به گزارش ترجمان صبح، علی اصغر عباس‌زاده  اظهار کرد: بررسی آمار صادرات پنج ماهه نخست سال جاری نشان می‌دهد که ۶۲۱ هزار و ۳۵۰ تن کالا به ارزش  ۵۰۹ میلیون و۴۶۹ هزارو ۱۴ دلار از گمرکات استان صادر شده است که از لحاظ ارزش دلاری  ۲۴  درصد و از حیث وزن ۳۰ درصد رشد داشته است .
وی ادامه داد:  در این میان اداره کل گمرک تبریز با صادرات بیش از  ۳۰۳ هزار و ۶۷۶ تن کالا  به ارزش ۲۳۸  میلیون و۲۸۵ هزار و۳۴۰ دلار از گمرک تبریز، ۴۶ درصد میزان صادرات گمرکات استان را به خود اختصاص داده است .
ناظر گمرکات آذربایجان شرقی عنوان کرد: عمده گروه کالاهای صادره شامل مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد، میوه‌های خوراکی پوست و مرکبات ، آبگرم ماشین آلات و وسایل مکانیکی اجزاء و قطعات آن‌ها، سوخت‌های معدنی، روغن های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آن‌ها،  قند و شکر و شیرینی، فرآورده‌های غلات آرد نشاسته فکول یا شیر و نان‌های شیرینی، شیشه و مصنوعات شیشه‌ای ، کاکائو و فرآورده‌های آن ، مصنوعات از چدن آهن یا فولاد ، فرآورده‌هایی از سبزی‌ها و میوه‌ها بوده است .
وی با اشاره به رونق صادرات به عراق در کنار ۸۷ کشور، افزود:  محصولات مذکور به ۸۷ کشور دنیا صادر شده که عمده مقاصد کالاهای صادراتی از گمرکات استان به ترتیب به کشورهای عراق، ترکیه، افغانستان، ارمنستان، گرجستان، آذربایجان، روسیه، پاکستان، ایتالیا و بلغارستان بوده است .
عباس زاده با بیان اینکه واردات کالا از گمرکات آذربایجان شرقی ۱۳ درصد رشد داسته است، توضیح داد: طی پنج ماهه نخست سال ۹۶، ۲۱۰ هزار و ۴۴ تن کالا به ارزش ۴۲۶ میلیون و ۱۰۸هزار و۴۳۹ دلار از طریق گمرکات استان وارد کشور شده است که از لحاظ حیث وزن دو درصدافزایش  و از حیث ارزش دلاری  ۱۳ درصد کاهش داشته است .
وی ادامه داد: عمده کالاهای وارده شامل ماشین آلات و وسایل مکانیکی اجزاء و قطعات آن‌ها، چوب و اشیاء چوبی و زغال چوب ، توتون و تنباکو، کاغذ و مقوا و اشیای ساخته شده از خمیر کاغذ، ماشین آلات و دستگاه‌های برقی ، فرآورده های خوراکی گوناگون، مصنوعات از چدن آهن یا فولاد است .
ناظر گمرکات آذربایجان شرقی متذکر شد: واردات کالایی آذربایجان شرقی در پنج ماهه سال جاری از ۵۴ کشور همچون ترکیه، آلمان، چین، امارات متحده عربی، ایتالیا، سوئد، گرجستان، کره،  ژاپن و ارمنستان انجام گرفته است .
وی با بیان اینکه مسافرین خروجی از مبادی مرزی گمرکات آذربایجان شرقی نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد کاهش و مسافرین ورودی چهار درصد افزایش داسته است، خاطرنشان کرد: در این مدت ، بیش از ۵۷۴ هزار و۹۰۲ مسافر از مبادی مرزی گمرکات استان تردد کرد‌‎ه‌اند .
عباس‌زاده درآمدهای وصولی گمرکات استان در پنج ماهه اول سالجاری را افزون بر یک هزار میلیارد و۶۶۸ میلیون و۴۳۶ هزار ریال عنوان کرد و گفت: این رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل  ۳۴ درصد کاهش داشته است