اخبار برگزیده » استان های شمالغرب » پیشخوان اخبار » توپ و تور » گفتگو » ورزش
کد خبر : 199041
یکشنبه - ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۹

بناکار: شورای شهر زحمات چندین ساله برخی را هدر داد/ هیچ سازمان یا ارگانی از والیبال حمایت نکرد

سرمربی سابق تیم والیبال شهرداری تبریز معتقد است که اعضای شورای شهر زحمات چندین ساله مربیان و ورزشکاران را به هدر دادند.

بناکار: شورای شهر زحمات چندین ساله برخی را هدر داد/ هیچ سازمان یا ارگانی از والیبال حمایت نکرد

به گزارش ترجمان صبح، انحلال باشگاه شهرداری تبریز ضربه بسیار سنگینی برای ورزش آذربایجان و تبریز بود. باشگاهی که عملکرد بسیار قابل قبولی در تیمداری رشته‌هایی همچون والیبال، بسکتبال، دوچرخه‌سواری، شیرجه، شطرنج و… داشت و انحلال این باشگاه اتفاقی بسیار تعجب‌برانگیز بود.

عادل بناکار سرمربی سابق تیم والیبال شهرداری تبریز در گفت‌وگو با ترجمان صبح، در خصوص مجموع هزینه‌های تیمداری والیبال شهرداری تبریز در لیگ برتر گفت: اگر اشتباه نکنم در آخرین فصل حضور شهرداری در لیگ برتر والیبال، مجموع هزینه‌های تیم حدود ۴ میلیارد تومان بود که حدود ۲۰ درصد از مطالبات بازیکنان هم پرداخت نشد.

وی ادامه داد: ما در فصل آخر عملکرد بسیار خوبی داشتیم و تیم‌هایی که در زمان ما توانستند کسب مقام کنند، بیش از ۸ میلیارد تومان هزینه کرده بودند. اما تیم ما باتوجه به بضاعتی که داشت، بسیار عالی عمل کرد.

ایجاد نشاط اجتماعی از وظایف شهرداری است

پیشکسوت والیبال تبریز مطرح کرد: یکی از وظایف اصلی شهرداری ایجاد نشاط اجتماعی در جامعه علی‌الخصوص بین جوانان است.

بناکار عنوان داشت: تیم‌های والیبال، بسکتبال و دیگر تیم‌های حرفه‌ای شهرداری باعث ایجاد یک نشاط اجتماعی بسیار خوبی در جامعه شده بودند. حضور مردم و همشهریان در دیدارهای خانگی والیبال و بسکتبال گویای این موضوع بوده و خیلی عظیمی از ورزش دوستان آذربایجان نیز از طریق پخش زنده پیگیر نتایج تیم‌ها بودند.

وی در پاسخ به این سوال که «انحلال تیم‌های ورزشی شهرداری تبریز چه آسیبی به ورزش تبریز و آذربایجان وارد کرد»، گفت: جواب این سوال خیلی راحت و واضح است. تیم‌های والیبال، بسکتبال، فوتبال ساحلی، فوتسال، شیرجه، شطرنج، دوچرخه‌سواری، هندبال و… در سالیان گذشته بهترین عملکرد را در سطح حرفه‌ای ورزش کشور داشتند.

بیشتر بخوانید؛
شهرداری تبریز، باشگاهی که خاطره شد/ شهر اولین‌ها قربانی اختلافات درونی!

سرمربی سابق شهرداری افزود: اما رفته به رفته تیم‌ها یکی پس از دیگری منحل شدند و در نهایت با تصمیم مسئولان ارشد آذربایجان‌شرقی، باشگاه شهرداری تبریز منحل شد. شهرداری با هزینه‌های بسیار اندک توانست ورزشکاران حرفه‌ای و بااستعدادی را به ورزش کشور معرفی کند.

هیچ سازمان یا صنایع مطرح آذربایجان از ورزش حمایت نکردند

بناکار مطرح کرد: بعد از عدم تیمداری شهرداری متاسفانه هیچ سازمان، ارگان، نهاد یا حتی یکی از صنایع مطرح آذربایجان نیز حاضر نشدند تا از ورزش حمایت کنند. شهرداری بازیکنان بسیار مطرح و خوبی را معرفی کرد که ای‌کاش این موضوع ادامه‌دار می‌شد تا ما شاهد درخشش بیشتر جوانان در سطح حرفه‌ای ورزش کشور بودیم.

