به گزارش ترجمان صبح، جان توشاک یک بازیکن و مربی فوتبال اهل ولز است.

از باشگاه‌هایی که در آن بازی کرده‌است می‌توان به باشگاه فوتبال سوانزی سیتی، باشگاه فوتبال کاردیف سیتی و باشگاه فوتبال لیورپول اشاره کرد. وی سابقه ۴۰ بازی در تیم ملی فوتبال ولز را در کارنامه دارد. توشاک در سال جاری با عقد قراردادی سه‌ساله سرمربی‌گری تیم تراکتورسازی تبریز را برعهده گرفت.

جان توشاک، سرمربی ۶۹ ساله ولزی سابقه نشستن روی نیمکت تیم رئال مادرید و قهرمانی با این تیم در لالیگا را هم دارد. او در دو مقطع هم سکان هدایت تیم ملی کشورش را در اختیار داشته است.

توشاک کار مربیگری را به عنوان «مربی -بازیکن» از تیم سوانزی سیتی آغاز کرده و با این تیم هم به قهرمانی جام حذفی رسیده است. او در ادامه به عنوان مربی راهی تیم رئال سوسیه‌داد در اسپانیا شده، اما قبول هدایت تیم رئال مادرید نقطه عطف کارنامه توشاک است.

این مربی ولزی بعد از یک سال کار در رئال مادرید و قهرمانی با این تیم در لیگ برتر اسپانیا، روی نیمکت تیم دیپورتیوو لاکرونیا نشسته و با این تیم جام قهرمانی سوپرلیگ اسپانیا را هم بالای سر برده است. وی در سال ۱۹۹۸ هم با بشیکتاش قهرمان جام حذفی فوتبال ترکیه شده و سوپر جام فوتبال جمهوری آذربایجان را هم در سال ۲۰۱۵ با تیم خزر لنکران فتح کرده است.