به گزارش ترجمان صبح، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید توافق هسته‌ای با ایران موثر و نتیجه‌بخش بوده است.
 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دقایقی پس از سخنرانی سه شنبه شب دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که خروج ایالات متحده از واشنگتن را اعلام کرد، بر اهمیت توافق هسته ای با ایران تاکید کرد. فدریکا موگرینی همچنین تاکید کرد که انتظار دارد جامعه جهانی به اجرای برجام با وجود خروج آمریکا از این توافق ادامه دهد.
واکنش‌ها به خروج آمریکا از توافق هسته‎ای؛ کدام کشورها از تصمیم ترامپ حمایت کرده‎اند؟
توسک: رویکرد مشترک اروپایی باید اتخاذ شود
به نوشته یورونیوز، از سوی دیگر دونالد توسک، رئیس شورای اروپا نیز تاکید کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید رویکرد مشترکی در مقابل تصمیم رئیس جمهوری آمریکا اتخاذ کنند. به گفته دونالد توسک رهبران اتحادیه اروپا هفته آینده دیدار خواهند کرد.
ترزا می: لندن به برجام پایبند است
ترزا می، نخست وزیر بریتانیا ضمن ابراز تاسف از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه مشترکی با رهبران آلمان و فرانسه بر تعهد لندن به برجام تاکید کرد. رهبران سه کشور اروپایی از همه طرف ها خواسته اند که به توافق هسته ای با ایران پایبند باشند و «مسئولانه» رفتار کنند.
نخست وزیر بریتانیا پس از سخنان رئیس جمهوری آمریکا با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعضم آلمان گفتگو کرد.
هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز تاکید کرده است که برلین تلاش خواهد کرد با وجود خروج آمریکا از برجام این توافق را «زنده» نگه دارد.
اوباما: تصمیم ترامپ اشتباهی جدی است
باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا در واکنش به سخنرانی دونالد ترامپ تصمیم او را «گمراه کننده» و «اشتباه جدی» خواند.
جان کری: تصمیم ترامپ امنیت آمریکا را تضعیف می کند
جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ تاکید کرد که این تصمیم امنیت آمریکا را تضعیف می کند. به گفته وزیر خارجه اسبق ایالات متحده خروج این کشور از برجام تندروها در ایران را تقویت می کند.
دبیر کل سازمان ملل متحد از تصمیم ترامپ عماقا ابراز نگرانی کرد
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از برجام از دیگر امضاءکنندگان این توافق خواست به توافق با ایران پایبند باشند. وی ضمن ابراز نگرانی عمیق از تصمیم دونالد ترامپ خواستار بررسی مسائل غیرمرتبط با برجام بدون پیش داوری شد.
نخست وزیر بلژیک: ترامپ خاورمیانه را به بی ثباتی سوق می دهد
 نخست وزیر بلژیک نیز ضمن ابراز تاسف عمیق در مورد تصمیم ترامپ به خارج کردن آمریکا از برجام گفت که خروج از توافق به معنای بی ثباتی بیشتر در خاورمیانه است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، چارلز میشل افزود: اتحادیه اروپا و شرکای بین المللی اش باید همچنان نسبت به برجام متعهد باشند و ایران نیز باید به اجرای الزامات و تعهداتش در قبال توافق هسته ای ادامه دهد.
نروژ از ایران خواست در برجام بماند
«اینه ماری اریکسون سوریده» وزیر امور خارجه نروژ هم با ابراز تاسف از تصمیم رئیس‌ جمهوری آمریکا، از ایران خواست در برجام بماند. وی با انتشار پیامی در توییتر همچنین نسبت به پیامدهای این تصمیم ابراز نگرانی کرد و از ایران و دیگر طرف‌های برجام خواست تا در این توافق بمانند.
