اجتماعی » رسانه » علم و فن‌آوری » فرهنگ و هنر » گزارش‌ » گفتگو
کد خبر : 114424
سه شنبه - 15 تیر 1400 - 11:55
گزارش ترجمان صبح از دغدغه‌های این روزهای کاربران فضای مجازی؛

خطر در کمین کاربران اینستاگرام/ حریم خصوصی یا حریم عمومی؟!

حتما شنیده‌اید که حتی مدیران و مقامات ارشد بزرگترین شرکت‌های فعال در حوزه‌ی اینترنت هم اسیر دام‌های هکران شده‌اند و بعضی از اکانت‌ها و حساب‌های کاربری آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی هک شده است. ولی جالب است بدانید که در اکثر این موارد، بی‌احتیاطی از جانب خودِ این افراد بوده و خودشان دو دستی، اکانت خودشان را تقدیم هکران کرده‌اند!

خطر در کمین کاربران اینستاگرام/ حریم خصوصی یا حریم عمومی؟!

ترجمان صبح/ سمیه گل محمدی:  از آنجایی که کاربران زیادی در اینستاگرام فعالیت می‌کنند و روزانه هزاران عکس و فیلم توسط اکانت‌های شخصی و عمومی در این شبکه اجتماعی پرقدرت آپلود می‌شود، امنیت اینستاگرام به یک فاکتور مهم و اساسی تبدیل شده که هر کاربری باید آن را مد نظر قرار دهد.

با افزایش تعداد دنبال کننده ها یک صفحه اینستاگرامی افرادی سود جو برای بالا بردن فالور صفحات خود در راستای تامین منبع درآمد به طور نفوذی صفحات را هک کرده تا برای خود کسب سود کنند، علاوه بر این ممکن است هدف نفوذ گران تهدیدی برای بازی با شخصیت صاحبان این اکانت ها باشد  و آنها را قربانی بازیهای مجازی خود بکنند.

این در حالی است که عده ی کثیری از کاربران این صفحات اطلاعات لازم و کافی را نداشته و با استفاده از برنامه های غیررسمی پسوردشان را در اختیار آنها قرار می دهند،  بی آنکه بدانند احتمال حمله نفوذ گران به صفحاتشان حتمی است.

صفحات اینستاگرامی که بیش از هزاران دنبال کننده دارد، امنیتش در برابر برنامه های رسمی چون تلگرام کمتر بوده و از زمانی که فیس بوک عهده دار تامین امنیت اینستاگرام شده با تلاش های پی در پی همچنان نتوانسته امنیت لازم را در این خصوص برقرار کند

از سوی دیگر عدم آشنایی مردم با ساز و کارهای امنیتی و استفاده از اپلیکیشن های غیررسمی و نصب آنها بر روی سیستمشان منجر به دسترسی آسان هکرها به اطلاعاتشان می شود؛ از این رو امنیت معضلی مهم برای کاربران صفحات مجازی به شمار می رود و افراد فعال در این صفحات، حداقل باید با یک فرد مسلط به نرام افزار های پیشرفته در این راستا تبادل اطلاعات داشته باشند.

 

ترجمان صبح در خصوص توجه مردم به این موضوع مهم گزارشی ترتیب داده که در ادامه می خوانید…

 

حمله نفوذگران به صفحه ی اینستاگرام با تهدید همراه بود

مهیا بانویی که اخیر مورد حمله هکرها به صفحه اینستاگرامش قرار گرفته، می گوید: صفحه ی اینستاگرام من بالای ۲۰۰ کا دنبال کننده دارد که تقریبا تمام عقاید و زندگی روزه مره‌ام را در آن منتشر می کنم،  علاوه بر آن منبع درآمدی هم برایم به شمار می رود، اخیرا پیشنهادهایی از سوی برخی شرکت های اروپایی در زمینه تبلیغ شده که کمک مالی برای تامین بخشی از هزینه زندگی ام است.

وی در خصوص هک صفحه ی اینستاگرامی‌اش توضیح می دهد: دو هفته ای می شود که از این موضوع می گذرد ولی همچنان زندگی ام با ترس و سختی می گذرد؛ این اتفاق  دو هفته پیش تقریبا از ساعت۸ عصر شروع شده و من متوجه شدم که نمی توانم به صفحه اینستا گرام خود دسترسی پیدا کنم.

مهیا ادامه می دهد: اولین کار نفوذگران حمله به ایمیلم بوده که از این طریق توانسته اند پسورد اینستاگرامم را هک کنند، علت دسترسی آسان هم گویی آسان بون رمز ایمیلم بوده که موجب از دسترس خارج شدن پیجم شده و تمامی اطلاعات شخصی بنده را کشف کرده اند.

این قربانی هکر های اینستاگرامی ابراز می کند: در ساعات اولیه هک نفوذ گر به تبلیغ پیج های نامربوط و پست های نامشروع  پرداخته بود که شاید خطرات فراوان برای من به دنبال داشت، حتی از چت های خصوصی اسکریت شات گرفته و از این طریق تهدیدم می کرد.

مهیا می گوید: پس از تلاش ۱۲ ساعت توانستم پیج را از دسترس نفوذ گر خارج کرده و رمز تمامی صفحاتم را تغییر دهم ولی همچنان این حملات  ادامه داشته و هکر می خواهد با به دست آوردن اطلاعات شخصی ام تهدید هایش را دوبرابر کند اما من سخت مقابل این موضوع ایستادم و نمی گذارم کسی موجب ناآرامی ذهن و زندگی ام شود.

