به گزارش ترجمان صبح، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در آیین افتتاحیه این نمایشگاه با اشاره به همکاری گسترده ارگان های دولتی در برگزاری این نمایشگاه اظهار کرد: پانزدهمین نمایشگاه کتاب تبریز در مقایسه با دیگر نمایشگاه‌های قبلی،  با دستور وزیر ارشاد با ابعاد گسترده تری برگزار می شود  به طوری که یک هزار ناشر  با ۱۲۰هزار عنوان کتاب و  در حوزه ناشران خارجی، یک صد ناشر از ۲۱کشور با ۳۲هزار عنوان کتاب شرکت کرده اند.
محمد محمدپور در خصوص بن خرید کتاب در این نمایشگاه افزود: بن حمایتی این نمایشگاه نسبت به سال های قبل از یک میلیارد و دویست میلیون تومان به یک میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان افزایش یافته است.
این مسئول با بیان اینکه در بخش مطبوعات و رسانه‌ها، ۶۵غرفه در اختیار اصحاب رسانه قرار گرفته است، تاکید کرد: در این نمایشگاه بخش های فرهنگی گسترده‌ای تهیه شده و دروازه  ورود به رویداد فرهنگی تبریز ۲۰۱۸ خواهد بود.
محمدپور با اشاره به  اهمیت کتاب و کتاب خوانی اشاره کرد و گفت: کتاب مایع حیات و محرک توسعه جامعه است، فرهنگ اساس و مبنای توسعه است.
مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی تبریز نیز گفت: نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز پایدارتر و قدرتمند تر از نمایشگاه تهران است،  اما در ظاهر نمایشگاه تهران را قوی نشان می‌دهیم!

ماهوتی با بیان اینکه سالانه بیش از ۶۰ نمایشگاه برگزار در نمایشگاه بین‌المللی تبریز برپا می‌شود، یادآور شد: ۳۵ مورد این نمایشگاه بین‌المللی است، برنامه نمایشگاه بین‌المللی تبریز با زمان دقیق تا ۱۰ آینده اعلام شده که در کشور بی‌نظیر است و تنها نمایشگاهی است که این برنامه مدون و منسجم را دارد.

وی ادامه داد: متاسفانه زمان برگزاری نمایشگاه کتاب و زمانی که می خواهیم این رویداد فرهنگی را شروع کنیم، از اداره کل ارشاد گرفته تا نمایشگاه خودمان را به آب و آتش می‌زنیم اما با درهای بسته روبه‌رو می‌شویم! در حالی که برای نمایشگاه کتاب تهران ۲۰ میلیارد تومان هزینه می‌شود! ۱۰۰۰ ناشر در تبریز داریم چرا باید وضعیت اینگونه باشد؟

مدیرعامل نمایشگاه بین المللی تبریز افزود: در تمامی دوره‌های نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز تاکید کرده‌ام که آیا ایران فقط تهران است؟ کتابخانه‌های ما بیش از کتابخانه‌های تهران است، پس چرا باید با اینگونه بی مهری‌ها مواجه باشیم! ما از معاون وزیر تقاضای عنایت ویژه‌ای در این راستا داریم.