به گزارش ترجمان صبح، جواد اکبری با بیان اینکه گروه ژان گروپ افتخار آن را یافته، تا برای دومین بار هنر شعبده را در شهر تبریز اجرا کند، تصریح کرد: دی ماه سال ۹۵ برنامه اختصاصی شعبده بازی در مجتمع فرهنگی و هنری ۲۹ بهمن اجرا شده بود که در این راستا گروه ژان گروب افتخار دارد که برای اولین بار هنر شعبده بازی را در ایران بطور اختصاصی روی صحنه برده است.

وی یادآور شد: اخیرا در تهران ۵ شعبده باز با همکاری یکدیگر برنامه ای بصورت فستیوال اجرا کردند، اما تاکنون هیچ شعبده بازی به تنهایی با گروه اختصاصی اجرا نداشته و این افتخار در انحصار گروه ژان گروپ است.

وی ادامه داد: گروه ژان گروپ اینک در ایران رتبه نخست را از آن خود کرده و تاکنون هیچ گروهی همچون گروه ژان گروپ اجرایی نداشته است و به همین علت در دومین دوره از اجرای گروه تلاش خواهیم کرد تا بهترین اجرا را برای مخاطبان ارائه دهیم.

اکبری با بیان اینکه در حال حاضر ۱۲ نفر در این گروه فعالیت دارند، افزود: هدف اصلی سرعت و مهارت است و هیچ نیروی ماورایی و جادویی دخالت ندارد.

وی تاکید کرد: برخی کارها که انسان گمان به غیرممکن بودن آنها می برد، در هنر شعبده بازی با ترفندهای خاصی انجام و ممکن می شود، برخی از افراد از این ترفندها آگاهی داشته باشند اما بازگو نمی کنند.

وی با بیان اینکه در عصر حاضر شعبده بازی در برخی برهه های تاریخی با جادوگری اشتباه گرفته می شود، اذعان داشت: برخی شعبده بازی را با جادوگری اشتباه می گیرند، ولی هیچ شعبده بازی نمی تواند ادعا کند که نیروی خاصی دارد چراکه این موضوع حقیقت ندارد و کذب محض است.

اکبری تصریح کرد: شعبده بازان مطرحی که درهمه نقاط جهان آوازه پیدا کرده اند از جمله ی آنان می توان به کریس انجل، دیوید کاپرفیلد، بربن، دینامو وینتل اشاره کرد، این هنرمندان که در عرصه شعبده بازی فعالیت دارند و نامشان در کتاب گینس به ثبت جهانی رسیده است.

این هنرمند تبریزی یاداور شد: شعبده بازی حدود دو هزار و ۷۰۰ سال قبل در دنیا شناخته شده و پس از گذشت چندین سال در کشورهای مختلف بر روی صحنه رفته است.

اکبری ادامه داد: این هنر ابتدا در کشور مصر و بعدها در ایران بر روی صحنه رفته همچنین برای نخستین بار در کشور انگلستان برنامه ی نصف کردن انسان به دو قسمت اجرا شده است.

شعبده باز بین المللی ایران با بیان اینکه شعبده بازی یک هنر تمام و بی کلام است، اظهار کرد: هنرمندان عرصه شعبده بازی دنیا جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر را داراست.

جواد اکبری در تشریح فعالیت های خود افزود: حدود ۲۰ سال پیش در شهر تبریز به سمت این هنر روی آوردم و سپس با برقراری ارتباط از طریق اساتید خارجی به مرحله جهانی راه یافتم.

اکبری درخصوص فعالیت گروه شعبده بازی گفت: با تلاش گروه و تمرینهای پی در پی در آستانه دومین اجرا قرار گرفته ایم گرچه هنر شعبده بازی از هزینه های بالایی برخوردار است، اما در اجرای این هنر پر هزینه کم کاری نکرده ایم، چراکه اولویت اصلی برای گروه خوشحال کردن مخاطبان محسوب می شود.

وی خاطر نشان کرد: بالغ بر ۵۰ درصد بازیهای گروه در حد کارهایی که دیوید کاپرفیلد و یا شعبده بازان اروپایی انجام می دهند برای همشهریان اجراخواهد شد و همچنین مخاطبان امسال بالغ بر ۵۶ درصد هستند که سال قبل در اجرای ما حضور داشته اند.

این شعبده باز بین المللی تصریح کرد: در راستای برنامه های تبریز ۲۰۱۸ در نظر داریم، چند نفر از شعبده بازان بین المللی را با حمایت مسئولان به تبریز دعوت کنیم تا برنامه های خاصی در جهت جذب گردشگران داخلی و خارجی به کهن شهر تبریز داشته باشیم.

در ادامه این نشست، توفیق اسکندرلی، رئیس انجمن شعبده بازان کشور آذربایجان با بیان اینکه صنعت شعبده بازی از زمان های گذشته تاریخ معلومی نداشته است، اذعان داشت: انسان از زمان آفرینش به برخی کارهای سری به عنوان راز نگاه کرده و آن را معجزه ای از سوی عالم بشریت می داند.

وی با اشاره به قدمت هنر شعبده بازی ادامه داد: در زمان حاکمیت فرعون در ورقه پاپیروسی هنر شعبده بازی درج شده است و نتیجه می گیریم که در آن زمان نیز این هنر وجود داشته و مردم از آن تماشا می کرده اند.

اسکندرلی افزود: شعبده بازی ابتدا در خیابان ، کوچه و بازار مشاهده شده بود اما اینک به جایگاه رفیع تری نائل شده و به عنوان یک هنر به آن نگریسته می شود.

اسکندرلی اظهار کرد: اگر انسانی ادعا کند که از نیروی جذابه برخوردار است صحیح نیست، چراکه این ادعا در هیچ کتابی ثبت نشده و هر انسانی در این زمینه استعدادهای خاصی دارد و مردم از استعداد هنرمندان استقبال می کنند.

وی با بیان اینکه هنر شعبده بازی سخت است، تصریح کرد: شعبده بازی از تکنیک های خاص برخوردار است مثلا در زمینه ریاضی، شیمی، فیزیک و… نیز هنر شعبده بازی به چشم می خورد .

رئیس انجمن شعبده بازان کشور آذربایجان افزود: در حال حاضر در عصری قرار گرفته ایم که مردم به سحر و جادو اعتقادی ندارند و شعبده باز از تکنیک های جادوگری استفاده نمی کند و هدف اصلی خوشنود کردن مخاطبان است تا هنگام خروج از سالن در ذهن آنان خاطرات خوب ثبت کند.

گفتنی است دومین دوره از این برنامه از ۹ دی ماه سال جاری به مدت ۴۰ روز در سالن استاد صیامی مجتمع ۲۲ بهمن(سینما ناجی) اجرا خواهد شد.