به گزارش ترجمان صبح، معاون فنی مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی طی گفت‌وگویی از بهبود  وضعیت تالاب بین المللی قوری گل در سالجاری نسبت به سال های قبل خبر داد و افزود:  کیفیت آب آن نیز افزایش یافته است،  با وجود اینکه هم اکنون میزان آب موجود در این تالاب ۱۰ سانتی متر نسبت به مدت مشابه پارسال پایین تر است، اما چون آب گیری آن در وقت مناسب انجام گرفت، کسری آب سال قبل نیز جبران شده است.

حسین قمی افزود: فلامینگوهای مهاجر از نیمکره شمالی و روسیه در تالاب بین المللی قوری گول اتراق و از حدود یک هفته قبل زندگی در این پهنه آبی را شروع کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر جمعیت ۴۰ قطعه ای از فلامینگوهای مهاجر در تالاب قوری گول ساکن شده اند و زندگی معمول خود را در این تالاب زیبا سپری می کنند.

وی اظهار کرد: فلامینگوها جزو پرنده های مهاجری هستند که به دلیل شرایط مناسب، تثبیت شده و کیفیت خوب آب تالاب بین المللی قوری گل، این منطقه را برای زندگی عبوری خود انتخاب کرده اند و باقی ماندن آنها به مدت بیش از یک ماه در این محل محتمل است.

وی با بیان اینکه فلامینگوهای نیمکره شمالی پس از مهاجرت از تالاب قوری گول مسیرهای عرض جنوبی را طی می کنند، ادامه داد: به دلیل موقتی بودن زندگی فلامینگوها در قوری گل، زادآوری آنها در این محل ممکن نیست.
قمی با بیان اینکه
به گفته وی سال گذشته تالاب بین المللی قوری گل تا مرز خشک شدن کامل پیش رفت و تنها در قسمت های وسط آب باقی مانده بود.

معاون فنی مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، فرود آمدن فلامینگوهای مهاجر در تالاب بین المللی قوری گول را نشانه خوبی برای تجدید حیات این پهنه آبی دانست.

تالاب قوریگل در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق تبریز قرار گرفته و از سال ۷۳ به صورت منطقه حفاظت شده شکارممنوع اداره می گردد.

  قوری گل  جزء تالابهای بین‌المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر می‌باشد. همچنین این تالاب به خاطر پذیرا بودن فصلی شماری از پرندگان حمایت شده مهاجر، حائز اهمیت ملی و بین‌المللی است.