به گزارش ترجمان صبح، روز سه چهارشنبه، روزی پر خبر و پر تنش برای تیم تراکتورسازی تبریز بود. اتفاقاتی که امروز حول باشگاه تراکتورسازی رخ داد هواداران این تیم را در آستانه بازی با نفت تهران شوکه کرد. هواداران تراکتورسازی اینک یک ابهام سه بعدی را تجربه می کنند که هر بعد آن مجزا از بعد دیگر بوده و هیچ شباعتی به ابعاد دیگر ندارد. در این گزارش نگاهی داریم به تمام اتفاقاتی امروز حول باشگاه تراکتورسازی رخ داد:

پرده اول: صحبت های آتشین یحیی

یحیی گل محمدی را همه یک سرمربی آرام می دانند که معمولا در اوج عصبانیت هم تون صدای او چندان تغییری نمی کند. کلمات به کار رفته در اکثر صحبت های یحیی نیز توام با یک آرامش قابل تامل است. گل محمدی اما در نشست خبری پیش از بازی با نفت تهران هیچ شباهتی به آن یحیی آرام نداشت. وی در این نشست جملاتی را به زبان آورد که به شدت آینده اش را می تواند تحت الشعاع قرار دهد. سرمربی سرخ پوشان تبریزی در مورد یکی از گزینه های جانشینی اش گفت: “مربی مریضی را می‌شناسم که در تبریز با چند خبرنگار باند درست کرده است. ببخشید قصد بی‌احترامی ندارم اما بین ما مربیان هم مربی هزار تومان و دو زاری هم هست. با چند خبرنگار هزار تومانی باند درست کرده است و جو را خراب می‌کند و مدام در رسانه‌ها و هواداران فضای ناامیدی به وجود می‌آورد. این آقا شناخته شده است. این مربی در لیگ یک سالی دوبار اخراج می‌شود. آن وقت می‌خواهد سرمربی تراکتورسازی شود.” وی همچنین مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی را هم از صحبت های آتشین خود بی نصیب نگذاشت و با تایید اختلاف با وی اظهار داشت: “هنوز بیانیه‌ای که آجورلو قبل از بازی با استقلال داد را هضم نمی‌کنم. او من را مقابل هواداران قرار داد، اتفاق خوبی نبود. یک اتفاق غیرحرفه‌ای بود قابل هضم نیست. من داشتم یک بحث پیامکی می‌کردم که دو ساعت بعد بیانیه آمد و گفتند من جریمه شدم. آیا وقتی تیم نتیجه نمی‌گیرد فقط سرمربی مشکل دارد و بقیه کارشان را خوب انجام دادند و من فقط باید ۲۰ درصد جریمه می‌شدم؟”

تمامی این صحبت ها در بخش کوتاهی از نشست خبری امروز گل محمدی از سوی این سرمربی مطرح شد که به نظر می رسد تبعات بسیاری برای وی داشته باشد. صحبت هایی که سرمربی تیم تراکتورسازی در مورد مربی تبریزی که همه می دانند کیست مطرح کرد بدون شک بدون پاسخ نخواهد ماند و بی شک دود این موضوع به چشم باشگاه تراکتورسازی خواهد رفت و حاشیه ای بزرگ را باید برای باشگاه پرهوادار تبریزی متصور باشیم. علنی کردن اختلاف با آجرلو و صحبت هایی که گل محمدی در نشست خبری پیش از بازی با نفت انجام داد به گونه ای بود که گویی یحیی قصد بازگشت به تبریز را ندارد چرا که عملا با گفتن این جملات تمامی پل های پشت سر آقای سرمربی شکستند تا اختلافاتش با مدیرعامل باشگاه وارد فاز جدی تری شود.

پرده دوم: مذاکرات جدی با دنیزلی در ترکیه

هر زمان که صحبت از انتخاب سرمربی برای تیم تراکتورسازی به میان آورده می شود معمولا نام چند مربی مطرح می شود که همواره در حد گزینه نام شان مطرح شده و می شود و به نظر می رسد که خواهد شد! مصطفی دنیزلی و سنول گونش دو مربی ترکیه ای جزو این مربیان هستند که در طول چند سال اخیر همواره نام شان را در میان گزینه های احتمالی هدایت تراکتورسازی دیده ایم اما عملا هیچ مذاکره جدی با آنها نشده است. اما این بار گویا یکی از این دو مربی در آستانه به خدمت گرفتن هدایت تیم تراکتورسازی قرار دارد و مسئولان باشگاه تبریزی واقعا در حال مذاکره با او هستند. مصطفی دنیزلی، سرمربی سرشناس ترکیه ای که دوران موفقی را در تیم ملی ترکیه و باشگاه گالاتاسرای ترکیه داشته این روزها یکی از جدی ترین گزینه های جانشینی یحیی گل محمدی به شمار می رود ولی این بار نه در حد حرف بلکه در عمل.

