از خسرو شکیبایی تا هنگامه قاضیانی و فاطمه معتمدآریا | رکورد دست حامد بهداد است

به گزارش ترجمان صبح، تجربه نقش‌های مختلف یا به قولی قرار گرفتن در قالب شخصیت‌های متفاوت یکی از جذاب‌ترین بخش‌های بازیگری است که بازیگران زیادی هم از آن به عنوان نکته‌ای مثبت در تجربیات یاد می‌کنند. تجربه بازی در نقش پزشک نیز یکی از مواردی است که در سینما و تلویزیون به وفور توسط بازیگران زیادی اتفاق افتاده و البته در مواردی صدای اعتراض برخی از پزشکان واقعی را هم درآورده است.

در سینمای ایران بازیگرانی زیادی نقش پزشک را مقابل دوربین برده‌اند اما تعداد آثاری که مستقیم به یک موضوع پزشکی یا پزشکان پرداخته به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسد.

به مناسبت اول شهریور ماه که در تقویم به عنوان روز پزشک نامگذاری شده است در گزارشی بازیگرانی که در فیلم‌های سینمایی لباس سفید پزشکان را بر تن کردند مرور کردیم، چهره‌هایی که شاید بیش از سایرین دیده شدند و در خاطر مخاطبان ماندند.

امین تارخ، از بوعلی سینا تا مادر
شاید امین تارخ را بتوان یکی از اولین بازیگرانی دانست که بعد از انقلاب نقش پزشک را بازی کرده. او در مجموعه تلویزیونی «بوعلی سینا» به کارگردانی کیهان رهگذر برای اولین بار بازی در نقش یک پزشک را تجربه کرد و پس از آن نیز بار دیگر در سریال «اغما» ساخته سیروس مقدم هم این نقش را تجربه کرد.

امین تارخ در فیلم سینمایی «مادر» هم نقش یک پزشک را بازی کرد و پای این شغل را به پرده سینما هم کشاند. تارخ بازیگر توانمندی است و در نقش‌های مختلفی که بازی کرده خوش درخشیده، ناگفته نماند گریم‌های این بازیگر نیز در این فیلم‌هایی که بازی کرده به باورپذیری نقش‌هایش کمک زیادی کرده است.

 

حامد بهداد و نیکی کریمی در زندگی جای دیگری است

حامد بهداد، بازیگر رکورددار
یکی از بازیگرانی که دفعات بیشتری بازی در نقش پزشک را در فیلم‌های مختلف تجربه کرده است، حامد بهداد است. «زندگی جای دیگری است» ساخته منوچهر هادی، «فرزند چهارم» به کارگردانی وحید موسائیان، «چه خوبه که برگشتی» فیلم داریوش مهرجویی و «بی‌تابی بیتا» به کارگردانی مهرداد فرید فیلم‌هایی است که حامد بهداد در آنها نقش پزشک بازی کرده است. بهداد نقش‌های مختلفی را بازی کرده و خیلی‌ها تیپ‌هایی که او بازی کرده را بعضا شبیه به هم می‌دانند ولی در این چهار فیلم او شخصیت چهار پزشک را مقابل دوربین برده که با سایر نقش‌هایش تمایز دارد.

خسرو شکیبایی، مثل همیشه درخشان
خسرو شکیبایی که خاطره بازی‌های ماندگارش در ذهن‌ها مانده در فیلم سینمایی «سرزمین خورشید» ایفاگر نقش یک پزشک بود، شکیبایی مثل همیشه از ایفای این نقش هم به خوبی درآمد.

مسعود رایگان در خیلی دور خیلی نزدیک

مسعود رایگان، پزشک پرکار
در فیلم «خیلی دور خیلی نزدیک» هم مخاطبان یکی از بازیگرانی را به خاطر دارند که نقش یک پزشک را بازی کرده است، مسعود رایگان در این فیلم نقش پزشکی را دارد که آنقدر در مسائل کاری‌اش درگیر شده که از زندگی و پسر بیمارش غافل می‌شود و در ادامه شاهد تلاش او جهت رسیدن به فرزندش هستیم. در این فیلم الهام حمیدی هم نقش یک پزشک را بازی کرد که با لحجه مشهدی حرف می‌زد.

حمید فرخ نژاد و هنگامه قاضیانی

حمید فرخ‌نژاد و هنگامه قاضیانی، در فیلمی درباره پزشکان
یکی از معدود فیلم‌های سینمایی که به زندگی پزشکان پرداخته و داستان زندگی‌ آن‌ها را دستمایه قرار داده «روزهای زندگی» به کارگردانی پرویز شیخ‌طادی است که حمید فرخ‌نژاد و هنگامه قاضیانی ایفاگر نقش یک زوج پزشک هستند که با حضور در بیمارستان صحرایی تا آخرین لحظه به مداوای مجروحان می‌پردازند.

علی مصفا در آسمان محبوب

علی مصفا، پزشک آرام
علی مصفا در فیلم «آسمان محبوب» به کارگردانی داریوش مهرجویی علی مصفا نقش پزشک جوانی به نام شایان را بازی کرده که دچار بیماری لاعلاجی شده و به دنبال راه معالجه خود است. مصفا در فیلم «تابستان داغ» هم همین شخصیت را جلوی دوربین برده. مصفا در این دو نقش هم مثل بیشتر شخصیت‌هایی که بازی کرده آرام و موقر ظاهر شده . مینا ساداتی هم در همین فیلم که ابراهیم ایرج‌زاد آن را ساخته و در نقش مقابل مصفا (همسر او) به عنوان یک پزشک بازی کرده است.

مانی حقیقی در ورود آقایان ممنوع

مانی حقیقی، پزشک شوخ طبع
مانی حقیقی در فیلم سینمایی «ورود آقایان ممنوع» به کارگردانی رامبد جوان نقش یک پزشک شوخ طبع را بازی کرد، پزشک زنان و زایمانی که مثل همیشه شوخ طبعانه ظاهر می‌شد و لحظه‌های شیرینی را برای مخاطب رقم می‌زد.

زنان پزشک
کتایون ریاحی در «دعوت» و فاطمه معتمدآریا در «تقاطع» هم از زنان بازیگری بودند که نقش پزشک را بازی کردند.

 

منبع: خبرگزاری خبرآنلاین