ترجمان صبح/ زهرا حیدری آزاد: موضوع ازدواج جوانان در حال حاضر دغدغه اصلی والدین شده چراکه چند سالی است مشکلات اقتصادی و اجتماعی گوناگون مسیر این امر را سخت و دشوار کرده و پیمودن این مسیر ناهموار برای جوانان مشکل‌تر از گذشته است، به همین دلیل هم سن ازدواج در جامعه کنونی ما بالا رفته و صرف نظر از آسیب‌های اجتماعی که افزایش سن ازدواج را در پی دارد، تبعات جمعیتی این پدیده هم می‌تواند نگران‌کننده باشد.

تجرد هم برای پسران و هم برای دختران مشکل آفرین است، اما تجرد دختران به مراتب آسیب‌زایی بیشتری دارد چرا که آنان در ازدواج به یک تکیه‌گاه عاطفی دست پیدا خواهند کرد که نبود این تکیه‌گاه و علم کافی برای فردی زیستن می‌تواند آسیب‌های فراوانی در روحیه آنان ایجاد کند.

در همین راستا ترجمان صبح به بررسی علل گرایش جوانان به سمت و سوی تجرد پرداخته که در ادامه می آید…

 مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه اصلی ترین عامل تجرداست

امیر پسر جوانی که مشکلات اقتصادی را عامل اصلی مجرد ماندنش می داند، اظهار می کند: نبود کار، کمبود منابع مالی، عدم ثبات اقتصادی، سخت گیری برخی از خانواده ها در امر ازدواج  همه از دلایل گرایش جوانان به سمت و سوی تجرد است.

رویا دختری که نداشتن وضعیت مالی مناسب را دلیل اصلی  تجرد می داند، اضافه می کند: نداشتن شغل مناسب، کمبود منابع مالی، نبود مسکن، نبود پشتوانه مناسب از عمده ترین عوامل مجرد ماندن جوانان به شمار می رود که موجب اختلالات فراوان  در زندگی افراد می شود.

سید هادی اسحقی جامعه شناس تبریزی در این خصوص می گوید: به نظر اصلی ترین عامل گرایش جوانان به مجردی،عدم رغبت آنان به سوی ازدواج، فرهنگ تجمل گرایی و هزینه های گزاف، کمبود منابع و پشتوانه مالی و رکود اقتصادی است .

بی بندو باری در بین جوانان بیداد می کند

امیر بی بند و باری در بین جوانان را در راستای گرایش به تجرد یکی دیگر از علل ها دانسته و می گوید: بی بند و باری که موجب شده تا دختران و پسران نسبت به یکدیگر بی اعتماد شوند و تعهدی به هم نداشته باشند.

وی اذعان می کند: حساس شدن جوانان و روابط  بین آنان امروزه به حدی زیر ذره بین قرار گرفته شده  که انتخاب زوج برای زیستن کاهش یافته ، علاوه بر این خانواده ها نیز نقش مهمی در راستای ازدواج فرزندانش دارند که در عصر حاضر تمایل به مزدوج شدن فرزند را ضروری ندانسته  و آستین بالا نمی زنند به نوعی می توان گفت نقش و رنگ ازدواج های سنتی کمتر شده است.

این شخص ادامه می دهد: افزایش طلاق نیز موجب دلسردی جوانان شده چراکه آمارها نشان می دهند طلاق در بین جوانان پررنگ تر بوده، از سوی دیگر هزینه های سنگین بعد ازداوج نیز دلسردی و گرایش به سوی این امرازدواج را دوچندان کرده است.

وی یکی دیگر از عاملان اصلی تجرد را موضوعات جنسی دانسته و خاطر نشان می کند: مسائل جنسی و تجربه رابطه یکی دیگر از موضوعات ست که جوانان را نسبت به امر ازدواج دلسردتر کرده چراکه روابط عاطفی پیش از ازدواج به نوعی نان را ارضا می کند.

نیازهای جنسی از روابط نامشروع،  هنجارهای ازدواج  را زیرپا می‌گذارد

رویا  در رابطه با آسیب های تجرد عنوان می کند: نیازهای جنسی که از روابط نامشروع فراهم می شود بیشترین آسیب را به بانوان وارد می کند علاوه بر این بیماری های جسمی و روحی و اختلالات روانی در فرد ایجاد می کند که اثرات بدی را به دنبال دارد.

وی می گوید: خانواده ها شرایط سختی را برای جوانان در نظر می گیرند که مانع ازدواج آنان می شود، همچنین  در عصر حاضر اکثر جوانان ما دچار غرب زدگی افراطی شده اند و به سوی ازدواج های سفید پیش می روند که نتیجه واهی به دنبال دارد.

این شخص با بیان اینکه ازدواج یک مقوله ای است که باعث رفاه و آرامش بشر می شود، ادامه می دهد: ازدواج از زمان خلقت انسان وجود داشته ولی به مراتب در زمان کنونی به یک دغدغه تبدیل شده کمبود ها ی خانوادگی با در کنار هم قرار گرفتن زوجین فراهم می شود که متاسفانه در کشور ما با وجود شرایط اقتصادی نامناسب جوانان از تشکیل خانواده  و ازدواج دور ی می کنند.