وی اظهار داشت: در سالیان گذشته والیبالیست‌های مطرحی از استان آذربایجان‌شرقی در لیگ برتر بازی کردند. در همین شهر تبریز حدود ۲۵ کانون والیبال وجود داشت و از همین کانون‌ها بازیکنان زیاد به تیم والیبال شهرداری تبریز معرفی شدند و وجود یک تیم در سطح لیگ برتر همانند شهرداری باعث شده بود تا جوانان انگیزه بیشتر و مضاعفی داشته باشند.

پیشکسوت والیبال تبریز ادامه داد: بازیکنان متعددی همچون اکبر ولایی، سید بابک موسوی، محمد ولیزاده، حسین عزیزی به والیبال کشور معرفی شدند و عملکرد بسیار خوبی هم داشتند. اما با انحلال تیم، این مسیر دیگر به‌طورکلی متوقف شد.

عدم تیمداری در ورزش قهرمانی در شان نام تبریز و آذربایجان نیست

بناکار با اشاره به پیگیری‌های متعدد برای احیا شهرداری یا تیمداری یک سازمان یا صنایع دیگر در والیبال تبریز، گفت: با باشگاه‌های متعددی که در حال حاضر در سطح حرفه‌ای فوتبال فعالیت دارند و برخی از صنایع قدرتمند استان صحبت کردیم و یک‌سری قول‌هایی در این خصوص داده شد اما در مرحله اجرا هیچ اتفاق مثبتی رخ نداد.

وی افزود: نمونه ساده و بارز چنین اتفاقی، در مازندران رخ داد. پس از کناره‌گیری کاله از تیمداری در لیگ برتر والیبال، بلافاصله تیم هراز آمل در لیگ تیمداری کرد و این اتفاق نیز با پیگیری‌های مسئولان ارشد استان رخ داد که فقط می‌توانم بگویم که امیدوارم چنین اتفاقی در تبریز هم رخ دهد.

سرمربی سابق تیم والیبال شهرداری عنوان داشت: همه مردم ایران تبریز را یک شهر صنعتی و با کارخانه‌های بزرگ می‌شناسند اما با این همه عظمت آذربایجان در بخش صنایع، عدم تیمداری یکی از این صنایع در والیبال، بسکتبال، دوچرخه‌سواری یا دیگر رشته‌های ورزشی واقعا در شان نام تبریز و آذربایجان نیست.

شورای شهر تبریز زحمات چندین ساله مربیان و ورزشکاران را هدر داد

بناکار در رابطه با عدم حمایت شورای شهر تبریز از باشگاه شهرداری گفت: انتخابات شورای شهر نزدیک است و امیدوارم اعضای جدید شورای شهر از ورزش حرفه‌ای حمایت کنند. من با خیلی از هواداران تیممان که صحبت می‌کردم همیشه می‌گفتند که منتظر روزهای یکشنبه و چهارشنبه هستند تا تیم والیبال شهرداری تبریز بازی داشته باشد و بتوانند بازی‌های تیم محبوبشان را تماشا کنند.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد اعضای فعلی شورای شهر ورزش را با سیاست یکی کردند و تصمیم اعضای این شورا باعث شد تا زحمات چندین ساله ورزشکاران، مربیان و تیم‌های پایه نیز به‌طور کلی هدر شود. با شعار اشاعه ورزش همگانی، ورزش قهرمانی را حذف کردند اما ما هیچ اتفاق مثبتی هم در ورزش همگانی شهر ندیدیم.

پیشکسوت والیبال تبریز در پایان صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: به یمن تیمداری شهرداری تبریز در رشته‌های ورزشی، ده‌ها سالن ورزشی در تبریز احداث شد اما در دوره فعلی شورای شهر چنین اتفاقی رخ نداد و ما فقط شاهد نابودی ورزش و علی‌الخصوص استعدادهای برتر تبریز و آذربایجان بودیم.