به گزارش ترجمان صبح، یعقوب نماینده  در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد:  امروزه بحث اشتغال جز مباحث اولویت دار جامعه ما است، در این راستا دولت سعی می کند در کنار تجربیان داخلی از تجربیات جهانی نیز در زمینه ایجاد اشتغال بهره بگیرد، البته همچنان نیازمند اصلاح رویه ها  هستیم تا بحران بیکاری در جامعه ایرانی حل شود.

مدیر کل آموزش فنی و‌حرفه ای آذربایجان شرقی با بیان اینکه در بحث اشتغال یک برنامه فراگیر شغلی وحود دارد، گفت: طی برنامه های تهیه شده ازسوی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و همچنین ابلاغی از سوی هئیت دولت ، اقداماتی برای جلوگیری از بیکاری انجام گرفته شده استکه  با همت آموزش سازمان  فنی و حرفه ای در حال اجرایی شدن است.

وی در خصوص ۵ برنامه تهیه شده از سوی سازمان توضیح داد: ۵ برنامه  در راستای اشتغال زایی ارائه شده که  یکی از آنها بحث تسهیلات فراگیر برای اشتغال پایدار است، در این زمینه تمامی صنایع، کسب و کار و بنگاه های توسعه می یابند و همچنین  به آنها وام های سوبسید دار ارائه می شود.

نماینده گفت: مبحث دوم موضوع توانمند سازی و ایجاد اشتغال های  پایدار در حوزه ی روستایی و عشایری و مرزی است که پرداخت تسهیلات در این حوزه نیز صورت می گیرد، در در مجموع به  این دو نوع تسهیلات ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اختصاص یافته که اینک نیز در مرحله پرداخت است.

مدیر کل آموزش فنی و‌حرفه ای آذربایجان شرقی ادامه داد: سه طرحی که به وام و تسهیلات باز نمی گردد عبارتند از طرح تکاپو، طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاه ها، و طرح مهارت آموزی در محیط  کار واقعی.

نماینده در خصوص طرح تکاپو گفت: طرح تکاپو به توسعه ی کسب و کارهای پراشتغال در استان ما مربوط می شود، حوزه فرش، کفش، کشاورزی، آی تی، خشکبار، گردشگری، حمل ونقل، عسل و ده مورد از شغل هایی که در این طرح تعریف شده اند.

وی ادامه داد: با مطالعه و اجرای برخی از آموزش ها می توان مسیر توسعه را به دانش آموختگان ارائه داد تا در عرصه های داخلی و خارجی آثار آنها را شاهد باشیم.

مدیر کل آموزش فنی و‌حرفه ای آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاه ها نیز جزو  طرح و  برنامه های سازمان است که در آن تمامی کسانی که بیشتر از سه سال فارغ التحصیل دانشگاه باشد می توانند در سامانه کارورزی ثبت نام کرده و مشغول فعالیت شوند.

وی ادامه داد: همچنین می توانند از طریق معرفی به مدت ۴ الی۶ ماه در بنگاه های اقتصادی مشغول شده و در این بازه زمانی دولت یک سوم حقوق را برای آنها می پردازد.

نماینده با تاکید بر اینکه بیمه حوادث این افراد پرداخت می شود، تشریح کرد: پس از تشخیص نیروی کار در صورت عملکرد خوب می توانند در آن بنگاه اقتصادی استخدام شده و به کار خود ادامه دهند، همچنین افراد استخدم شده پس از شروع به فعالیت به مدت دوسال بیمه اش توسط دولت پرداخت می شود ولی در دوره مهارت آموزی جز بیمه حوادث، این افراد مشمول  هیچ بیمه ای  نمی شوند.

وی در رابطه با طرح آخر این برنامه یادآور شد: مهارت آموزی در محیط  کار واقعی پنجمین برنامه تهیه شده از سوی سازمان است که موضوع استاد شاگردی را در برمی گیرد، تمامی کسانی که به واحدهای کسب و کار در این زمینه معرفی می شوند در ان واحد معاف از بیمه تامین اجتماعی و روابط کار هستند، یکی از مهم ترین مزیت های کار در محیط واقعی ایجاد اشتغال و آموزش  بدون صرف هیچ گونه هزینه است.

مدیر کل آموزش فنی و‌حرفه ای آذربایجان شرقی اظهار کرد: کشور آلمان جز منسجم ترین نظام ها به شمار می رود چرا که  در آن کشور مهارت آموزی به دانش آموزان موجب شد تا جوانان مهارت های خود را از سنین کودکی بیابند و در بزرگسالی با معضل بیکاری مواجه نشوند.

نماینده با بیان اینکه توسعه کسب و کار با تزریق نیروی کار رایگان نیز از مزیت های  مهارت آموزی در محیط کار واقعی به شمار می رود، اذعان داشت: سازمان در این راستا موظف است تا نیروی کار در اختیار بنگاه های اقتصادی قرار دهد، علاوه بر این شاگردانی که در فضای کار واقعی قرار می گیرند آموزش رایگان گرفته و در اشتغال از آن بهره می برند.

وی در خصوص آسیب های این برنامه گفت: این برنامه کاستی هایی دارد، از جمله عدم اطلاع بسیاری از جوانان از این طرح؛ در صورت  آگاهی می توانند به جای کلاس های وقت گیر در این دوره ها حضور یافته و مهارتی کسب کنند.

مدیر کل آموزش فنی و‌حرفه ای آذربایجان شرقی در خصوص نگرانی های بنگاه های اقتصادی توضیح داد: در این طرح  کماکان اصناف از بابت بیمه تامین اجتماعی نگران اند ولی  این طرح شامل بیمه تامیین اجتماعی نمی شود ، بیمه حوادث هم  برعهده سازمان فنی و حرفه ای است.

نماینده افزود: بسیاری از خانواده ها از کار کردن فرزندان در بازار و بنگاه های اقتصادی نگران اند که در این رابطه می توان گفت با تحقیقات انجام گرفته این بنگاه ها شناخته شده و مورد تایید سازمان است.

وی همکاری بسیاری از نهادها را ضروری دانست و گفت: در این راستا لازم است  همکاری بسیاری از اداره ها  و سازمان های استانی همچون میراث فرهنگی، ادره صنعت و معدن و تجارت  و کمیته امداد، اداره بهزیستی و غیره جلب شود  تا در این طرح موفق عمل کنیم.

مدیر کل آموزش فنی و‌حرفه ای آذربایجان شرقی در خصوص ثبت نام برای این طرح تشریح کرد: علاقمندان می توانند برای شرکت در این طرح هم با مراجعه مستقیم و هم به صورت اینترنتی از لینک ثبت نام در سامانه آموزش فنی و حرفه ای استان   ثبت نام کنند.

وی اذعان داشت: ارائه پروانه کسب و مجوز فعالیت آموزشی برای بنگاه های اقتصادی از جمله برنامه های دوره است، همچنین کار آموزان پس از گذراندن این دوره ها گواهینامه بین المللی مهارت آموزی دریافت می کنند لازم به توضیح است که حداقل سن مهارت آموزان باید ۱۵ سال به بالا باشد که رضایت والدین نیز از جمله اهداف است.

نماینده خاطر نشان شد: طی سال اخیر در این برنامه۶۵۱ نفر در ۱۹۸ واحد پذیرنده مشغول فعالیت بودند  که دوره های ۸۰ الی یک ساله را با موفقیت سپری کردند.