ازدواج آسان یکی از راهکارهای موفق برای جلوگیری از تجرد است

اسحقی در خصوص ازدواج آسان می گوید: ترویج نظریه ازدواج آسان و عدم سخت گیری والدین نسخه ای برای درمان این درد است، اگر هزینه ها کاهش یابد و زوجین از ازدواج آسان حمایت کنند طبیعتا مشکلات کاسته و به راحتی می توانند از معضل تجرد رهایی پیدا کنند.

وی اظهار می کند: تامین نیاز های جنسی از سوی روابط  نامشروع عمده ترین علل گرایش جوانان به سوی تجرد است، جوانانی که به سمت مجرد ماندن گرایش پیدا می کنند طبیعتا راوبط نامشروعی را تجربه می کنند که از جمله آسیب های جدی در جامعه کنونی به شمار می رود.

این جامعه شناس تبریزی با بیان اینکه خیانت که امروزه در جامعه ما بیداد می کند یکی دیگر از موضوعاتی است که  مانع مزدوج شدن افراد می شود، ادامه می دهد: بانوان در فرهنگ ایرانی کسانی را که به اجبار خانواده با آنها وصلت نکرده اند را دوست ندارند و مجبور به یک ازدواج نا فرجام می شوند به نوعی ازدواج سنتی رفته رفته از رونق افتاده و ازدواج مدرن جایگزین آن می شود.

ازدواج سفید یا ازدواج بدون نکاح آسیب های روانشناختی عمیقی بر افراد وارد می کند

نازیلا قادری مشاور خانواده  و ازدواج یکی از آسیب های افزایش تجرد گرایی را افکار جدیدی که در بین جوانان به وجود آمده تشکیل ازدواج سفید دانسته و اظهار می کند: ازدواج  سفید بی هیچ قید و شرطی بیشتر به صورت پنهانی بوده  که این امر می تواند آسیب های روانشناختی عمیقی در افراد داشته باشد.

وی ادامه می دهد:در ایران گروهی می‌گویند مقصود از ازدواج سفید آن است که زوجین بدون عقد نکاح اقدام به ازدواج و تشکیل زندگی مشترک می‌کننداما منابع فارسی زبان آلمان زندگی مشترک بدون ازدواج یا ازدواج سفید را پیش‌زمینه‌ای برای بسیاری از ازدواج‌های رسمی مطرح می‌کنند، همچنین ازدواج‌های ادیان دیگر بدون عقد نکاح اسلامی است یا نکاح عرفی اسلامی بدون ثبت دولتی انجام می‌شود

وی در خصوص تجرد عنوان می کند:در دوران مدرن جامعه بنا به دلیل مختلفی با افزایش تجرد گرایی مواجه هستیم، با نگاهی به آمار سال های قبل و تحقیق  در این مورد نشان می دهد  که سن ازدواج نسبت به ۵۰ سال بالاتر رفته است.

قادری می گوید: انسان ها برای امرار معاش و تهیه هزینه های زندگی خود و خانواده خویش نیازبه شغل دارند و برای داشتن شغل مناسب  نیازمند تحصیلات عالیه و آکادمیک هستند که  دراین دوره طولانی جهت گذران دوره های تحصیلی با افزایش سن همراه است، لذا به تناسب افزایش سن خواسته ها و معیارها نیز بالاتر از سطح توقعات قرار می گیرد و افراد برای انتخاب شریک مناسب زندگی خویش دچار مشکل می شوند.

مشاوره خانواده در خصوص طلاق و آمار آن اظهار می کند: در جامعه ای که آمار طلاق قابل تامل است افراد مجرد با مشاهده چنین نتاجی  از ازدواج،  ترس از زندگی آینده داشته  و این امر خود  نیز میزان  رغبت به تجرد گرایی را افزایش می دهد.

قادری عنوان می کند: حدود  چند دهه قبل افراد مجرد ملزم به زندگی  در کنار خانواده پدری خود بوده اند اما اکنون  با پیشرفت و توسعه صنعتی و جامعه مدرن تکنیک مکانی صورت می گیرد و هنگام تجرد به صورت انفرادی زندگی می کنند، همپنین با افزایش این حالت افراد حس امنیت عاطفی زندگی خانوادگی را از دست داده و باعث می شود جامعه به سوی فرد گرایی سوق یابد.

مشاوره خانواده و ازدواج یکی دیگر از آسیب های تجرد را روابط فراخانوادگی  دانسته و توضیح می دهد: تمایلات جنسی برای هر فردی ناگریز بوده که در صورت تامین مثبت آن می توان به زندگی زوجی اشاره کرد ولی با کاهش آمار ازدواج و زندگی های انفرادی این تمایلات به شکل ناخواسته  در جامعه رفع می شود

***

شاید نتوان راهکار مشخصی را برای تجرد و آسیب های آن ارائه داد یا ازنهاد و مسئول خاصی انتظار داشت که فکری برای متأهل شدن دختران و پسران بکنند. اما  شاید بهتر باشد دولت در بسته حمایتی از جوانان ، برای ازدواج آسان جوانان برنامه ریزی کرده  و برای جوانانی که گفته می شود  در دوره تجرد قطعی قرار دارند، آموزش و ترویج اخلاقیات و حمایت از نظر وضعیت مالی، بیمه، مسکن و…لحاظ کند.