اجتماعی » اخبار برگزیده » استان های شمالغرب » اقتصادی » پیشخوان اخبار » تیتر نخست » سیاسی » کشوری
کد خبر : 197417
دوشنبه - ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۷

اقدامات اداره کل اطلاعات آذربایجان شرقی علیه مفاسد اقتصاد/ میلیاردها تومان به بیت المال بازگشت

مدیرکل اطلاعات آذربایجان‌شرقی با اشاره به رصد و پیگیری جدی مفاسد کلان اقتصادی در استان از دستگیری ده ها فرد متخلف و بازگشت میلیارد ها تومان حقوق تضییع شده بیت المال خبر داد.

اقدامات اداره کل اطلاعات آذربایجان شرقی علیه مفاسد اقتصاد/ میلیاردها تومان به بیت المال بازگشت

به گزارش ترجمان صبح، این مقام ارشد امنیتی در آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به تشکیل کمیته پایش و اقدام در این تشکیلات و اقدامات اداره کل اطلاعات آذربایجان شرقی اظهار داشت: علاوه بر این اقدامات نرم در راستای پیشگیری از تخلفات و رفع موانع تولید و صادرات، در سال ۹۹ در خصوص تعداد ۱۵ پرونده کلان اقتصادی برخورد سخت انجام شده که طی آن ۶۲ هزار و ۳۵۹ میلیارد ریال تخلف کلان اقتصادی کشف و در این رابطه ۵۴ نفر دستگیر و ۶۴ نفر احضار و ۸۴ نفر دعوت شده اند.

وی با اشاره به بازداشت برخی صرافان متخلف ارزی در تبریز ، از کشف حدود ۵ هزار میلیارد ریال تخلف در آخرین برخورد انجام شده در این حوزه خبر داد.

مدیرکل اطلاعات آذربایجان‌شرقی همچنین با اشاره به کشف یکی از بزرگترین باندهای سازمان یافته کلاهبرداری و جعل چک بلامحل در تبریز گفت: اعضای ۱۹ نفره این باند که نسبت به صدور ۵۰ هزار قطعه چک بلامحل به ارزش ۱۸ هزار میلیارد ریال اقدام کرده بودند، دستگیر شده اند.

وی از پایش مسیر هزینه کرد ارزهای دولتی برای خرید مواد اولیه خبر داد و تصریح کرد: به عنوان مثال ۹ شرکت فولاد در خصوص تأمین مواد اولیه ۱۷۶ میلیارد تومان انحراف داشته اند.
این مقام ارشد امنیتی در آذربایجان شرقی با اشاره به کشف ۹ هزار دستگاه ماینر طی سال گذشته گفت: این موضوع ضمن ایجاد بحران کمبود برق، روزانه ۲۵۰ میلیون تومان به بیت المال خسارت وارد می کرد که با همکاری و هماهنگی دستگاه های ذیربط، استانداری و ناجا انجام شد.

وی به دیگر اقدامات اداره کل اطلاعات آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت:  همچنین موضوع زمین خواری را یکی از حوزه های مورد توجه تشکیلات امنیتی است در سال گذشته فقط در یک پرونده ۴۱ هکتار از اراضی شهرک خاوران به ارزش ۷ هزار میلیارد تومان به مالکیت دولتی بازگشته است.

مدیرکل اطلاعات آذربایجان شرقی در ادامه اظهار داشت: با کشف و دستگیری یک باند سوء استفاده کننده از وام های ازدواج در شبکه بانکی تعداد ۴۲۸ پرونده به ارزش ۱۰ میلیارد تومان کشف شده است.

این مقام ارشد امنیتی در آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: از سال ۹۸ با تشکیل کمیته پایش ویژه برای رفع موانع تولید، نسبت به حل مشکلاتی مانند تامین مواد اولیه، تامین نقدینگی و حتی فروش و صادرات واحدهای تولیدی اقدامات مهمی صورت گرفته، به طوری که این استان با کمترین میزان بحران در واحدهای اقتصادی مواجه شد.

به گفته وی، حل مشکل صادرات پتروشیمی از گمرک، حل مشکلات ایران خودرو و ماشین سازی و نیز ورود به موضوع تامین آب شرب تبریز از جمله مواردی بود که با ورود به موقع تشکیلات امنیتی، رفع گردید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد:  از دیگر اقدامات اداره کل اطلاعات آذربایجان‌شرقی ورود جدی به مشکلات معادن آذربایجان شرقی است تا از حیف و میل بیت المال و حتی مشکلات زیست محیطی جلوگیری نماید.

به گفته وی، ب مهمترین معادن استان از جمله مس سونگون و طلای اندریان به صورت همه جانبه مورد پایش قرار گرفته است .این مقام ارشد امنیتی در آذربایجان شرقی با بیان اینکه در معدن طلای اندریان نه تنها حیف و میل بلکه چپاول صورت می گرفت اظهار داشت: ضمن شناسایی و دستگیری سردسته های باندهای قاچاق در این حوزه، راهکارهای لازم برای رفع مشکلات کنونی ارائه شده و منتظر تصمیم نهایی مسئولان ذیربط هستیم.

وی با توجه به فرار مالیاتی برخی واحدهای کلان اقتصادی خاطرنشان کرد: طی دو سال گذشته مجموعا ۲۴۶ میلیارد تومان فرار مالیاتی کشف و توسط اداره کل اطلاعات استان وصول شده است.

وی همچنین با اشاره به اقدامات اداره کل اطلاعات برای جلوگیری از بروز بحران در حوزه کرونا گفت: طی یکسال گذشته، طی مجموع اقدامات صورت گرفته ضمن جلوگیری از کمبود الکل، مواد اولیه تولید محلولهای ضدعفونی، ماسک، امکانات پزشکی و دارو، در مواقع ضروری برای رفع کمبود تجهیزات درمانی نیز اقدام نمودیم.

این مقام ارشد امنیتی با اشاره به اینکه در سال کرونا با اقدامات گسترده مانع از بروز مشکلات اقتصادی، ورشکستگی و تعدیل نیروی بسیاری از واحدهای اقتصادی شدیم تصریح کرد: از سال گذشته به بحث واگذاری شرکت های دولتی ورود کرده و اهلیت خریداران توسط اداره کل اطلاعات استعلام می شود.

بیشتر بخوانید:

ضربه کاری اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات به ۴ تروریست اجاره ای/ تصاویر