به گزارش ترجمان صبح، رضا شریفی  در گفت‌وگویی اظهار کرد: بعد از مدت‌ها پیگیری و مذاکره، سرانجام پروژه‌های توسعه مس سونگون ورزقان شامل احداث و تجهیز کارخانه ذوب، پالایش و اسید سولفوریک، و کارخانجات جنبی با سرمایه‌گذاری، سرمایه گذاران خارجی امضاء و عملیاتی می‌شود.
وی با بیان اینکه این طرح با مشارکت سرمایه‌گذاران چینی انجام می‌شود؛ اظهارکرد: بیش از ۵۰ درصد مس دنیا در چین تولید می شود به همین جهت چینی‌ها در این صنعت صاحب تکنولوژی بوده و پیشرفت چشمگیری داشته‌اند و بر همین اساس در اجرای طرح‌های توسعه مس ورزقان از بروزترین تکنولوژی موجود که کمترین آلودگی زیست محیطی و بیشترین بهره‌وری را نیز دارد استفاده خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: سرمایه گذاران خارجی فقط بخش طراحی و تأمین تجهیزات اصلی این پروژه را عهده دار خواهند بود و نظارت بر اجرا و بهره‌برداری از طرح‌های یاد شده بر عهده شرکت‌های داخلی خواهد بود.
شریفی با بیان اینکه شرکت سرمایه گذاری فقط تجهیزات اصلی پروژه را از خارج وارد می کند، اظهارکرد: بخش عمده تجهیزات مصرفی در طرح‌های توسعه معدن مس سونگون ورزقان ساخت داخل خواهد بود.
وی با بیان اینکه طی ۳۶ ماه آینده عملیات تجهیز و راه اندازی طرح‌های توسعه مس در ورزقان به اتمام خواهد رسید، گفت: با اجرای این طرح‌ها، زنجیره تولید مس در این شهرستان کامل شده و آغازی خواهد بود بر شروع یک اشتغال زایی چشمگیر در منطقه که موجب توسعه و رونق اقتصادی در شهرستان ورزقان می شود.