مصطفی آجرلو که دوران بسیار خوشی با مصطفی دنیزلی در تیم پاس تهران داشت تمایل زیادی دارد تا بار دیگر با این سرمربی ترک تبار همکاری کند. بر همین اساس مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی دو نفر از نمایندگان خود را رهسپار ترکیه کرده تا مستقیما با مصطفی دنیزلی وارد مذاکره شوند. مذاکره نمایندگان مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی با مصطفی دنیزلی از چند روز گذشته آغاز شده و امروز نیز ادامه داشت. مهمترین مشکلی که مانع از عملی شدن این مذاکره تا به این لحظه شده، مبلغ بالایی است که سرمربی ترکیه ای بابت حضور در تراکتورسازی از این باشگاه درخواست کرده است. در مورد مبلغ درخواستی مصطفی دنیزلی برای هدایت تراکتورسازی تا این حد بدانید که مبلغ قرارداد جدید برانکو ایوانکوویچ از این مبلغ کمتر است! حال باید دید که نمایندگان مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی موفق خواهند شد از دنیزلی تخفیفی قابل توجه گرفته و این سرمربی را پای امضای قرارداد بیاورند یا خیر؟

البته یک موضوع دیگر هم در این وجود دارد که باید به آن توجه کرد؛ تا به این لحظه هیات مدیره باشگاه تراکتورسازی هیچ گونه اظهار نظری در مورد مصطفی دنیزلی نکرده و مدیرعامل باشگاه ترکتورسازی شخصا برای جذب این سرمربی اقدام کرده است. طبق اخبار دریافتی از منابع آگاه گویا هیات مدیره باشگاه تمایل چندانی به حضور دنیزلی ندارند و این موضوع خود یک چالش بزرگ برای آجرلو می باشد که خواهان رقم زدن روزهای رویایی دنیزلی و پاس تهران در تراکتورسازی است.

جشن قهرمانی مس سونگون و صحبت های خطیبی با وزیر ورزش و جوانان

دکتر سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان که برای حضور در جشن قهرمانی تیم مس سونگون ورزقان در شهر تبریز حضور یافته بود در حاشیه حضورش در این شهر دیداری هم با رسول خطیبی سرمربی اسبق تیم تراکتورسازی داشت.  رسول خطیبی در این دیدار ضمن ارائه توضیحاتی در رابطه با وضعیت فوتبال آذربایجان و به خصوص تراکتورسازی، خواستار رسیدگی به مشکلات هواداران فوتبال شد. وی در ادامه ضمن اشاره به خواسته هواداران فوتبال آذربایجان گفت: “این هواداران قهرمانی می‌خواهند و آرزویشان قهرمانی تراکتورسازی در لیگ برتر است که قطعاً این مسئله با کمک و همراهی شما میسر می‌شود.”

صحبت های خطیبی با وزیر ورزش و جوانان که می تواند حاوی نکات بسیاری باشد که بی شک با پرده اول نیز کم ارتباط نیست را زمانی که کنار اتفاق رخ داده شده در جشن قهرمانی تیم مس سونگون ورزقان می گذاریم به این نتیجه می رسیم که باید این مربی تبریزی را نیز جزو شانس های اصلی جانشینی گل محمدی بدانیم. خطیبی که در حاشیه جشن قهرمانی مس سونگون ورزقان در سالن پورشریفی شهر تبریز به کرات مورد تشویق هواداران حاضر در سالن قرار گرفت در بخشی از این مراسم زمانی که فرهاد فخیم پیش از حضور در سکوی قهرمانی سراغش رفته و با وی خوش و بش کرد دست کاپیتان مسی ها را گرفته و همراه با او در سکوی اهدای مدال حضور یافت. در این حین جو سالن کاملا از حالت فوتسالی به حالت فوتبالی تغییر حالت داده بود و هواداران حاضر در سالن با تشویق بی امان رسول خطیبی خواهان حضور دوباره وی در تیم تراکتورسازی بودند.

تمامی این اتفاقات که در بالا به آنها اشاره شد در کمتر از چند ساعت از روز چهارشنبه رخ داده اند تا به این ترتیب امروز را یک روز پر خبر و پر تنش برای باشگاه تراکتورسازی بنامیم. بدون تردید مهم ترین عاملی که در این مورد باید به آن توجه شود بلاتکلیفی هواداران تیم تراکتورسازی است که در میان انبوهی از اخبار و حواشی خود را غرق شده می بینند و دیگر تفکیک خبر درست از حاشیه برایشان میسر نیست. بی تردید پس از بازی فردای تراکتورسازی با نفت تهران اتفاقات بزرگی در باشگاه تراکتورسازی رخ خواهد داد. این اتفاقات یا به ابقای گل محمدی خواهند انجامید و یا به برکناری وی و روی کار آمدن یکی از گزینه های جانشینی اش که به دو مورد آن در همین مطلب اشاره شد. هر اتفاقی که در پایان بازی با نفت تهران رخ دهد هواداران تراکتورسازی تنها یک خواسته از مدیریت دارند و آن نیز تزریق آرامش به تیم شان است چرا که در سال های اخیر عدم آرامش در تیم آنها را به شدت تحت فشار قرار داده است.