به گزارش ترجمان صبح به نقل از فارس، محمد اشجعی اظهار کرد: با توجه به تقویت و استقرار مرکز کم‌فشاری حرارتی و مرکز پرارتفاع جنب حاره‌ای در روی فلات ایران از روز شنبه، نهم تیرماه تا روز سه‌شنبه ۱۲ تیرماه هوای استان به طور محسوس حدود ۳ تا درجه سلسیوس افزایش دما خواهد داشت.

وی افزود: طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه دمای حداکثر بعضی شهرهای استان آذربایجان‌شرقی به حدود ۴۳ تا ۴۴ درجه سلسیوس پیش‌بینی می‌شود.

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی استان خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود برای مدیریت در مصرف بهینه آب و برق تمهیدات لازم اتخاذ شود.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته نیز این افزایش دما در استان آذربایجان‌شرقی وجود داشت و موضوع بی‌سابقه‌ای نیست، گفت: اداره‌کل هواشناسی استان هر هفته اطلاعیه جوی داده و در آن به صورت روزانه دمای پیش‌بینی شده هوا را اطلاع‌رسانی می‌کند.

اشجعی متذکر شد: پیرو اطلاعیه‌های منتشر شده در ۲۴ ساعت گذشته جلفا با ۴۱ درجه گرم‌ترین شهر و ورزقان با ۱۱ درجه بالای صفر خنک‌ترین شهر استان بود.

وی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته دمای شهر تبریز در گرم‌ترین زمان به ۳۸ و خنک‌ترین زمان ۲۲ درجه رسیده بود.

معاون اداره‌کل هواشناسی استان توضیح داد: دمای فعلی شهر تبریز ۳۱ درجه بالای صفر بوده که نسبت به دیروز در این ساعت با یک درجه افزایش دما روبه‌رو است.

وی اذعان داشت: در سال‌های گذشته دمای برخی شهرهای استان آذربایجان‌شرقی به ۴۵ درجه سلسیوس بالای صفر رسیده و سابقه دمای ۴۲ درجه برای تبریز نیز وجود داشته است.