به گزارش ترجمان صبح، عادل فیروزی مدیرانجمن کلیوی استان آذربایجان شرقی در این بازدید گفت : در استان آذربایجان شرقی هم اکنون یک هزار و ۵۰۰ بیمار دیالیزی  در دو شیفت صبح و بعد از ظهر دیالیز می شوند.

وی  یاد آور شد : امسال برای ۶۴ بیمار در استان پیوند کلیه انجام شد که از این تعداد ۱۶ پیوند کلیه از بیماران مرگ مغزی و مابقی از افراد زنده صورت گرفت.

وی افزود : ورودی جدید بیماران دیالیزی  اعم از دیالیز خونی ودیالیز صفاقی  که  امسال ۱۷۷نفر هستند که نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

مدیر انجمن کلیوی استان تصریح کرد : دو علت شایع از کارافتادن کلیه ها ، دیابت کنترل نشده  و فشار خون بالا می باشد .

فیروزی افزود : لذا توصیه می شود افرادی که مبتلا به دیابت و فشارخون هستند جهت جلوگیری از ابتلا به نارسائی کلیه بیماری شان را جدی گرفته و به درمان منظم و به موقع آن بپردازند.

وی افزود : مشکلات اختصاصی در بیماران دیالیزی ،  افسردگی ، سوءتغذیه ، از مشکلات اساسی می‌باشد،  از عوارض دیگر می توان به اختلالات خونی ، سیستم عصبی ، گیجی وتشنج اشاره کرد .

فیروزی حمایت خیران از بیماران کلیوی استان را خوب توصیف کرد و گفت: هزینه های دارو و وسایل پزشکی این بیماران خیلی گران است به همین دلیل به کمک‌های بیشتری برای تامین هزینه های آنان نیاز داریم.

رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان خاطرنشان کرد : امسال خیران ۳ دستگاه جدید دیالیز خریداری کرده و به بخشهای دیالیز بیمارستان های سینا و کودکان تبریز اهدا کرده‌اند.