به گزارش  ترجمان صبح، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر تبریز با اشاره به تفاهم‌نامه احداث نیروگاه تولید برق از زباله، گفت: تفاهم‌نامه  شهرداری با سرمایه‌گذار خارجی در این بخش، اشکالاتی نظیر نبود مظالعات امکان‌سنجی، نبود شفافیت، وجود ریسک‌های متعدد فنی، مالی، سیاسی و زیست محیطی و … دارد.
عبداله تقی‌پور ادامه داد: کمیسیون خدمات شهری شورا با ادامه این تفاهم‌نامه با روال کنونی مخالف است و ضرورت دارد اشکالات این تفاهم‌نامه بررسی و اصلاح شود.
وی با بیان‌ این‌که این تفاهم‌نامه را به طور کامل رد نمی‌کنیم، اظهار کرد: از نظر حقوقی این تفاهم‌نامه ایراداتی دارد که در سه جلسه‌ی اختصاصی در کمیسیون خدمات شهری مورد بررسی قرار دادیم و مشخص شد که متن فارسی و انگلیسی این تفاهم‌نامه در تناقض است.
شهرام دبیری – عضو شورای شهر تبریز با بیان این‌که نباید کل پروژه را زیر سئوال ببریم، گفت: ضروریست شهرداری در خصوص این تفاهم‌نامه شفاف سازی کند و شورا نیز ایرادات وارده را بررسی و اصلاح کند.
شهردار تبریز نیز در خصوص تفاهم‌نامه احداث نیروگاه تولید برق از زباله، اظهار کرد: دنیا به سمت تولید انرژی از زباله حرکت می‌کند و انرژی تولیدی از نظر زیست محیطی پاک است.
 
ایرج شهین‌باهر با بیان این‌که شهرداری، تنها زباله در اختیار این سرمایه گذار قرار می‌دهد، اظهار کرد: جنبه‌های مختلف این تفاهم‌نامه بررسی شده و از مشاور و وکیل بین المللی در در این بخش استفاده خواهیم کرد.
وی افزود: نمی خواهم قراردادی منعقد شود که مسئولان بعد از ما را هم گرفتار خود کند؛ از این رو در انعقاد قراردادها دقت خواهیم کرد.
شهردار تبریز با اشاره به این‌که در این تفاهم‌نامه شهرداری متعهد شده که کیفیت زباله را تضمین کند، عنوان کرد: این مورد جای اشکال دارد؛ چرا که روش زندگی مردم روز به روز تغییر می‌کند و تضمین کیفیت زباله امکان‌پذیر نیست.
وی با تأکید بر این‌که به عقب بازنگردیم، افزود: باتوجه به محدودیت زمانی، امکان بررسی و بازبینی تمامی قراردادها وجود ندارد.
سونیا اندیش –  نائب رئیس شورا در این راستا گفت: ضرورت دارد این تفاهم‌نامه از جنبه های مختلف نظیر زیست محیطی، فنی، حقوقی و … بررسی شده و اشکالات آن رفع شود.
وی افزود: در بخش مناقصه این پروژه نیز مشکلاتی وجود دارد و تا جایی که اطلاع دارم، به‌جای نفر اول، نفر دوم را برنده مناقصه اعلام کرده‌اند.
اندیش با بیان اینکه زباله طلای کثیف است، گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه، برای ۲۰ سال زباله‌ی تبریز را خریداری می‌کنند و با اجرای این پروژه، دیگر تفکیک و کاهش زباله مورد توجه قرار نخواهد گرفت.
وی تأکید کرد: این‌که می‌گویند «زباله می‌دهیم، برق تولید می‌کند» عوام‌فریبی است، بازهم تأکید می کنم این تفاهم‌نامه باید بررسی شود.
طبق درخواست اعضاء تفاهم‌نامه‌ی پروژه‌ی نیروگاه تولید برق از زباله با حضور مشاوران حقوقی و کارشناسان بررسی و رفع ابهام می‌شود و سپس در صحن علنی شورا بررسی خواهد شد.