استان های شمالغرب » فرهنگ و هنر » کشوری
کد خبر : 132138
چهارشنبه - ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۰
مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی:

به شکل‌گیری مکتب‌های جدید هنری در تبریز امیدواریم

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌‌شرقی گفت: ما به جایگاه تمدنی خود افتخار می‌کنیم اما درجا نمی‌زنیم و با وجود این ذهن‌های خلاق و آفرینشگر به شکل‌گیری مکتب‌های جدید هنری در تبریز امیدواریم .

به شکل‌گیری مکتب‌های جدید هنری در تبریز امیدواریم

به گزارش ترجمان صبح، محمد محمدپور شامگاه چهارشنبه در آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی نگارگری در تبریز عنوان کرد: امروز ما رسالتی بزرگ در ارتباط با شناخت و معرفی تاریخ درخشان این مرز و بوم و نقشی که آذربایجان در تمدن ایران و جهان داشته‌ است، داریم؛ چراکه  اکنون نیز تبریز با تکیه بر همان میراث فرهنگی و هنریِ غنی، و داشته‌ها‌ی دیروز و بزرگان و فرهیختگان و اندیشه‌ورزان و هنروران امروز  بر استمرار و تدوام این هنر عزیز و ارجمند تاکید دارد و سعی ما نیز بر این است تا  این هنر را از انحصار نخبگان درآورده و عمومی‌سازی نموده و به نسل جوان معرفی نماییم.

وی با بیان اینکه امروز با توجه به افزایش علاقه‌مندان به فراگیری، شاهد پیشرفت بسیار خوبی در حوزه‌ِ  نگارگری هستیم، ادامه داد: برگزاری این جشنواره باعث شده تا هنرمندان شایسته و چهره‌های جوان و بسیار مستعد هنری معرفی شوند که این امر خود نویدبخش این واقعیت است که این هنر می‌تواند جایگاه واقعی خود را پیدا کند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت:  تبریز  مهد هنر و تمدن و فرهنگ به شمار می رود که اینک به اوج شکوفایی خود رسیده است، هنر نگارگری نیز در بسیاری از حوزه‌ها تاثیر گذاشته و به نوعی بخشی از زندگی مردم بوده چنانکه در گذشته در معماری اسلامی نقش بسزایی را در ماندگاری معماری داشته است.

وی گفت:  نقش مکتب تبریز در گسترش و تعمیق این هنر بسیار مشهود است و وقتی سخن از مکتب تبریز می شود، شاید اولین چیزی که به اذهان خطور کند مکتب نگارگری باشد.

محمدپور ابراز کرد: نخستین جشنواره نگارگری تبریز تاکیدی بر عظمت مکاتب هنری تبریز و تاثیرگذاری این شهر زرخیز در تاریخ و فرهنگ ایران اسلامی است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با بیان اینکه تاریخ چندصد ساله‌ی ما که دو کتب عظیم در حوزه‌ِ هنر نگارگری را تجربه کرده است در آثار بی‌نظیر هنرمندان ما خود را نشان می‌دهد، افزود: با تاملی در آثار ارائه شده در این جشنواره می‌توان ردپایی از تاریخ چند صدساله‌ی این هنر را مشاهده کرد.

وی اضافه کرد: ما به گذشته‌ِ مشعشع و جایگاه تمدنی خود افتخار می‌کنیم اما درجا نمی‌زنیم و با وجود این ذهن‌های خلاق و آفرینشگر به شکل‌گیری مکتب‌های جدید در تبریز امیدواریم .

گفتنی است در آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی نگارگری در تبریزاز نفرات برتر تجلیل شد.