به گزارش ترجمان صبح، مطلب را با فلش بکی به ابتدای فصل آغاز می کنیم که یعقوب وطنی بعنوان مدیری برتر در امر آکادمی برکنار شد. خوب و بد بودن و راست و دروغ بودن دلایل جدایی وی بر گردن باشگاه تراکتورسازی و ما هم به این موضوع ورود نمی کنیم. اما نکته مهم اینجاست که مدیر برتر به یکباره از دهان افتاد و شد ضعیف و ناکارآمد و از آکادمی کنار رفت و مدیری لایق تر را جایگزین او کردند. لایق بودن این مدیر نیز قطعا به تائید مدیریت رسیده بود وگرنه جایگزین مدیر نمونه فصل قبل نمی شد. بی شک هیچ مدیریتی تن به تغییر مدیر زیر دست خود نمی دهد آن هم در حالی که این مدیر در برهه زمانی که پست را تحویل گرفته عملکردی مثبت داشته است. تنها در حالت این اتفاق رخ می دهد که مدیر جایگزین توانایی هایی بیشتر نسبت به مدیر قبلی داشته باشد که این موضوع خود جای بحث بسیاری دارد و شاید هم اصلا بحث توانایی ها مطرح نباشد و ماجراهای دیگری در انتخاب و برکناری ها دخیل باشد که ورود به آن کار هر کسی نیست!

محمدرضا خطیب مدیری که سابقه ۷ سال کار بعنوان مربی تیم های ملی نونهالان ، نوجوانان و جوانان ایران را داشت بعنوان مدیر آکادمی باشگاه تراکتورسازی تبریز جانشین یعقوب وطنی شد و بعد از این تغییرات مواردی غیر رسمی در مورد وطنی مطرح شد که ما در این مطلب به این مسائل غیر رسمی ورود نمی کنیم چرا که پرداختن به این موضوعاتی که هیچ گونه سندیت و استنادی ندارند آب در هاون کوبیدنی بیش نیست. بحث ما در ادامه شیرین تر خواهد بود و در خواهید یافت که به جای پرداختن به مواردی همچون موارد غیر رسمی یاد شده مواردی بسیار جالب تر وجود دارند که به شدت پتانسیل تبدیل شدن به سوژه را دارند.

پس از اتفاقاتی که در بالا به آنها اشاره شد در عین ناباوری و با گذشت ۵ ماه بار دیگر آکادمی باشگاه تراکتورسازی تبریز وارد بحث شیرین تغییرات شده است و این بار خطیب لایق جایش را به وطنی نمونه خواهد داد که چندین سئوال را در ذهن تداعی می کند که امید است مسئولان مربوطه در باشگاه مردمی تراکتورسازی پاسخگوی آن باشند. وطنی اگر مدیر لایقی بود چرا در ابتدای فصل برکنار شد و حواشی زیادی را نیز پشت سر خود دید و اگر مدیر لایقی نیست چرا بار دیگر تدارک بازگشت او چیده شده است؟ خطیب اگر مدیر ناکارآمدی است چرا جایگزین وطنی شد و اگر کارآمد بود پس از ۵ ماه برکنار شد؟ سوال و ابهام بزرگ دیگر این است که آیا مدیران ما بدون هیچ تحقیقی اقدام به انتصاب مدیر می کنند آنهم پست مهمی همچون مدیر آکادمی باشگاه تراکتورسازی تبریز؟ بی شک این ابهامات در صورتی که بی پاسخ بمانند تیرهایی زهردار به بدنه آکادمی باشگاهی خواهند زد که در سال های آینده قرار است بازیکنان جوان و آینده دار فوتبال آذربایجان را به بدنه تیم اصلی تزریق کند.

از سال گذشته باشگاه تراکتورسازی موفق شده است مجوز جذب سرباز بازیکن به تیم های پایه را دریافت کند و اکنون بعد از دو پنجره محرومیت جابجایی های زیادی صورت خواهد گرفت و اینک یک سوال دیگر مطرح است که آیا موضوع تغییرات ربطی به سرباز بازیکن خواهد داشت و یا خیر ؟ حتی اگر زمان نقل وانتقالات نیز تمام شده باشد، قطعا تمرین در تیم های پایه بهتر از نگهبانی در برجک است و در این موضوع هیچ شکی نیست که اگر باشد می توانید شک خود را با جوانانی در میان بگذارید که در به در به دنبال گرفتن معافی یا امریه برای فرار است خدمت سربازی هستند!

در سال گذشته مسائل زیادی در این خصوص مطرح شد ولی ما آنها نادیده می گیریم. حال در شرایط فعلی با تغییرات انجام شده آیا این شبهات بوجود نمی آید که بار دیگر مسائل گذشته مطرح خواهد شد ؟ شنیده ها نیز حاکیست که یحیی گل محمدی تنها دو بازی از اولتیماتوم ۳ هفته ای خود را پیش رو دارد و اینکه خطیب فردی از نزدیکان گل محمدی بوده است و حال برکناری خطیب می تواند ربطی به برکناری احتمالی یحیی گل محمدی داشته باشد خود موضوعی گسترده برای بحث است که در حوصله این بحث باز کردن این موضوع جایی ندارد.

و اما تمامی این مسائل روی خوشبینانه مسئله است و اگر کمی بدبین باشیم ذهن به سئوالات ناخوشایندی می رسد که واقعا برای مدیران موفقی که در راس مدیریت باشگاه تراکتورسازی هستند اصلا خوشایند نیست. به نظر می رسد که مسائل مطرح شده غیر رسمی در مورد جابجایی های غیر فوتبالی در تیم های پایه در آکادمی فوتبال نزدیک به واقعیت بوده و اکنون با کنار رفتن مدیر سابق همکاران وی در این آکادمی و یا در این باشگاه حضور داشته اند که زمینه بازگشت وی را فراهم می کنند که شاید در همین راستا بتوان ارتباطی بین نرفتن مدیر فعلی به همایش مدیران آکادمی برتر آسیا در مالزی پیدا کرد. در سال های گذشته الف ، نون ، جیم , پ ، ی ، واو های زیادی حول و حوش فوتبال ایران مطرح شده اند و اگر بخواهیم در جریان آکادمی ، سرباز و آقا زاده ها نیز از این کلمات استفاده کنیم مطلب به درازا خواهد کشید و از حوصله مخاطب خارج خواهد شد. مدیران محترم باشگاه تراکتورسازی، لطفا کمی بیشتر برای امورات تبریز وقت بگذارید چرا که ظاهرا نفرات مورد اطمینان شما چندان هم قابل اعتماد نیستند.