اجتماعی » استان های شمالغرب » کشوری
کد خبر : 99802
جمعه - 9 شهریور 1397 - 13:15
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

شکاف‌های طبقاتی موجب کاهش نشاط اجتماعی شده است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: امروز در تریبون ها تعادل در بیان مشکلات رعایت نمی شود و همین موضوع باعث یاس و ناامیدی در جامعه میشود.‌

شکاف‌های طبقاتی موجب کاهش نشاط اجتماعی شده است

به گزارش ترجمان صبح، زهرا ساعی در خصوص وضعیت نشاط اجتماعی و امید به زندگی در جامعه ایران، اظهار داشت: حتماً وضعیت اقتصادی در بالا یا پایین رفتن نشاط اجتماعی تاثیر قابل ملاحظه ای دارد. اما میزان این تاثیر گذاری به نحوه صحبت ها و موضع گیری های مسئولان بستگی دارد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این حسی که مسئولان قوای مختلف نسبت به اوضاع کشور منتقل می‌کنند خیلی مهم است، مردم در خیلی اوقات به صحبت‌های مسئولان توجه دارند اگر این صحبت همراه با امید و به دور از یاس باشد، جامعه کمتر ملتهب می‌شود.

وی ابراز داشت: البته نه این که ما بخواهیم اطلاعات نادرست یا امید کاذب به مردم بدهیم، این موضوعی که  عرض می‌کنم با این مقوله متفاوت است، مسائل باید طرح شود و مردم هم باید مشکلات را بدانند اما چگونگی طرح این مسائل بسیار مهم است، سیاه نمایی بیش از اندازه به همان میزان مضر است که خوشبینی کاذب، باید حد تعادل رعایت شود.

این نماینده مجلس دهم تاکید کرد: متاسفانه امروز در تریبون مجلس و تریبون‌های دیگر این تعادل در بیان مشکلات رعایت نمی شود و همین موضوع باعث می‌شود یاس و ناامیدی به خانواده‌ها منتقل شود و به کودکانان و نوجوانان نیز سرایت کند.

وی خاطرنشان کرد: دلیل دیگر کم بود نشاط اجتماعی همین فشارهای اقتصادی ناشی از شکاف‌های طبقاتی است که در این مورد نیز والدین مستاصل می‌شوند و به فرزندان نیز منتقل می‌شود.

ساعی با اشاره به این که امروز ما متاسفانه در زمینه نشاط اجتماعی بین کشورهای جهان جایگاه مناسبی نداریم، گفت: این موضوع نیازمند توجه است چرا که ریشه بسیاری از مشکلات اجتماعی به این مقوله  برمی‌گردد، البته باز در روستاها و شهرستان ها اوضاع مناسب‌تر است اما در کلان شهرها وضعیت نشاط اجتماعی خوب نیست.

نماینده مردم تبریز با بیان این که ما تعریف درستی از شادی نداریم، گفت: شادی چیزی نیست دیگران آن را به ما بدهند بلکه باید خود انسان‌ها شادی را برای خودشان خلق کنند، بنابراین یک بخشی از این مساله نیز به فرهنگ ما برمی گردد که یاد نگرفته‌ایم انرژی‌های مثبت را تقویت و انرژی‌های منفی را دور کنیم.