استان های شمالغرب » فرهنگ و هنر
کد خبر : 25744
پنجشنبه - 14 اردیبهشت 1396 - 18:25
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی:

تحقق بیمه خبرنگاران، مستلزم ساماندهی است/در حال حاضر تمام موانع برای فعالیت فرهنگی رفع شده است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی، در خصوص بیمه خبرنگاران گفت: این امر مستلزم ساماندهی است و باید بیمه‌شدگان حوزه رسانه به‌صورت واقعی باشد و حتماً جزو روزنامه‌نگار، عکاس خبری، خبرنگار باشد. به گزارش ترجمان صبح، محمد محمدپور بعد از ظهر امروز در مصاحبه مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی با موضوع تبیین عملکرد اداره […]

تحقق بیمه خبرنگاران، مستلزم ساماندهی است/در حال حاضر تمام موانع برای فعالیت فرهنگی رفع شده است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی، در خصوص بیمه خبرنگاران گفت: این امر مستلزم ساماندهی است و باید بیمه‌شدگان حوزه رسانه به‌صورت واقعی باشد و حتماً جزو روزنامه‌نگار، عکاس خبری، خبرنگار باشد.

به گزارش ترجمان صبح، محمد محمدپور بعد از ظهر امروز در مصاحبه مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی با موضوع تبیین عملکرد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اظهار داشت: سال ۹۵ با فراز و نشیبی در حوزه فرهنگی و هنری روبه رو بود و قدردان اصحاب رسانه در خصوص نقش بسزایی در گفتمان رسانه‌ای و فرهنگی داشته است.

وی با بیان اینکه اگر پایه و اساس فرهنگی نباشد جریان توسعه لنگ خواهد بود، افزود: تکیه بر فرهنگ در همه بخش‌ها موجب تأمین کننده منافع ملی خواهد بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی در تشریح برنامه‌های فرهنگی و هنری استان گفت: برنامه‌های پرعظمتی از جمله نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز بود که به همت مردم بالای ۸۰۰ هزار بازدید کننده داشت و در کنار آن نمایشگاه بین‌المللی قرآن نیز بر پا شد.

وی به برپایی جشنواره مطبوعات و غدیر اشاره کرد و گفت: همچنین در حوزه تئاتر، موسیقی توفیقات قابل‌توجهی داشتیم که در سایه اهتمام اصحاب هنر اتفاق افتاد.

محمدپور تأکید کرد: این هم‌افزایی ادامه خواهد داشت تا با درک عمیق از اهمیت فرهنگ، به عنصر خلاقیت و اثرگذاری توجه شود.

وی، هدف‌های ۹ گانه وزارت ارشاد را بر اساس منویات مقام معظم رهبری و سیاست‌های دولت تدبیر و امید  بیان کرد و افزود: صیانت از فرهنگ و هویت دینی و ملی، تقویت توان و اقتدار فرهنگی، استقرار گفتمان در جامعه و تقدم فرهنگ در سایر ابعاد توسعه، کمک به ارتقای سطح فرهنگ عمومی، برنامه‌های مدنی و شکل گری و توانمندسازی انجمن‌های فرهنگی و هنری و قرآنی، تضمین آزادی‌های قانونی اصحاب هنر، تدوین و عملیات سازی اقتصاد مقاومتی و تبیین‌کننده ارزش‌های ف هنگی، گسترش مبادلات جهانی هنر، بهره گیزی از ظرفیت‌های فرهنگی و هنری ازجمله شاخص‌های سیاستی دولت تدبیر و امید بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان افزود: در همه شاخص‌ها شاهد رشد چشمگیری بوده ابم و همچنان که شاهد هستید  اصحاب هنر در آزادی تمام می‌توانند اظهارنظر کنند و مشکلات سابق که از کم‌لطفی برخی مسوولان ناشی شده بود با تقویت انجمن‌ها و مجامع فرهنگی و هنری این مشکلات رفع شده است.

