به گزارش ترجمان صبح، آفتاب نیوز به نقل از خبرگزاری «رویترز» به نقل از یکی از مقام‌های ارشد روسیه اعلام کرد که روسیه تصمیم دارد در صورت تصمیم «دونالد ترامپ» رییس جمهوری امریکا برای خروج از برجام به ایران نزدیک‌تر شود.
موعد اعلام تصمیم نهایی ترامپ تاریخ ۱۲ مه خواهد بود. «ولادیمیر یرماکوف» دبیرکل اداره منع گسترش سلاح‌‌های اتمی در وزارت خارجه روسیه با اعلام این موضوع در حضور خبرنگاران گفته است که روسیه نگرانی ای از جانب خروج احتمالی امریکا از برجام ندارد چرا که از دید مسکو خروج آمریکا به معنای پایان یافتن توافق هسته‌ای با ایران نخواهد بود. او گفته است: حتی ممکن است در آن صورت در جبهه اقتصادی کار برای ما آسان‌تر شود چرا که هیچ گونه محدودیتی برای همکاری اقتصادی با ایران نخواهیم داشت. روابط ایران و روسیه در همه زمینه ها از حمل و نقل تا فناوری های پیشرفته تا پزشکی توسعه خواهند یافت.
هشدار مسکو به واشنگتن درباره عواقب خروج از توافق هسته‎ای/رویترز: در صورت خروج آمریکا از برجام، ایران به روسیه نزدیک‌تر می‌شود
این مقام روس افزوده است که اگر امریکا یک توافق بین المللی (برجام) که مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل بوده را نقض کند این امر عواقب شدیدی برای واشنگتن خواهد داشت. او گفته است  در این میان نه ایران نه چین و روسیه و نه کشورهای اروپایی بازنده نخواهند بود.
«یرماکوف» که در کنفرانس سلاح هسته ای در ژنو حضور داشت، گفته است که روسیه کماکان به تعهدات خود طبق برجام پایبند است. او افزوده که هیچ دلیلی برای خروج ایران از برجام وجود ندارد چرا که ایران در موقعیتی قوی قرار دارد و به تمام تعهدات خود پایبند بوده است.
او افزوده است که این به نفع هیچ کس نیست که ایران به نوعی برنامه هسته ای خود را ادامه دهد که باعث نگرانی سایر دولت ها شود اما ایران حق کامل توسعه برنامه صلح آمیز هسته ای خود را دارد. او خاطرنشان ساخته که در صورت خروج امریکا از برجام هیچ بحثی در مورد تحریم های تازه شورای امنیت علیه ایران وجود نخواهد داشت. او گفته است که روسیه از حق وتوی خود در این زمینه استفاده می کند. «یرماکوف» در پایان افزوده است که تمام متحدان اروپایی امریکا از برجام حمایت کرده اند و این شگفت انگیز است و شکستی برای ترامپ است که نتوانسته اروپایی ها را عیله برجام متقاعد کند.
روزنامه «کریستین ساینس مانیتور» نیز بر گزارشی اشاره می کند که همزمان با تشدید منازعه میان ایران و اسرائیل روابط تهران و روسیه گرم‌تر می شود.
این روزنامه می نویسد: روسیه به عنوان ناظری بی طرف در میان منازعه ایران و اسرائیل در سوریه عمل کرده با این حال، تشدید حملات اسرائیل علیه مواضع ایران در سوریه، روسیه را ملزم می سازد که برای جلوگیری از بروز هرگونه فاجعه‌ای مدیریت امور را در دست گیرد. اکنون روسیه نقشی مهم‌تر از گذشته دارد. آن کشور موفق به حفظ روابط خوب خود با ایران و اسرائیل شده است و روابطی عالی با اسد دارد. با این حال تنش در روابط ایران و اسرائیل افزایش یافته است و نتانیاهو در نمایش تازه خود بر ترامپ رییس جمهوری امریکا برای خروج از برجام فشار می آورد. اکنون با تشدید منازعه میان تهران – تل آویو روابط روسیه با ایران و اسرائیل به محک آزمون گذاشته می شود. بروز جنگ میان ایران و اسرائیل کابوسی برای مسکو است. مسکو باید ضمن بی طرفی میان دو طرف میانجی گری کند.