بین الملل » پیشخوان اخبار » سیاسی
کد خبر : 197794
جمعه - ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۹

بیانیه هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام درباره نشست هجدهم

هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام طی بیانیه‌ای اعلام کرد اعضا تبادل نظرهای سازنده و نتیجه محور را در هجدهمین نشست این کمیسیون مد نظر قرار دادند و قرار است طی هفته آتی در وین مجددا تشکیل جلسه دهد.

بیانیه هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام درباره نشست هجدهم

به گزارش ترجمان صبح، هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام طی بیانیه‌ای درباره هجدهمین نشست این کمیسیون اعلام کرد:‌ «اعضا بحث‌هایی که در سطوح مختلف کمیسیون مشترک در خصوص بازگشت احتمالی آمریکا به برجام صورت گرفته را مورد ارزیابی قرار داده و سازوکارها جهت تضمین بازگشت به برجام و اجرای موثر آن را به بحث گذاشتند. دو گروه کارشناسی رفع تحریم و اجرای ترتیبات هسته ای اقدامات خود را به اطلاع کمیسیون مشترک رسانده و اعضا تبادل نظرهای سازنده و نتیجه محور را مد نظر قرار دادند.»

در این بیاینه آمده است: هماهنگ کننده به تماس‌های جداگانه خود با همه اعضای برجام و با ایالات متحده ادامه خواهد داد.

بر اساس این بیانیه، کمیسیون مشترک گروه های کارشناسی را موظف نمود تا اقدامات خود را ادامه دهند؛ و توافق کرد تا طی هفته آتی در وین مجددا تشکیل جلسه دهد.

براساس گزارش تسنیم، نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیئت دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و کشورهای ۱+۴ -شامل روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان و با حضور معاون دبیرکل سرویس اقدامات خارجی اتحادیه‌ی اروپا به‌ عنوان هماهنگ‌کننده‌ی این نشست- از روز سه‌شنبه در وین آغاز شد. در گفت‌وگوهای این نشست، شروط ایران برای بازگشت طرفین به تعهدات خود در برجام پس از لغو عملی همه‌ی تحریم‌ها از سوی آمریکا و راستی‌آزمایی طرف ایرانی، بررسی می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران که پس از نقض تعهدات برجامی از سوی سه کشور اروپایی و خروج آمریکا از برجام، مطابق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام اقدام به کاهش تعهدات خود کرده بود، در این گفت‌وگوها تأکید دارد تا لغو عملی همه‌ی تحریم‌ها و انجام راستی‌آزمایی، به تعهدات سابق بازنخواهد گشت.

بیشتر بخوانید؛
غریب آبادی: تنها گزینه روی میز ایران، لغو عملی همه تحریم‌ها و راستی آزمایی است