به گزارش ترجمان صبح، حساسیت فوق العاده بازی ایران پرتغال، پرتغالی ها را نیز همانند ایرانیان به تکاپو انداخته است.

این موضوع باعث شد تا خبرنگار ترجمان صبح به سراغ پرتغالی های صاحب نظر برود و نظر آن ها را به نمایندگی از مردم پرتغال و خودشان درباره بازی پیشرو جویا شود.

اول به سراغ پرتغالی هایی رفتیم که حضور در ایران و فوتبال آن را تجربه کرده اند.

هوگو ماچادو

هوگو ماچادو (Hugo Machado)  بازیکن پرتغالی سابق تیم های ذوب آهن و صنعت نفت و کنونی اورینتال پرتغال در پیشبینی نتیجه بازی تیم کشورش در مقابل تیم ملی ایران می گوید گفت: امیدوارم که پرتغال برنده شود اما بازی بسیاری سختی پیش روی ماست.

وی افزود: ایران تیم قدرتمندی دارد و به شخصه آرزومندم که ایران و پرتغال به دور بعد صعود کنند.

هوگو در پاسخ به انتظارش از کیفیت بازی گفت: انتظار دارم شاهد بازی بسیار خوبی باشیم. رونالدو می تواند بازی را در دقایق ابتدایی یا پایانی تمام کند.

وی ادامه داد: اما در صورت اینکه پرتغال شیوه بازی اش مقابل مراکش را تغییر ندهد، ما به مشکل بزرگی بر می خوریم.

وی درباره تیم ملی ایران نیز گفت: در بین بازی هایی که از چهار تیم گروه دیده ام، ایران بهترین تیم عملکرد را داشت و در مقابل اسپانیا بدشانس بود.

به سراغ آنتونیو اولیویرا رفتیم، اون که این روز ها سخت مشغول حضور در شبکه های مختلف پرتغالی هست و از وی به عنوان کارشناس دعوت می شود. یکی از دلایل اینکه از وی به عنوان کارشناس بازی ایران و پرتغال استفاده می شود را می توان تجربه سه فصل حضور وی در کنار پدرش تونی اولیویرا در تراکتورسازی و فوتبال ایران دانست.

وی درباره بازی ایران و اسپانیا گفت: اسپانیا با روش خاص خود با کنترل توپ سعی در ایجاد فضا در تیم ملی داشت.وی افزود: اسپانیا لایق پیروزی بود هرچند که نتوانستند موقعیت های زیادی ایجاد کنند اما در نهایت به صورت عادلانه سه امتیاز بازی را گرفتند.وی ادامه داد: ایران با بازی های خوبی که مقابل مراکش و اسپانیا انجام داده و تلاش هایی که کرده توانسته بازی خوبی از خود بجای بگذارد.وی درباره عملکرد ایران در دوبازی اخیر اظهار داشت: تیم ملی، تقریبا با همان سبک بازی که در بازی اول درباره مراکش انجام داد، با اسپانیا بازی کرد.البته این سبک برای همه مورد پسند نیست. عده ای آن را می پسندند و عده ای نه! اما این سبک کاری کیروش از سال ۲۰۱۱ در مقابل تیم های بزرگ بوده است؛ هرچند که مراکش از ایران قوی تر نبود!وی ادامه داد: ایران پتانسیل خوبی دارد وتوانسته در سال های اخیر رشد فوتبالی خوبی داشته باشد. آنها در بازی های جمعی و انفرادی عملکرد خوبی داشته اند و آنها همان تیم ۲۰۰۶ نیستند. آنها رشد کرده اند و ایران اکنون در کشور های اروپایی لژیونر دارد و به نظرم به زودی لژیونر های دیگری نیز خواهد داشت.

او با بیان اینکه ایران بایستی دو  سبک بازی برای خود داشته باشد گفت: سبک بازی تیم ملی باید برای تیم هایی که قوی تر از آنهاست، با تیم هایی هایی که می خواهد قدرت و پتانسیل واقعی خود را نشان دهد متفاوت باشد.او سازماندهی دفاعی را اصلی ترین قدرت تیم ملی دانست و بیان کرد: آنها به خوبی می تواند شش قدم را در زمان حضور حریف پر کنند. باز کردن فضا ها برای رفتن به جلو و استفاده از جناحین و بالها و همچنین استفاده از بازیکنان فیزیکی از دیگر نقاط قوت ایران می باشد.وی در ادامه از ضعف ایران گفت و اظهار داشت: ضعف تیم ملی زمانی است که آنها به گل زدن و کسب امتیاز نیاز دارند. در این حالت آنها فضاهای خالی ایجاد می کنند و فوتبال بازی فضاهاست و حریف هم به خوبی از این فضاها استفاده می کند.

