اجتماعی » استان های شمالغرب » پیشخوان اخبار
کد خبر : 200098
پنجشنبه - ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۷

خانواده‌ها از تبلیغات منفی برای دریافت واکسن کرونا پرهیز کنند

معاون بهداشتی رییس دانشگاه علوم پزشکی مرکز آذربایجان شرقی با بیان اینکه تعدادی از افراد از تزریق واکسن کرونا خودداری می‌کنند، گفت: خانواده ها از تبلیغات منفی برای دریافت این واکسن به شدت پرهیز کنند.

خانواده‌ها از تبلیغات منفی برای دریافت واکسن کرونا پرهیز کنند

به گزارش ترجمان صبح، عباسعلی درستی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه دریافت واکسن کرونا برای تمامی اقشار مردم برنامه ریزی شده است و همه باید برای برون رفت از شرایط کنونی با این برنامه واکسیناسیون همراهی کنند، از اینکه  ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد ۸۰ سال به بالای آذربایجان شرقی تمایلی به دریافت واکسن ندارند، ابراز تاسف کرد.

وی اظهار داشت: تبلیغات منفی برای واکسن کرونا در برخی خانواده‌ها موجب بدبینی به موضوع شده و با وجود دعوت و توصیه کارشناسان به دریافت واکسن، درصد کمی از افراد بالای ۸۰ سال استان به خصوص افراد مستقر در شهرستان‌ها تمایلی به دریافت این واکسن ندارند.

درستی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی و مراکز بهداشتی آذربایجان‌شرقی در شهرستان‌ها در این راستا نمی‌توانند اقدامی انجام دهند، یادآوری کرد: اجباری برای واکسیناسیون افراد وجود ندارد.

وی تعداد کل افراد ۸۰ سال به بالای آذربایجان شرقی به جز شهرستان‌های مراغه و سراب که واکسیناسیون مستقل دارند، را حدود ۶۳ هزار نفر اعلام و اضافه کرد: تاکنون به طور متوسط ۷۰ درصد از افراد بالای ۸۰ سال استان واکسینه شده‌اند.

درستی اعلام کرد: در برخی از شهرستان‌های آذربایجان شرقی تعداد واکسیناسیون بسیار بیشتر از متوسط استان بوده و به عنوان مثال در شهرستان اهر نزدیک به ۹۰ درصد جمعیت بالای ۸۰ سال و در عجبشیر حدود ۸۵ درصد از این قشر در مقابل کرونا واکسینه شده‌اند.

بیشتر بخوانید؛
کرونا در ایران؛ ۲۹۷ هموطن دیگر جان خود را از دست دادند
همه فواید و عوارض واکسن کووید١٩ را در این مطلب بخوانید

وی با اشاره به اینکه برای افراد باقی مانده از این گروه سنی برای واکسیناسیون، اعلام عمومی شده است و اکنون نیاز به ثبت‌نام در سامانه و یا تماس با مراکز بهداشت نیست، گفت: در نتیجه تمامی افراد ۸۰ سال به بالای استان که تاکنون واکسینه نشده‌اند، می‌توانند با کارت ملی خود به مراکز بهداشت مراجعه کرده و واکسن خود را دریافت کنند.

معاون بهداشتی رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این‌که حدود ۹۰ درصد از این قشر که دارای پرونده بهداشتی بودند، به مرور دعوت به دریافت واکسن شده اند، افزود: اسامی و اطلاعات افرادی که پرونده بهداشتی نداشتند هم توسط وزارتخانه از سازمان ثبت احوال گرفته شده است و ما نیز در سامانه بهداشت این اطلاعات را ثبت کردیم و در نتیجه اطلاعات ۱۰۰ درصدی از این قشر داریم.

درستی از احتمال تاسیس مراکز واکسیناسیون خودرویی در آذربایجان شرقی خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر محل ثابت برای واکسیناسیون خودرویی افراد در استان وجود ندارد، اما برای کسانی که امکان پیاده شدن از خودرو و یا راه رفتن دشوار است، واکسیناسیون در داخل خودروهای شخصی در مقابل مراکز بهداشت انجام می شود.

 وی گفت: طی مذاکراتی با شهرداری تبریز مقرر شده تا در روزهای آتی مراکز خودرویی واکسیناسیون در این شهر ایجاد و راه اندازی شود.