اجتماعی » استان های شمالغرب » کشوری » ورزش
کد خبر : 28503
پنجشنبه - 11 خرداد 1396 - 16:11
نگاهی به عملکرد تیم‌های تبریزی در فوتبال ایران

تراکتورسازی و گسترش‌فولاد نمایندگان تبریز در لیگ برتر فوتبال کشور

دو تیم تراکتورسازی و گسترش فولاد نمایندگان فوتبال تبریز در لیگ برتر فوتبال کشور هستند.

تراکتورسازی و گسترش‌فولاد نمایندگان تبریز در لیگ برتر فوتبال کشور

به گزارش ترجمان صبح به نقل از فارس ، هفدهمین دوره لیگ برتر فوتبال کشور با حضور ۱۶ تیم از اواخر تیر ماه آغاز شده و دو تیم تراکتورسازی و گسترش فولاد نمایندگان تبریز در این رقابت‌ها خواهند بود.

سال گذشته سه تیم از تبریز در این رقابت‌ها حضور داشتند که با سقوط ماشین‌سازی یک سهمیه تبریز در این رقابت‌ها کاهش یافت.

خبرگزاری فارس در تبریز نگاهی به حضور تیم‌های تبریزی در مسابقات کشوری داشته است.

جام تخت جمشید:

تراکتورسازی و ماشین‌سازی تیم‌های تبریزی حاضر در مسابقات جام تخت جمشید بودند. اولین دوره این رقابت‌ها بدون تیمی از تبریز در سال ۵۲ برگزار گردید و در دو دوره آخر این مسابقات هر دو تیم تبریزی حضور داشتند.

لیگ قدس:

این رقابت‌ها در سال ۶۸ و فقط یک دوره برگزار گردید و هر دو تیم ماشین‌سازی و تراکتورسازی در این مسابقات حضور داشتند. این رقابت‌ها در دو گروه دوازده تیمی برگزار شده و تیم‌های تبریزی هم گروه نبودند.

لیگ آزادگان:

تراکتورسازی تبریز در اولین دوره لیگ آزادگان در سال ۷۰ در این رقابت ها حضور داشت. شهرداری و ماشین‌سازی نیز سال ۷۳ به این رقابت‌ها صعود کردند تا در این سال سه تیم از تبریز در لیگ آزادگان حضور داشته باشد.

در پایان سال ۷۳ تراکتورسازی به لیگ دسته دو سقوط کرد اما سال ۷۴ به این رقابت‌ها‌ بازگشت، شهرداری نیز در سال ۷۴ سقوط و سال ۷۵ بازگشته و ماشین‌سازی نیز در سال ۷۵ از لیگ آزادگان سقوط کرد.

تیم تراکتورسازی تا پیش از آغاز لیگ برتر فوتبال کشور در لیگ آزادگان حضور داشت.

لیگ برتر

اولین دوره لیگ برتر در سال ۸۰ برگزار گردید که تراکتورسازی تنها نماینده تبریز در این مسابقات بود. سرخپوشان تبریزی در پایان مسابقات در رده آخر قرار گرفته و به لیگ دسته اول سقوط کردند.

بازگشت تراکتورسازی به این رقابت‌ها هفت سال به درازا کشید و از دوره دوم تا دوره هفتم هیچ تیم تبریزی در این مسابقات حضور نداشت.

در سال ۸۸ تیم تراکتورسازی به لیگ برتر بازگشت و در سال ۸۹ شهرداری هم به این مسابقات صعود کرد. شهرداری تبریز بعد از دو فصل از این رقابت‌ها سقوط کرد.

در سال ۹۲ تیم های گسترش‌فولاد و شهرداری تبریز موفق به صعود به لیگ برتر شدند، اما با رأی کمیته انضباطی شهرداری تبریز از حضور در لیگ برتر فوتبال کشور محروم شد تا رقابت‌های سه فصل بعدی لیگ برتر با حضور تیم‌های تراکتورسازی و گسترش‌فولاد تبریز برگزار شود.

سال گذشته تیم ماشین‌سازی به لیگ برتر صعود کرد تا برای اولین بار لیگ برتر فوتبال کشور با حضور سه تیم برگزار شود. اما در پایان فصل ماشین‌سازی از لیگ برتر سقوط کرد تا تراکتورسازی و گسترش‌فولاد نمایندگان تبریز در این رقابت‌‌ها باشند.