به گزارش ترجمان صبح، حمیدی محمدی گفت: بامداد امروز آخرین کاروان زائران ایرانی از مدینه به کشور بازگشتند تا پرونده حج ۹۶ بسته شود.

وی خاطرنشان کرد: در حج امسال ۸۶ هزار و ۲۰۰ نفر در قالب کاروان های مختلف از ۸ مرداد تا ۳ شهریور به حج اعزام شدند و ۳۱۰ پرواز آنها را از ۱۴ شهریور تا ۴ مهر به ۲۰ فرودگاه کشور برگرداند.

محمدی، اظهار داشت: بحمدالله و با لطف خداوند، آخرین پرواز حجاج از مدینه منوره در سحرگاه سه شنبه چهارم مهرماه وارد فرودگاه امام خمینی شده و با اتمام پروازها عملا پرونده اجرایی حج ۱۳۹۶ با افتخار و سلامتی بسته شد.

وی افزود: حجی که خوشبختانه براساس نظرات اکثریت حجاج و همچنین کارگزارانی که سالها توفیق تشرف داشته اند، با عنایات پروردگار عزتمندانه و با شکوه برگزار شد، از اینکه حج امسال با رضایت حجاج عزیزمان و با حفظ عزت، کرامت و حرمت حجاج خاتمه یافت، خدا را شاکریم.

محمدی در ادامه با اشاره به طول سفر حجاج گفت: موسم حج امسال از ۸ مرداد آغاز و تا ۴ مهر ماه به مدت ۵۸ روز ادامه داشت و طول سفر هر یک از حجاج حداقل ۳۰ روز و حداکثر ۳۸ روز شد.

معاون وزیر و رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص پروازهای حجاج هم توضیح داد: جمعا ۳۲۹ پرواز حجاج را از ۸ مرداد تا ۳ شهریور به جده و مدینه منتقل کردند و ۳۱۰ پرواز آنها را از ۱۴ شهریور تا ۴ مهر به ۲۰ فرودگاه کشور برگرداند، تقریبا ۷۹ درصد پروازها توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و ۲۱ درصد توسط هواپیمایی عربستان انجام شد.

محمدی همچنین با تاکید بر لزوم بازبینی و آسیب شناسی امور اجرایی حج گفت: همه کارگروهها در حوزه های مختلف خدمات حج پس از ایام تشریق مکلف شدند آسیب ها و مشکلات را دقیقا احصا کنند تا با کارشناسی های لازم تدابیر مناسبی برای حج سال بعد اتخاذ شود.

رئیس سازمان حج و زیارت از برگزاری اولین نشست آسیب شناسی حج ۹۶ خبر داد و گفت: با خاتمه حج، نخستین نشست مدیران ستادی و اجرای حج دوازدهم مهر ماه برگزار می شود و تمامی ابعاد حج مورد بازبینی دقیق قرار می گیرد.