خواهند بود که در حمایت از بازیکنان تیم محبوب شان موضعی منفی علیه اداره کل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی و مدیر این اداره خواهند داشت که این موضع با توجه به این بخش از صحبت های نظمی در مورد انتقاد هواداران تراکتورسازی نسبت به برگزاری بازی های تیم ماشین سازی در ورزشگاه یادگار امام که موجب پایین آمدن کیفیت چمن می شود  که گفته است: “این موضوع اصلاً ربطی به آنها ندارد! هر دو تیم هم تیم شهر تبریز هستند. ورزشگاه یادگار امام (ره) برای تراکتورسازی نیست.” می تواند حاشیه های زیادی را طی روزهای آینده در صفحات مجازی و شاید در ادامه روی سکوها در پی داشته باشد.

این اظهارات در حالی از سوی جمشید نظمی مطرح شده اند که اکثر مسئولان استانی در مورد شرایط چمن ورزشگاه یادگار امام مواضعی موازی با هواداران و بازیکنان داشته اند.

عملیات نصب سیستم گرمایشی برای روزهای برفی

سعید حاجی زاده، عضو سابق شورای شهر تبریز سال گذشته در بحبوحه جریانات منفی که علیه پیمانکار ورزشگاه یادگار امام صورت گرفته بود اظهار نظر جالبی داشت که در آن گفته بود: “این که یک تولید کننده با انگیزه های خاص خود و نفوذی که دارد تصمیم کارشناسی اتخاذ شده در خصوص چمن ورزشگاه یادگار امام را تغییر دهد جای پی گیری و رسیدگی دارد. رفته رفته با گذشت زمان، نامرغوب بودن چمن داخلی کاشته شده در ورزشگاه یادگار امام برای همگان روشن می شود و مسئولان مربوط باید به افکار عمومی پاسخ دهند که چرا اجازه دادند به خاطر منافع یک تولید کننده، مصالح فوتبال تبریز نادیده گرفته شود.”

دکتر فریدون بابایی اقدم، دیگر نماینده سابق شورای شهر نیز در آن مقطع اظهارنظر جالبی در مورد وضعیت چمن ورزشگاه یادگار امام داشت. وی با انتقاد از شرایط آن دوره اظهار داشت: “نظر بنده این است که اگر می خواستیم چمن داخلی استفاده کنیم باید از قبل تمهیدات لازم را انجام می دادیم تا  حداقل کشت چمن همینجا در تبریز صورت می گرفت تا مجبور نباشیم در دقیقه ۹۰ قطعات چمن به ابعاد مثلا ۵۰*۹۰ سانتی متر را از پاکدشت تهران بیاوریم. چمن هایی که به این صورت به تبریز انتقال داده شده بودند به خودی خود کیفیت چندان خوبی نداشتند و حمل آنها به این صورت بدلیل فاصله فیزیکی و زمانی هم درصدی بر بی کیفیت تر شدن آنها افزوده است. بجای این کارها می توانستیم چمنی را که قرارداد آن هم بسته شده بود را آورده و نصب کرده و تا مدت ها خیالمان از بابت کیفیت آم راحت باشد نه اینکه چمن فعلی را بکاریم. با وجود هزینه ای که می کنیم به احتمال زیاد بازی های مهم در یادگار امام (ره) برگزار نشود و احتمالا فقط بازی های ماشین سازی در این ورزشگاه برگزار شود که این کار باعث می شود هم هزینه مصرف شده تقریبا از دست رفته تلقی شود و هم از شور و شوق هواداران کاسته شود.

نحوه ی برف روبی ورزشگاه مدرن شده ی یادگار امام تبریز! (بازی ماشین – استقلال زمستان ۹۵)

به موارد فوق باید عملکرد نامناسب سیستم گرمایشی زمین چمن یادگار امام را که با دبدبه و کبکبه و هزینه های زیاد اجرایی شده است را اضافه کرد چراکه این سیستم در اندک بارش برف سال گذشته نیز پاسخگوی بازی فوتبال تراکتور نبود.

باید نشست و دید جنگ لفظی بین مسئولان ورزشی و اهالی فوتبال به کجا خواهد رسید اما پر واضح است که از درون این دعوا چیزی عاید ورزشگاه تبریز و چمن بی صاحبش نخواهد شد!

————————————–

گزارش: سعید عبدی