به گزارش ترجمان صبح، دکتر فرهاد حسن غیبی، با تاکید بر اینکه شیر مادر بهترین تغذیه برای نوزاد است، اظهار کرد:  در شرایطی که شیر مادر فراهم است، نباید هرگز شیر خشک جایگزین آن شود چرا که  شیر مادر اهمیت بسیاری دارد.
وی ادامه داد: شیر مادر می‌تواند از ابتلای نوزاد به بیماری‌ها پیشگیری کند و نوزادانی که شیر مادر مصرف می‌کنند ۱۷ برابر کم‌تر از نوزادهایی که شیرخشک مصرف‌ می‌کنند، دچار بیماری‌های اسهالی شوند.

وی اضافه کرد: نوزادانی که منحصرا شیر خشک مصرف می‌کنند، تا دو سالگی ۱۷ برابر بیشتر از کودکان دیگر به بیماری‌های اسهالی مبتلا شده و همچنین در بزرگسالی نیز مستعد ابتلا به بیماری‌های مزمن می‌شوند.

این متخصص تغذیه با تاکید بر اینکه شیر مادر حاوی یک‌سری سلول‌های ایمنی است، افزود: این سلول‌های ایمنی از طریق شیرمادر به فرزند منتقل شده و سیستم ایمنی نوزاد را ارتقا داده و همچنین این کودکان در بزرگسالی نیز کمتر دچار بیماری‌های مزمن شده و اعتماد به نفس و ضریب هوشی بالایی خواهند داشت و برعکس نوزادانی که شیر خشک مصرف می‌کنند در بزرگسالی در این موارد با مشکل مواجه خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه شیر مادر در رشد طبیعی نوزاد تاثیر بسزایی دارد، افزود: مادران باید حدود ۱۵ یا ۲۰ دقیقه هر بار به نوزاد خود شیر داده و به طور متوسط به مدت دوسال به نوزادان خود شیر بدهند.