به گزارش ترجمان صبح، دکتر سعید نیکوخصلت با بیان اینکه ریاست شورا و اعضای شورای شهر به ویژه اعضای کمیسیون توسعه پایدار تاکید فراوانی بر امور محیط زیستی دارند گفت: طرح افزایش فضای سبز مدارس در کمیسیون محیط زیست و توسعه پایدار با هدف فرهنگ سازی و تربیت کودکان از سنین پایه شروع شده است و در این راستا جلسات متعددی با مدیر کل آموزش و پرورش جناب آقای دکتر پاشایی و مدیران سلامت، ورزش و محیط زیست و کارشناسان فنی و اساتید برجسته حوزه آموزش و پرورش داشته ایم و توافق کرده ایم که در مدارس هم در جهت فرهنگسازی و هم جهت افزایش سرانه فضای سبز، طرح کاشت درختان توسط دانش آموزان را اجرایی نماییم.

رئیس کمیسیون محیط زیست و توسعه پایدار شورا افزود: در گام اول ۵۰ مدرسه به عنوان پایلوت انتخاب شده است که برای هر کدام از این مدارس مساعدت مالی جهت تجهیز در نظر گرفته ایم.

وی ادامه داد: با توجه به کمبود منابع آبی، بازچرخانی (تصفیه) آب های فاضلاب و جمع آوری آب های سطحی بارانی را در دستور کار خود قرار داده ایم و همچنین در این طرح در نظر گرفته ایم که با منابع شورا و با حمایت اساتید دانشگاه تبریز این طرح ها را پیش ببریم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: دیگر طرح محیط زیستی “مدارس جم” (مدارس جامع محیط زیست) است که در واقع به مفهوم توسعه فضای سبز موجود خود مدارس با هدف آشنایی دانش آموزان با فضای سبز و تقویت رفتارهای محیط زیستی از قبیل تفکیک زباله، مصرف بهینه آب و احترام به طبیعت انجام خواهد گرفت و در این زمینه آموزش و پرورش و مدیران مدارس اقدامات ارزشمندی را انجام داده اند و ما در جهت توسعه همه جانبه و فراگیر و تقویت این فرایند تمام تلاش خود را خواهیم کرد.

وی در ادامه گفت: دیگر طرح زیست محیطی تاسیس “مدارس طبیعت” است که در واقع در این مدارس واحدی تئوریک تدریس نمی شود و محیط مدرسه در دل طبیعت است و دانش آموزان در آنجا با محیط زیست و حیوانات آشنا می شوند که در واقع در پی ایجاد پیوند بین دانش آموزان با طبیعت هستیم.

وی افزود: در خصوص این طرح اساتید دانشگاه حاضر شده اند تا منابع مالی این طرح را تامین کنند و با شهرداری این طرح را به صورت مشارکتی پیش ببرند.

وی در این خصوص ادامه داد: آموزش و پرورش حاضر شده است اردوگاه های خود را همچون اردوگاه الغدیر و کوثر را در این راستا در اختیار ما قرار دهند.

نیکوخصلت درباره روز درختکاری نیز گفت: در امر درختکاری شرایط گسترده تر از سطح کمیسیون توسعه پایدار و محیط زیست پیش خواهد رفت و برای این امر شهردار و مدیران عالی رتبه شهری، رئیس دانشگاه تبریز، دانشکده کشاورزی، مدیر کل آموزش و پرورش استان، استاندار و معاونت استانداری، مدیر کل جهاد کشاورزی، رئیس منابع طبیعی، مدیر کل ورزش و جوانان، تعدادی از ان جی او های فعال و قوی، رئیس اتاق بازرگانی، رئیس خانه صنعت، رئیس انجمن انبوه سازان، کانون کارفرمایان، مدیریت شهرک های صنعتی، نیروهای مسلح و سپاه، مدیر عامل هافمن و شیرین عسل و تعدادی از شرکت های توانمند شهر تبریز، رسانه های محیط زیستی، مردم و روسُای کمیسیون های شورای شهر و حتی معاونت ریاست جمهوری و دو وزارتخانه و نمایندگان مجلس بالاخص دکتر پزشکیان و همگی اعضای شورا بالاخص دکتر دبیری و امام جمعه محبوب و محیط زیستی تبریز در نهضت درختکاری یک ماهه تبریز انشاالله حضور خواهند داشت.

وی در پایان افزود:  لازمه پیشبرد چنین طرح و پروژهایی داشتن روحیه برد – برد و اجتناب از روحیه فردگرایی در کار تیمی است و در صورت موفقیت این طرح کل کشور از این فرایند و تجربه موفق می تواند الگوبرداری نماید و انشاالله که خداوند برکت را بر دل های مردمان و خاک این سرزمین ارزانی دارد.