آنتونیو درباره خطرناک بودن بازی امروز برای پرتغال و نگرانی مردم کشورش از بازی گفت و اظهار داشت: البته که بازی ایران یک بازی سخت برای پرتغال بوده و شبیه یک فینال برای هر دو تیم است و در پایان بازی مشخص می شود که چه کسی به دور بعد صعود می کند.وی با تاکید بر اینکه هردو تیم شانس رفتن به دور بعد را دارند، گفت: البته پرتغال با امتیاز برابر با اسپانیا در گروه اول است اما ایران می داند که با برد به دور بعد صعود می کند و پرتغال هم می داند که بازی سختی پیش رو دارد.وی با اظهار نظر درباره سبک بازی ایران درمقابل پرتغال نیز گفت: ایران با همان سبک بازی خود یعنی با سازماندهی دفاعی، انتقال بازی، ضد حملات و جایگیری ها حریف را شگفت زده خواهد کرد. اما اگر نتیجه به نفع ایران نباشد، آنها بازی را باز خواهند کرد. زمانی که بازی باز تیم ملی را می بینم واقعا خوشم می آید زیرا ارزش واقعی بازیکنان دیده می شود و من به آنها افتخار می کنم.

اندره اولیویرا خبرنگار و مجری شبکه اسپورت تی وی پرتغال است. او در گفتگو با ترجمان صبح برخلاف سایرین از مصمم بودن مردم پرتغال برای بازی با ایران گفت.

وی افزود: مردم پرتغال می دانند که بازی سختی پیش روست؛ زیرا ایران خوب دفاع می کند و سرمربی بزرگی دارد.اندره ادامه داد: اما رونالدو در فرم عالی است و همچنین با توجه به اینکه بازی قبلی مقابل مراکش را خوب نبودیم، اکثریت مردم معتقدند که می توانیم بازی را ببریم.وی درباره ترکیب تیم پرتغال در برابر ایران گفت: ترکیب یازده نفره فردا کمی شک بر انگیز است و احتملا ژوآئو موتینو را به دلیل سرماخوردگی نداشته باشیم. آدرین ممکن است که در ترکیب یازده نفره باشد و در مقابل گونزالو گودس که در دو بازی اول بازی کرد، اینبار جای خود را به آندره سیلوا بدهد و همچنین  به نظر نمی رسد تغییری در دفاع داشته باشیم.وی درباره مصمم بودن مردم پرتغال برای بازی امروز گفت و اظهار داشت: پرتغال می تواند برای کسب تساوی و یا برد بازی کند و از این رو مردم اطمینان خاطر دارند.وی با بیان اینکه ایران خط دفاعی قوی دارد اظهار داشت: ما می دانیم که ایران به خوبی دفاع می کند. از این رو باید خیلی بیشتر از دو بازی گذشته برای کسب برد تلاش کنیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا ایران تیم شگفتی آور گروه است، گفت: مطمئنا. به نظرم هیچ کس اعتبار و ارزشی که باید به ایران داده می شد را پرداخت نکرد. آنها تیم سازماندهی شده ای دارند و از یک قلب و هسته عظیم برخوردار هستند.وی ادامه داد: آنها تا دقیقه پایانی می جنگند و بازی را برای تیمی مثل اسپانیا سخت می کنند.آندره علیرضا را بازیکنی عنوان کرد که بیشتر مردم درباره آن صحبت می کنند و گفت : اما به نظر من خط حمله ایران، قدرت اصلی آنهاست.وی درباره نظر مردم پرتغال درباره کارلوس کیروش اظهار داشت: مردم کمی نسبت به کارلوس به خاطر عملکردش از جام جهانی ۲۰۱۰ نا امید شده اند اما همچنان به وی احترام بسیاری قائل هستند.وی درباره پیام های تهدید آمیزی که کیروش از پرتغالی ها دریافت کرده است، گفت: من هرگز چیزی درباره تهدید شدن کیروش نشنیده ام!و درپایان درباره حضور کارلوس کیروش در تیم ملی ایران گفت: او مربی با تجربه ای است و کار بزرگی در تیم ملی ایران انجام داده است.

