به گزارش ترجمان صبح به نقل از عصر ایران، دونالد ترامپ در دیدار ماه آوریل سال جاری با همتای فرانسوی خود در کاخ سفید به او پیشنهاد خروج فرانسه از اتحادیه اروپا و انعقاد یک قرارداد دوجانبه اقتصادی با آمریکا را داده است.

روزنامه واشنگتن پست با انتشار گزارشی در این باره نوشت؛ ترامپ در سفر اخیر رییس جمهوری فرانسه به واشنگتن از او پرسیده است: چرا از اتحادیه اروپا خارج نمی شوید؟

او سپس به ماکرون پیشنهاد انعقاد یک قرارداد دوجانبه اقتصادی با آمریکا در صورت خروج این کشور از اتحادیه اروپا را داده است.

دیدار ترامپ و ماکرون در حاشیه نشست اخیر رهبران گروه هفت در کانادا/ عکس: رویترز

توصیه ترامپ به رییس جمهوری فرانسه برای خروج از اتحادیه اروپا

واشنگتن پست این خبر را به نقل از دو دیپلمات اروپایی آگاه از موضوع داده است. کاخ سفید به پرسش واشنگتن پست درباره صحت یا سقم این پیشنهاد ترامپ، پاسخی نداده است.

واشنگتن پست همچنین به واکنش و جواب ماکرون به این پیشنهاد ترامپ اشاره‌ای نکرده است.

فرانسه در کنار آلمان یکی از دو ستون اصلی تشکیل دهنده اتحادیه اروپاست.

با وجودی که خروج از اتحادیه اروپا محبوبیت گسترده ای در جامعه فرانسه ندارد، اما پیشنهاد برگزاری همه‌پرسی خروج از اتحادیه اروپا در میان احزاب راست افراطی و ملی گرای فرانسه مطرح است.

در جریان انتخابات پارسال ریاست جمهوری در فرانسه ” مارین لوپن” رهبر حزب ” جبهه ملی فرانسه” وعده برگزاری همه‌پرسی خروج از اتحادیه اروپا در صورت پیروزی در انتخابات را داده بود.

ماکرون با وجودی که در جریان انتخابات پارسال بر ضرورت انجام اصلاحات بنیادین در اتحادیه اروپا تاکید کرده بود؛ اما از مدافعان ادامه حیات اتحادیه اروپاست.

ترامپ دیدگاه مثبتی درباره اتحادیه اروپا و اتحادیه‌های منطقه‌ای ندارد و از زمانی که پا در کاخ سفید گذاشته همواره مواضع منفی نسبت به اتحادیه‌هایی چون اروپا و ناتو داشته است.

ترامپ همچنین روابط نزدیکی با برخی فعالان ضد اتحادیه اروپا از جمله ” نایجل فراژ” رهبر سابق حزب استقلال بریتانیا – و رهبر کمپین خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت – دارد. فراژ در جریان رقابت‌های انتخاباتی اخیر ریاست جمهوری آمریکا حتی با سفر به آمریکا در چند گردهمایی انتخاباتی ترامپ سخنرانی کرد.

حضور “نایجل فراژ” در گردهمایی انتخاباتی ترامپ در شهر جکسون ایالت می سی سی پی آمریکا در ۲۴ اوت ۲۰۱۶/ عکس: گتی ایمجز

توصیه ترامپ به رییس جمهوری فرانسه برای خروج از اتحادیه اروپا