به گزارش ترجمان صبح به نقل از فارس، معصومه آقاپورعلیشاهی پیش از ظهر امروز در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: با وحدت و اتکا به ظرفیت داخلی می‌توانیم شرایط اقتصادی کشور را ساماندهی کرده و مقابل تورم روانی ایستادگی کنیم، به شرطی که جناح ها و احزاب مختلف سیاسی دست از اختلاف، ایرادگیری و لجاجت بردارند.

وی با بیان اینکه جایگاه این شهرستان از لحاظ اطلاع رسانی ممتاز است گفت: به لحاظ فعالیت شبانه روزی خبرنگاران، جایگاه اطلاع رسانی این منطقه در استان ممتاز است و با توجه به میانگین سنی فعالان حوزه اطلاع رسانی که حدودا ۳۰ سال است، موجب پویایی این امر شده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت اقتصادی و گرانی ارز و سکه اظهار داشت: عوامل درونی اقتصادی و بیرونی سیاست اقتصادی خارج از کشور این وضعیت را به بار آورد که نقطه شروع آن از آبان سال ۱۳۹۵ آغاز شد.

 رشد نرخ دلار با این وضعیت قابل پیش بینی بود

این عضو کمیسیون اقتصادی در ادامه افزود: در سنوات گذشته رشد نرخ دلار با این وضعیت قابل پیش بینی بود و باید تدابیر لازم اتخاذ می‌شد تصریح کرد: این امر نشان دهنده آن است که اگر این روند ادامه پیدا کند در کوتاه مدت موجب افزایش قیمت دلار و در بلندمدت دچار رکود می‌شود، باید دانست که نرخ ارز می‌تواند بر اقتصاد کشور تأثیر گذارد، چرا که بسیاری از نقل و انتقالات به وسیله ارز در کشور انجام می‌شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت در رابطه با سیاست‌گذاری ارزی به کشورهای همسایه هم باید توجه کند، گفت: یکی از مشکلات اساسی ما این است که سیاست‌گذاری نباید تنها برای اوضاع داخلی کشور باشد بلکه باید رفتار سایر کشورها و به خصوص کشورهای همسایه که ما در آنها سهمی از بازار داریم در نظر گرفته شود.

نماینده مردم شبستر در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه با وحدت و اتکا به ظرفیت داخل می توانیم از بحران اقتصادی و گردنه خطرناک عبور کنیم اضافه کرد: با این وضعیت شرایط برای ما سخت‌تر می‌شود اما با وحدت و اتکا به ظرفیت داخل می‌توانیم شرایط اقتصادی کشور را ساماندهی و آرامش داخلی  را حفظ کنیم و مقابل تورم روانی ایستادگی کرد، از سوی دیگر جناح‌ها و احزاب مختلف باید دست از اختلاف، ایرادگیری و انتقاد از یکدیگر دست بردارند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بر لزوم وحدت سه قوه به دور از شکاف جناحی برای انجام اقدامات عاجل در حوزه اقتصادی تاکید کرد و افزود: در مورد عوامل داخلی هم باید گفت یکی از موضوعاتی که موجب شد نرخ ارز افزایش پیدا کند، تقاضای بیش از اندازه ارز بود به دلیل بحرانی که در موسسات مالی، بانکی و اعتباری پیش آمد، مردم درجه اطمینانشان نسبت به سیستم بانکی کاهش پیدا کرد و چون هنوز بستر لازم برای جذب این نقدینگی در بازار پول و سرمایه وجود ندارد. به همین دلیل این حباب به هر سمت که حرکت کند آنجا را خراب می‌کند، به سمت سکه، مسکن ، دلار رفته و باعث افزایش بی رویه قیمت می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه ما باید به جای اتاق اقتصادی باید اتاق مشترک جنگ اقتصادی تشکیل دهیم اظهار کرد:‌ در مورد عوامل خارجی باید گفت که بالاخره شرایط خاص بحران منطقه تاثیرگذار است ما مشکلاتی با چند کشور در خصوص واردات ارز داشتیم، همچنین مشکلاتی که با بانک ترکیه وجود داشت و اینها باعث شد که ورود ارز با مشکلاتی روبه‌رو شود.

نبود بودجه و بدهی به پیمانکار علت روند کندی احداث جاده شبستر- تسوج

در این نشست خبری که با حضور رئیس اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی شبستر و در محل این اداره برگزار شد نماینده مردم شبستر در پاسخ به کندی روند احداث جاده شبستر – تسوج گفت: جاده صوفیان – تسوج که در سال ۸۴ ردیف اعتباری گرفت قسمتی تکمیل ولی به علت شرایط خاص از جمله عدم تخصیص کامل اعتبار و بدهی به پیمانکار و افزایش قیمت‌ها به کندی انجام گرفت و هم اکنون فاز اول جاده شبستر – تسوج با پیشرفت فیزیکی ۲۷ درصد در حال انجام است.

آقاپورعلیشاهی از تخصیص اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریالی سفر ریاست جمهوری به این پروژه خبر داد و خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم این جاده با همت مسئولان در حداقل زمان ممکن که در چهار فاز تعریف شده است به پایان برسد.

نتیجه نهایی پرونده اسناد مالکیت بخش صوفیان

وی به مشکل پرونده اسناد مالکیت بخش صوفیان اشاره کرد و گفت: مشکل ۲۷ ساله این پرونده در مراجع قضایی پیگیری شده و حتی با چهار بار تذکر در جلسات علنی مجلس شورای اسلامی دیگر مسکوت نمانده و تا چند ماه آتی نتیجه نهایی اعلام خواهد شد تا مردم به حق قانونی خود برسند.

منتخب دهم مردم در مجلس شورای اسلامی به برخی مشکلات بخش تسوج اشاره کرد و گفت: پادگان تسوج با وجود مشکلات محیطی از وزیر دفاع پیگیری می گردد و مشکل ناحیه صنعتی چهرگان نیز با جذب سرمایه‌گذار تلاش می شود تا مرتفع شود.