در پایان به سراغ برونو مارینیو رفتیم. او یکی از مربیان شاغل پرتغالی در آسیا هست و پیش از این در امارات حضور داشته و اکنون در تیم الفیصل عربستان مربیگری می کند.

اون در گفتگوی خود با ما بازی امروز را بازی سختی برای پرتغال دانست و گفت: مردم پرتغال می دانند که بازی راحتی نخواهد بود. ایران با سازماندهی و بازیکنان خوب و با تجربه خود در کنار مربی بزرگی مثل کارلوس کیروش با کادر فنی قوی که دارد توانسته در سالهای اخیر رشد بسیاری کرده و تجربه تیمی بالایی کسب کرده و خیلی کم باخته است.وی ادامه داد: آنها توانستند بازی اول را ببرند و متاسفانه با اینکه بازی خوبی مقابل اسپانیا انجام دادند بازی را باختند . ایران موقعیت گل داشت و حتی گل هم زد که آفساید اعلام شد.وی درباره نظر مردم پرتغال درباره بازی امروز گفت: آنها می گویند که بازی راحتی نیست. ایران تیم قوی دارد. همچنین پرتغال در مقابل اسپانیا که بازی سختی برای آنها بود، عملکرد خوبی داشتند اما در مقابل مراکش نتوانست خوب ظاهر شود.وی درباره بازی امروز تیم ملی کشورش در مقابل ایران گفت:اما بازی امروز با توجه به اینکه هردو تیم بازیکنان، کادر فنی و سرمربیان بسیار خوبی دارند، سخت خواهد بود. ایران در سازمان دفاعی بسیار قوی هست و به تیم حریف از میانه میدان به بعد فضا نمی دهد.وی افزود:ایرانیان در ضد حملات نیز قوی هستند. آنها با فشار خوبی در میانه میدان بر تیم حریف ایجاد می کنند می توانند توپ را بگیرند و ضد حمله را پیاده کنند.وی یکی دیگر از نقاط قوت تیم ملی را جایگری خوب بازیکنان دانست و عنوان داشت: ایران در جایگری عملکرد خوبی دارد و در دقایق پایانی بازی مراکش توانستند با یک شبه کرنر مطالعه شده به گل برسند و این خیلی مهم است.

برونو مارینیو در حال گفتگو با رکورد پرتغال

وی در ادامه از نقاط قوت پرتغال گفت و اظهار داشت: پرتغال سازماندهی خوبی در بازی جمعی دارد. آنها در جایگیری ها خوب هستند و همچنین دفاع سازمان دهی شده ای دارند.وی ادامه داد:پرتغالی ها به حریف اجازه کنترل توپ برای مدت کوتاهی را می دهند و بعد از آن ضد حملات را پیاده سازی می کنند.وی ضد حملات پرتغال مقابل اسپانیا را خطرناک دانست و گفت: در مقابل اسپانیا ما چندین ضد حمله خطرناک انجام دادیم. اما در قابل مراکش بازی خوبی برای ما نبود. نه ضد حمله خوبی داشتیم و نه کنترل توپ!وی در پاسخ به پیشبینی اش از بازی امروز گفت: این فوتبال هست و چیزی نمیتوان گفت. به نظرم همه چی پنجاه پنجاه است ولی فکر کنم بیشتر درصد مالکیت از آن پرتغال باشد و ایران نیز ضد حملات انفجاری  از پشت خط دفاعی حریف داشته باشد.

وی در باره نتیجه بازی نیز اظهار داشت: به عنوان پرتغالی دوست دارم که تیم کشورم بازی را ببرد اما از طرفی هم کارلوس کیروش را دوست دارم. در کل نمی دانم چه اتفاقی خواهد افتاد. امیدوارم مردم شاهد یک بازی لذتبخش بین دو تیم باشیم. ان شاءالله ایران و پرتغال بتوانند به دور بعد صعود کنند.

گفتگو از میلاد امیروفا