به گزارش ترجمان صبح، قلی اله قلی زاده در پنجمین جشنواره برداشت سماق در شهرستان هوراند که در روستای آقبراز این شهرستان برگزار شد، افزود: با توجه به بازبینی‌های به عمل آمده از نمایندگان یونسکو و ارسال پرونده جنگل‌های ارسباران به سازمان جهانی یونسکو انتظار داریم در آینده نزدیک شاهد ثبت جهانی و یک اتفاق تاریخی در منطقه باشیم.
وی جنگل‌های بکر و دست نخورده ارسباران را یکی از نقاط گردشگری و زیبای کشور و حتی دنیا عنوان کرد و افزود: این جنگل‌ها که با مرکزیت کلیبر، خداآفرین و قسمتی نیز در ورزقان واقع شده، زیستگاه گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری نادر است.
اله قلی زاده گفت: بیش از ۲۴۰۰ گونه گیاهی و بیش از ۲۱۵ گونه جانوری در ارسباران وجود دارد و این خود می‌تواند به جهانی شدن این جنگل‌ها قوت دهد و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد ثبت جهانی و جذب گردشگران خارجی و اقامت آن‌ها در این منطقه باشیم تا از این طریق علاوه بر ایجاد اشتغال، اقتصاد مقاومتی نیز محقق شود.
در ادامه این مراسم رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز خشکسالی و کم آبی را تهدیدی برای کشاورزان و باغات استان برشمرد و افزود: مصرف بهینه اب و خاک می تواند باعث رفع مشکلات در این خصوص باشد.
کریم مهری افزود: برای گریز از بحران‌های زیست محیطی و خشکسالی باید در زمینه بهره‌وری وارد شده و تمام تلاش‌های خود را انجام دهیم؛ چرا که بهره‌وری در بخش‌های مختلف کشاورزی و دامی می تواند در بحران کم آبی، خشکسالی و تغیرات اقلیمی مثمر ثمر باشد و دولت نیز در این راستا به حمایت از بهره وران بخش کشاورزی و دامی کمک می‌کند.