 

هم چنان از ساخت حساب های فیک هکر ها ترس و واهمه دارم

سما دختری که شش ماه پیش متوجه ایجاد اکانت فیک به اسم خودش شده، نیز می گوید: با به دست آوردن اطلاعات شخصی و عکس های خانوادگی قربانی هکر ها شدم؛ سه اکانت فیک به نام من در اینستاگرام باز شد که از عکس های شخصی و اطلاعات خانوادگی ام در این صفحات استفاده شده بود، در این صفحات قصد نفوذگران تخریب من بود که تهمت هایی را به دنبال داشت و این موضوع موجب تضعیف روحیه ام شد.

او اضافه می کند: توصیه ام به تمامی دنبال کنندگان اینستاگرام این است که همه کاربران امنیت پیجشان را بالا برده  و هیچ گونه اعتمادی به دوست و آشنا نکند، تا افراد ناباب نتوانند آنها راتهدید کرده و موجب ناراحتی آنها نشوند.

سما تشریح می کند: براساس این پیج هایی که باز شده بود، اکنون  فوبیا و ترس از فضای مجازی دارم  و ترس و واهمه در جانم ریخته؛ به نظرم تمامی کاربران از ورود افراد غیر شخصی به پیجشان جلوگیری کنند و حداقل امکان از عکس های شخصی خود استفاده نکند چراکه برخی افراد بیمار  از آنها اخاذی کرده و مردم را تهدید  می کنند.

 

کاربران اینستاگرام حدالامکان از پسوردهای ده رقمی ترکیبی استفاده کنند

میلاد امیروفا کارشناس فناوری اطلاعات در خصوص برنامه اینستاگرام و هک آن می گوید: اینستاگرام  در مقایسه با تلگرام  از امنیت کم تری برخوردار است، برای اینکه بتوانیم امنیت این صفحه را دو چندان کنیم تا مورد حمله هکرها قرار نگیرد لازم است حتما از پسوردهای ده رقمی استفاده کنیم؛ رمزهایی که ترکیب حروف و عدد باشند.

وی ادامه می دهد: هرچقدر رمز ساده وآسان تر باشد هک به راحتی انجام می شود ولی شکستن کاراکتر امنیتی ده رقمی بسیار سخت بوده و نفوذ گر نمی تواند به پیج دسترسی پیدا کند.

کارشناس فناوری اطلاعات در خصوص امنیتی کردن صفحات توضیح می دهد: حال پس از مدت ها برای تامین امنیت کاربران پسورد دو مرحله ای  راه اندازی شده و به نوعی کمک بسیار زیادی برای مخاطبان می کند تا در صورت هک اطلاعاتی را از این طریق به دست آورند.

امیروفا تشریح می کند:یکی از ایرادات اساسی اینستاگرام  عدم نمایش ورود و خروج کاربر است که در صورت هک نمی توان متوجه این حادثه شد ولی با تغییر پی در پی رمز در گزینه پسورد دو مرحله ای می توان از این موضوع جلوگیری کرد تا نفوذ گر دسترسی آسان به صفحات نداشته باشد.

وی با بیان اینکه نفوذ به ایمیل نیز با روش های  مختلفی می توان جلوگیری شود، ابراز می کند: حملهss7 حملات جدیدی که بدون اطلاع اشخاص دسترسی به تمامی اطلاعاتش مهیا می شود و هکرها توسط این برنامه رمز اینستاگرام را می تونند به راحتی به دست آورند.

امیروفا توضیح می دهد: همچنین اپلیکیشن googel authenticator یکی از برنامه های معتبری که  در صورت هک هشدارهایی را به اشخاص می دهد برخلاف برنامه قبلی که اکثر هکرها با این برنامه دسترسی آسان به تمامی اطلاعات مردم را دارند این برنامه امنیتی را برایمان تعریف می کند از هر ۳۰ ثانیه یک بار کدهایی را ارسال می کند که از حملات در امان بمانیم.

کارشنای فناوری اطلاعات با بیان اینکه ایمیل هایی که برای ایستاگرام استفاده می شود، حداقل امکان غیررسمی باشد؛ اضافه می کند: هک ایمیل شخصی به راحتی صورت می گیرد و نفوذگران از این طریق می توانند صفحه را از دسترس خارج کنند.

وی می گوید: اپلیکیشن های مختلفی که از اینترنت و بازار دانلود می شود اکثرا در بینشان کدهای مخربی انگاشته شده که می تواند به تمامی اطلاعات کاربران دسترسی پیدا کرده و در اختیار نفوذگران قرار گیرد، علاوه بر این استفاده از نرم افزارهای غیررسمی چون تلگرام های رنگی، موبوگرام، اینستا فالور و … نیز از عوامل دسترسی اسان به اطلاعات است که توصیه می شود کاربران پسوردشان را همواره تغییر دهند.

امیروفا با بیان اینکه Playstore امن ترین برنامه برای دانلود اپلیکیشن هاست، اضافه می کند: اطلاعات خود را به راحتی در اختیار همگان قرار ندهیم.

وی با بیان اینکه فالو گیرها و آنفالویاب ها بزرگترین خطرات برای امنیت کاربران اینستاگرامی به شمار می رود، خاطر نشان می کند: در اینستاگرام بر خلاف سایر شبکه های اجتماعی گزینه‌های امنیتی و حریم شخصی زیادی وجود ندارد، و این خود ما هستیم که باید بیشتر احتیاط کنیم.

***

افراد خلاف کار اینترنتی و یا سارقین واقعی اطلاعات زیادی از ما را از طریق شبکه های اجتماعی، عکس‌ها، ویدئو‌ها و متن‌هایی که منتشر می‌کنیم بدست می‌آورند، پس محتاط باشیم.