به گزارش ترجمان صبح، یدالله آذرهوا روز پنجشنبه، با یادآوری اینکه آذربایجان شرقی ۲۷ تالاب فصلی و دائمی دارد و در زمان حاضر وضعیت این تالاب ها مساعد است افزود: نیاز آبی زیست محیطی تالاب ها و همچنین محل تخصیص هم بر اساس اطلس تالاب های استان مشخص شده است.

وی با اشاره به اینکه تالاب قوری گل و قره قشلاق از تالاب های دائمی استان هستند، گفت: تالاب قوری گل در بستان آباد با ۲۰۰ هکتار بزرگترین تالاب استان محسوب می شود که کانال انتقال آب آن با فرسودگی مواجه است.

آذر هوا اظهار داشت: از نظر تامین آب این تالاب مشکلی وجود ندارد ولی به دلیل فرسودگی کانال ۵۰ درصد آب در مسیر انتقال هدر می رود.

وی با اشاره به اینکه شرکت آب منطقه ای استان هزینه بازسازی این کانال را ۲۵۰ میلیارد ریال برآورد کرده است، خاطرنشان کرد: در زمان ۶ ماه و از ۱۵ آبان تا ۱۵ اردیبهشت باید آب مورد نیاز تالاب انتقال داده شود.

وی خاطرنشان کرد: تالاب قره‌قشلاق در شهرستان بناب و از حوزه آبریز دریاچه ارومیه با مساحت ۲۲ هزار و ۲۲۵ هکتار، دیگر تالاب بزرگ استان است.

تالاب قبادلو در شهرستان عجب شیر، تالاب آلمالی، تالاب قوشا گولی و تالاب زولبین گولی در شهرستان هشترود و تالاب خرمالو در شهرستان هریس از دیگر تالاب های مهم استان هستند.

ایرنا