واکنش کشورهای منطقه به تصمیم ترامپ
دولت ترکیه روز سه شنبه در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از احتمال «مناقشات جدید» در منطقه ابراز نگرانی کرد. دولت سوریه نیز «قویا» تصمیم رئیس جمهوری آمریکا را محکوم کرد. به گفته دمشق تصمیم دونالد ترامپ تنش ها در سطح جهان را افزایش می دهد.
در مقابل امارات و بحرین از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا استقبال کردند. عربستان سعودی نیز در واکنش به خروج آمریکا از برجام مدعی شد که ایران با کسب منفعت اقتصادی از تعلیق تحریم های هسته ای، دست به بی ثبات سازی منطقه زده بود. اسرائیل نیز از تصمیم ترامپ حمایت کرده است.
واکنش مدیر بخش اروپای مرکزی دوستان اروپا به تصمیم ترامپ
شادا اسلام، مدیر بخش اروپای مرکزی دوستان اروپا در بروکسل، در واکنش به تصمیم ترامپ برای خروج از برجام گفت: اقدام ترامپ ضربه دیگری به روابط آمریکا و اروپا است. تصمیمات او در باره تغییرات آب و هوایی، افزایش تعرفه بر واردات فولاد و شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسراییل، به خوبی تفاوت دیدگاه اروپا و آمریکا به جهان را به نمایش می گذارد. اقدام ترامپ همچنین بی‌حرمتی شخصی به سه سیاستمدار اروپایی است که اخیرا در واشنگتن بودند: امانویل  ماکرون رییس جمهوری فرانسه، انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، بازسازی روابط ایران و امریکا به زمان، تلاش و انرژی بسیاری نیاز دارد و  به نظر می رسد که اشتیاق چندانی در طرف اروپایی دیده شود.
انتقاد برنده نوبل صلح ۲۰۱۷ از تصمیم ترامپ
 “آیکان” (ICAN)، کمپین بین‌المللی برای ممنوعیت سلاح هسته‌ای، که برنده سال ۲۰۱۷ نوبل صلح بود، تصمیم ترامپ برای خروج از برجام را “غیرمسئولانه” خواند. این نهاد صلح‌دوست در انتقاد از ترامپ گفت: «ترامپ یک قرارداد عمل‌کننده را نابود کرد و با این اقدام ضربه شدیدی اعتبار آمریکا به عنوان طرف قرارداد و شریک دیپلماتیک وارد آورد.»
نظر سفیر جدید آمریکا در آلمان
 ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان در توئیتری نوشت که شرکت‌های آلمانی باید هر چه سریع‌تر فعالیت‌های خود در ایران را کاهش دهند.
واکنش نماینده روسیه در آژانس
هیات نمایندگی روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که برای به حداقل رساندن پیامدهای منفی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای تلاش خواهد کرد.
 به گزارش خبرگزاری روسی اینترفکس هیات نمایندگی دائم روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  در واکنش به تصمیم رییس‌جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، ‌از این تصمیم ابراز تاسف و اعلام کرد: مسکو فکر نمی‌کند که پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، این توافق به سرعت نابود شود.
 این هیات همچنین با تاکید بر این که مسکو تمام تلاش خود برای به حداقل رساندن پیامدهای منفی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای را به کار می‌گیرد ابراز امیدواری کرده است که ایران در برداشتن گام‌های تلافی‌جویانه در واکنش به این اقدام شتاب نکند.
وزارت خزانه‌داری آمریکا: تحریم علیه بانک مرکزی ایران
وزارت خزانه‌داری آمریکا: ۱۸۰ روز پس از خروج آمریکا از برجام تحریم‌ها علیه بانک مرکزی ایران، موسسات مالی این کشور و نیز بخش انرژی آن اعمال خواهد شد.
از هر سه آمریکایی ۲ نفر با خروج از برجام مخالف است
نظرسنجی مشترک خبرگزاری رویترز و موسسه نظرسنجی پل در آمریکا نشان می‌دهد که از هر سه آمریکایی یک نفر با خروج آمریکا از برجام موافق است.

منبع: آفتاب نیوز