اخبار برگزیده » استان های شمالغرب » پیشخوان اخبار » دین و اندیشه
کد خبر : 198062
سه شنبه - ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸

رمضان امسال به احتمال زیاد ۲۹ روزه خواهد بود

مسئول ستاد استهلال آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه چهارشنبه ۲۵ فروردین اولین روز ماه مبارک رمضان خواهد بود، گفت: محاسباتمان اینطور نشان می‌دهد که به احتمال زیاد ماه رمضان ۲۹ روزه خواهد بود.

رمضان امسال به احتمال زیاد ۲۹ روزه خواهد بود

به گزارش ترجمان صبح، حجت الاسلام سیدجلال شربیانی در خصوص آخرین وضعیت رویت هلال ماه مبارک رمضان اظهار کرد: بنا بر محاسباتی که انجام شد و با توجه به اینکه امکان رویت هلال ماه رمضان در شامگاه ۲۹ شعبان المعظم قریب به محال بود، لذا امروز سه شنبه ۳۰ شعبان المعظم است و فردا چهارشنبه اولین روز ماه مبارک رمضان خواهد بود.

مسئول ستاد استهلال آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: محاسباتمان اینطور نشان می‌دهد که به احتمال زیاد ماه رمضان ۲۹ روزه خواهد بود البته این ماه، ماه سخت و پیچیده ای است و باید گروه های رصدگر در سطح کشور قوی تر عمل کرده و اهتمام بیشتری در این خصوص به خرج دهند./ ایسنا

*

رمضان نهمین ماه در تقویم اسلامی ماه رمضان است. ماهی که مسلمانان سراسر جهان آن را ماه روزه داری در اصطلاحِ صوم، نماز، مراقبه و حضور در جمع مومنان می‌دانند.

مسلمانان معتقدند قرآن در این ماه بر پیامبر اسلام نازل شده‌است. در قرآن، مستقیماً به کسانی که ایمان آورده‌اند دستور داده شده که در این ماه روزه بگیرند. هر سال ماه رمضان از رویت هلال ماه آغاز و تا رویت هلال ماه دیگر به مدت بیست و نه تا سی روز ادامه دارد.

روزه گرفتن از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب برای کلیه بزرگسالان مسلمان که بیمار، مسافر، سالخورده نیستند واجب است.

به وعده غذایی که پیش از روزه در هنگام سحر میخورند سحری و به وعده‌ای که در هنگام غروب آفتاب روزه خود را با آن می‌گشایند؛ اِفطار گفته می‌شود.

در طول زمان روزه داری، مسلمانان غیر از خوردن و آشامیدن، از سیگار و قلیان کشیدن، و انجام گناه نیز نهی شده و در عوض به نماز و قرآن خواندن و دعا کردن توصیه شده‌اند.

عید سعید فطر (به عربی عید الفطر)، که پایان ماه رمضان و آغاز شوال، ماه قمری بعدی است، پس از رویت هلال ماه یا بعد از اتمام سی روز روزه در صورت عدم مشاهده ماه اعلام می‌شود.