اجتماعی » استان های شمالغرب » نظامی و امنیتی
کد خبر : 26439
چهارشنبه - 20 اردیبهشت 1396 - 12:45
استاندار آذربایجان‌شرقی در آیین افتتاحیه مرکز مدیریت افتا استان

ضرورت ایجاد شرکت‌های تخصصی آی تی و آی سی تی با محوریت کنترل امنیت فضای مجازی

استاندار آذربایجان‌شرقی با تاکیدبر لزوم  ایجاد شرکت‌های تخصصی آی تی و آی سی تی با محوریت کنترل امنیت فضای مجازی  گفت هسته اولیه این شرکت‌ها باید در دانشگاه‌ها و مراکز رشد دانشگاهی ایجاد شود و ما نیز قول می‌دهیم که با تمام توان از آن‌ها حمایت کنیم. به گزارش ترجمان صبح، اسماعیل جبارزاده در آیین افتتاحیه […]

ضرورت ایجاد شرکت‌های تخصصی آی تی و آی سی تی با محوریت کنترل امنیت فضای مجازی
استاندار آذربایجان‌شرقی با تاکیدبر لزوم  ایجاد شرکت‌های تخصصی آی تی و آی سی تی با محوریت کنترل امنیت فضای مجازی  گفت هسته اولیه این شرکت‌ها باید در دانشگاه‌ها و مراکز رشد دانشگاهی ایجاد شود و ما نیز قول می‌دهیم که با تمام توان از آن‌ها حمایت کنیم.
به گزارش ترجمان صبح، اسماعیل جبارزاده در آیین افتتاحیه مرکز مدیریت افتا استان با اشاره به فداکاری‌ها و زحمات ارزشمند سربازان گمنام امام زمان (عحج) در اداره کل اطلاعات استان، گفت: در طول سه و نیم سال گذشته یک هماهنگی و همکاری بسیار ارزشمندی در بین همه دستگاه‌های دولتی و اجرایی استان با اداره کل اطلاعات استان وجود داشته است.
وی ادامه داد: نتیجه این همدلی این بوده که استان در ارزیابی‌ها به عنوان استان برتر در حوزه امنیتی انتخاب شد و بنده به نمایندگی از تمامی مردم استان از سربازان گمنام امام زمان (عج) در اداره کل اطلاعات استان تشکر می‌کنم.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت فضای مجازی در جامعه کنونی اظهار کرد: تا به امروز پلیس فتا در استان فعال بود که قدردان زحمات این عزیزان در نیروی انتظامی هستم و از امروز که مرکز افتا ایجاد می‌شود، پلیس فتا و این مجموعه بدون همکاری و هم افزایی همه جانبه نمی‌تواند به ماموریت های خود به نحو احسن بپردازد.
جبارزاده با اشاره به محدودیت های مالی دولت و عدم امکان برای جذب نیروهای جدید در ادارات و دستگاه های دولتی ادامه داد: قبل از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و تحویل مدیریت استان آذربایجان شرقی توسط بنده، تعداد بسیار زیادی نیروی مازاد جذب دستگاه های اجرایی شده اند که در حدود ۲۵ درصد بیشتر از میزان قانونی استخدام در آن دوره بوده است.
 وی خطاب به قائم مقام مرکز ملی فضای مجازی در کشور در همین راستا گفت: ما در اغلب دستگاه‌های اجرایی استان، نفرات متخصص حوزه آی تی نداریم و اکثریت نفراتی که در این حوزه نیز ایفای نقش می‌کنند، سواد و تخصص لازم را ندارند که انتظار داریم پس از هماهنگی با مرکز، نیروهای متخصص آی تی و آی سی تی را به صورت رسمی جذب دستگاه‌های اجرایی کنیم.
استاندار آذربایجان‌شرقی همچنین از مدیران کل و روسای سازمانهای مختلف نیز خواست که نسبت به شناسایی و معرفی دانش آموختگان نخبه‌ای حوزه اقدام کنند.
جبارزاده از تعیین اعتبارات ویژه برای مرکز مدیریت افتا در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان خبر داد و گفت: دستگاه‌های اجرایی از محل اعتبارات داخلی خویش نیز بودجه مشخصی را به این مهم اختصاص دهند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هر اقدامی که در ادارات و دستگاه های اجرایی انجام می‌شود باید پیوست امنیتی داشته باشد، ادامه داد: قصور و کوتاهی در این حوزه می‌تواند برای فردای ما خطرساز بوده و اطلاعات تشکیلات و سازمان های استان ربوده شود.
جبارزاده با اشاره به گردش مالی ۳۴۰۰۰ میلیارد تومانی فضای مجازی در کشور عنوان کرد: متاسفانه سهم استان آذربایجان‌شرقی در این حوزه نزدیک به صفر است که این اعداد و ارقام زیبنده استان ما نیست.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از بخش خصوصی استان خواست که برای سرمایه گذاری و فعالیت در حوزه امنیت فضای مجازی ورود پیدا کنند و ادامه داد: در سال‌های گذشته اقدام خاصی در حوزه پدافند غیرعامل انجام نشده بود ولی امروز چندین شرکت داریم که گرید لازم در حوزه پدافند غیرعامل را اخذ کرده‌اند و تعداد این شرکت‌ها به بیش از ۱۵ شرکت رسیده است.
جبارزاده با تاکید مجدد بر لزوم ایجاد شرکت‌های تخصصی آی تی و آی سی تی با محوریت کنترل امنیت فضای مجازی، تصریح کرد: هسته اولیه این شرکت‌ها باید در دانشگاه‌ها و مراکز رشد دانشگاهی ایجاد شود و ما نیز قول می‌دهیم که با تمام توان از آن‌ها حمایت کنیم.
وی با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ اظهار کرد: در زمینه تبریز ۲۰۱۸ باید مقدمات کار برای امنیت فضای مجازی استان ایجاد شود و باید سال ۹۶ را سال نقش آفرینی و تاثیرگذاری استان در حوزه تولیدات فضای مجازی و تبادل اطلاعات در نظر گرفته و برای تحقق این مهم تلاش کنیم.
ایسنا