وی خاطرنشان کرد: دیدگاه حاکم بر جامعه هنر بدین گونه بود که نگاه کاریکاتوری به حوزه فرهنگ نباشد زیرا تمام اشکال و ابعاد هنر باید توسعه یابد و نگاه متمرکز به یک بخش نبود و بلکه نگاه متوازن به تمام بخش‌ها بود.

محمدپور به نگاه آزاد به رسانه‌ها در جهت بسترسازی فضای باز اشاره کرد و گفت:  ازجمله اقدامات دولت گسترش فضیلت‌های اخلاقی، تلطیف فضای عمومی کشور جزو برنامه‌ها بود که همیشه مورد تعقیب بودند.

وی در  اعلام رویکرد سال جاری گفت: در سال جاری روند سال گذشته استمرار خواهد داشت و این برنامه‌ها را بر اساس برنامه‌های علمی و، مطالعاتی باشد و به مردم نشان دهیم که این برنامه‌ها به‌صورت کلان بوده و مردم از آن بهره‌مند می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بیان داشت: بحث و بررسی جزو ارکان برنامه‌ها بود و ۸۰۰ ساعت برای چکش‌کاری برنامه‌ها وقت گذاشته شد، گفت: در بهمن‌ماه سال جاری برنامه‌های نهایی تدوین‌شده توسط شورای برنامه موردبررسی قرار گرفت.

وی افزود: سال گذشته بیش از هزار برنامه ریز و درشت داشتیم که در سال جاری به لحاظ کمی و کیفیت گسترش برنامه خواهیم داشت.

محمدپور گفت: رویکرد اداره کل بر این اساس است که تمام برنامه‌های تدوین‌شده  توسط نهادهای مردمی برگزار شود و البته سال گذشته بخشی از نمایشگاه کتاب و تئاتر و جشنواره نهم غدیر توسط نهادهای مردمی برگزار شد که با اثرگذاری زیادی نیز روبرو شد.

وی با تاکید به اینکه تمام مؤسسات و سازمان‌های مردم‌نهاد به برنامه‌های فرهنگی استان وارد شوند، گفت: با ارائه طرح و برنامه زیرساخت مؤسسات تقویت یابد و هم در ارتقای شاخص‌های فرهنگ و هنر کمکی نمایند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به ارتقای سطح کیفی و کمی رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی سامانه رسانه و رتبه‌بندی رسانه‌ها مشخص خواهد شد که این سامانه در حوزه تئاتر راه اندازی شد که برکات زیادی داشت.

وی ابراز کرد: بنیاد فرهنگ و هنر و ادب آذربایجان تشکیل یافت و تأسیس مرکز علمی و کاربردی جزو موارد سند توسعه تدبیر و امید بود که ۲۸۰ نفر دانشجو دارد و همچنین هنرستان میرک که چندین سال بدون فعالیت بود دو سال است که به پرورش دانشجو می‌پردازد و امسال صدمین سالگرد این هنرستان جشن گرفته خواهد شد.

محمدپور با اشاره به اینکه اگر بخواهیم از موسیقی فاخر حمایت کنیم باید قدم‌هایی برداشت، افزود: در این خصوص جشنواره‌های بزرگی ازجمله عاشقیلار برگزار شد و برای اولین بار انجمن عاشیقلار تشکیل یافت تا مجموعه عظیم عاشیق ساماندهی شود.

وی افزود: سیزدهمین جشنواره کاریکاتور با استقبال بی‌نظیری آغاز شد که اختتامیه آن با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد برگزار خواهد شد و البته در این جشنواره از  ۴۳ کشور ارسال آثار داشتیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خاطرنشان کرد: چندین برنامه قرآنی در سال گذشته منجر به کشف استعدادهای عرصه قرآنی شد و طبق گزارش به‌دست‌آمده پدیده‌های زیادی کشف شد.

