به گزارش ترجمان صبح، هر ساله با نزدیک شدن به زمان ثبت نام کنکور سراسری برای بسیاری از داوطلبانی که قصد ثبت نام در کنکور را دارند سوالاتی در خصوص کد سوابق تحصیلی برایشان مطرح می شود، در ابتدا لازم است بدانید که منظور از سوابق تحصیلی چیست؟ منظور از سوابق تحصیلی، معدل دیپلم و پیش دانشگاهی می باشد و دارا بودن کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی ازشرایط شرکت در کنکور سراسری۹۷ به شمار می رود.

بنابراین داوطلبان در صورت نداشتن کد سوابق تحصیلی امکان ثبت نام در کنکور سراسری را نخواهند داشت.اما نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی ۹۷ به چه صورت خواهد بود؟ برای دریافت پاسخ این سوالات خود پیشنهاد می کنیم ادامه مطلب را دنبال کنید.

منظور از سوابق تحصیلی در کنکور ۹۷ چیست ؟

داوطلبان رشته های علوم انسانی، ریاضی فیزیک می توانند در کنکور تجربی شرکت کنند و بالعکس. اما داوطلبان رشته ی علوم انسانی که دروسی چون فیزیک، شیمی و زیست را نخوانده اند و همچنین داوطلبان رشته ی تجربی که دروسی از جمله فلسفه، منطق و جغرافیا را نخوانده اند، جزو سوابق تحصیلی شان محسوب نخواهد شد.

بنابراین منظور از سوابق تحصیلی در قانون تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری نمره هر یک از دروس مرتبط است،به عنوان مثال برای داوطلبان رشته علوم انسانی فقط دروس عمومی مشمول قانون تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور قرار می گیرد و فقط نمرات امتحاناتی که به صورت نهایی و سراسری برگزار شده است جزو سوابق تحصیلی محسوب می شوند.

تمامی داوطلبان می بایست نمرات دقیق خود در امتحانات نهایی دیپلم و پیش دانشگاهی را در اختیار سازمان سنجش قرار دهند، لازم است که همه داوطلبانی که شرایط لازم برای دریافت کد سوابق تحصیلی را دارند اقدام به دریافت این کد از سامانه مشاهده و دریافت کد سوابق تحصیلی نمایند.

نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی ۹۷

داوطلبان کنکور سراسری ۹۷ برای دریافت کد سوابق تحصیلی خود باید به سایت اینترنتی وزارت آموزش و پرورش مراجعه کرده و با وارد کردن اطلاعات شخصی خود نسبت به دریافت کد سوابق تحصیلی خود به شکل زیر اقدام نمایید.

۱ – ورود به سامانه کد و سوابق تحصیلی آموزش و پرورش مطابق تصویر زیر، صفحه ی سامانه مشاهده و دریافت کد سوابق تحصیلی باز می شود و سپس بر روی لینک ( برای مشاهده و دریافت کد سوابق تحصیلی اینجا کلیک کنید ) و وارد صفحه ی بعدی شوید .

۲-  در صفحه بعدی اطلاعات خواسته شده شامل : کد دانش آموزی – کد منطقه – کد مقطع – تاریخ تولد و تصویر امنیتی را وارد نمایید . در صورتی در نمرات اشتباهی وجود داشته باشد می توانید اعتراض بزنید. هر داوطلب کنکور سراسری فقط یک بار می تواند برای اطلاعات خود اعلام مغایرت نموده و شماره پیگیری دریافت کند لذا  تمامی داوطلبان در ثبت اطلاعات مغایرتی دقت نمایند.

۳ –  دسترسی به کد دانش اموزی برای دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی. جهت دسترسی به کد دانش آموزی خود برای دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی به کارنامه تحصیلی دوره ی دبیرستان خود همانند مراجعه کنید .

مشمولین طرح تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۷ :

  • داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را در یکی از رشته های (ریاضی،تجربی،انسانی) از سال ۸۴ به بعد دریافت کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی می شوند و سوابق تحصیلی دیپلم ۲۵ درصد تاثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان خواهد داشت.
  •  داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را در رشته های ذکر شده از سال ۹۱ به بعد دریافت کرده اند نیز مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (صرفا نمرات دروسی که به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است) ۵ درصد تاثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان خواهد داشت.
  • داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را قبل از سال ۸۴ دریافت کرده باشند و یا مدرک پیش دانشگاهی خود را تا قبل از سال ۹۱ دریافت کردهباشند،شامل قانون تاثیر معدل در کنکور ۹۷ نخواهند بود و معدل این داوطلبان هیچگونه تاثیری در رتبه و ترازشان نخواهد داشت.

میزان تاثیر معدل در کنکور ۹۷

در سال ۹۶ میزان تاثیر معدل در کنکور به صورت مثبت اعلام شده است. میزان تاثیر معدل به امتحانات نهایی اختصاص دارد البته نمرات امتحانات نیمسال اول که به صورت داخلی برگزار می شوند تاثیری در این قانون ندارند. تاثیر معدل در کنکور بر اساس تراز داوطلبان می باشد.یعنی برای ارتباط دادن نمرات نهایی دروس به نمرات کنکور سراسری از واحدی به نام تراز استفاده می کنند و نمرات امتحانات نهایی و درصد های کنکور سراسری را طی فرآیندی به تراز تبدیل می کنند تا بتوانند نمره نهایی داوطلبان کنکور را محاسبه و رتبه های کنکور را مشخص کنند و در نهایت نمره کتبی نهایی و رتبه کنکور به تراز تبدیل خواهد شد.