وی یادآور شد: در عرصه نشریات ۱۵۷ مجموعه نشریه و ۳۰۲ نشریه مکتوب و پایگاه خبری در استان فعال هستند.

محمدپور به مقایسه بخش چاپخانه و میزان تعداد ورق پرداخت و گفت:  در سال ۹۱ تعداد ۹۳۵ ورق بود که در سال گذشته ۱۳۸۰ ورق با رشد ۴۸ درصدی روبرو بوده است.

وی افزود: ۲۹۸ چاپخانه در سال ۹۱ داشتیم، که در حال حاضر ۳۵۲ چاپخانه با فناوری به‌روز داریم که رشد ۱۹ درصدی داشته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به افزایش ۳۴ درصدی کانون های تبلیغاتی در استان اشاره کرد و گفت: در سال ۹۱ تعداد ۵۱۱ کانون آگهی و تبلیغ داشتیم که در حال حاضر ۶۸۲ کانون در سطح استان فعالیت میکنند.

وی ظرفیت سالن ها در سال گذشته را ۵هزار و ۳۵۹ صندلی اعلام کرد و گفت: این تعداد صندلی در سال ۹۱ در حدود ۴۸۰۰ صندلی بود.

محمدپور با اشاره به فعالیت ۵هزار مسجد در سطح استان گفت: امید است که به تعداد مساجد، کانون فرهنگی در کنار آن داشته باشیم که در حال حاضر ۱۲۶۰ کانون در حال فعالیت هستند که رشد ۸۶ درصدی را شاهد بودیم.

وی گفت: در سال ۹۱ در حدود ۴۸ موسسه قرآنی فعالیت می کرد که با رشد ۳۲ درصدی به ۶۳ موسسه تبدیل شده است و همچنین تعداد اعضای کتابخانه مساجد از ۶۴ هزار نفر به ۷۲ هزار رسیده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان میزان مساجد تحت پوشش تلاوت نور  در سال ۹۱ را ۸۹۲ مسجد بیان کرد و ادامه داد: این رقم در سال گذشته به یک هزار و ۵۷۱ مسجد افزایش یافت.

وی در خصوص سؤال خبرنگار فارس مبنی بر میزان مهار فعالیت‌های زیرزمینی در استان گفت: در حال حاضر تمام موانع برای فعالیت فرهنگی رفع شده ولی طبق تجربه هرچقدر میزان محدودیت در یک جامعه افزایش یابد بالطبع فعالیت‌های زیرزمینی نیز افزایش خواهد یافت.

محمدپور با بیان اینکه برگزاری جشنواره مطبوعات موفقیت‌های فراوانی داشت، افزود: این جشنواره چندین سال بود که مورد بی‌مهری قرارگرفته بود و در حدود ۱۲۵۰ اثر ارسال شد و این جشنواره نشان داد که وضعیت و کیفیت رسانه‌ها چگونه بود.

وی افزود: رشد کمی مطبوعات نافی رشد کیفی نبوده و بلکه گسترش نیز داد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در خصوص بیمه خبرنگاران گفت: این امر مستلزم ساماندهی است و باید بیمه‌شدگان حوزه رسانه به‌صورت واقعی باشد و حتماً جزو روزنامه‌نگار، عکاس خبری، خبرنگار باشد.

وی با اشاره به اینکه برخی از اقدامات دولت زیرساختی بوده و در جهت حرکت سالم بوده، افزود: اصلاح زیرساختی است و بر اساس شاخص‌های مطبوعات خواهد بود و بیمه خبرنگاران ساماندهی شده است و با ورود به سامانه اطلاعات خود را وارد کند.

محمدپور به میزان پرونده‌های قضایی در دادگاه‌ها گفت: نقطه برجسته در پرونده‌های قضایی نشان‌دهنده فعالیت خبرنگاران است و طبق قانون مطبوعات مکاتبات زیادی برای دفاع از حقوق خبرنگاران خواهیم داشت.

فارس